Törökország is vizsgálja a gázai flottilla ügyét
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
Törökország saját bizottságot állított fel a gázai segélyflottillát ért izraeli támadás kivizsgálására, jelentette be az ankarai külügyminisztérium szerdán.
"A külügyminiszter és az igazságügyi miniszter részvételével létrejött bizottság előkészíti a nemzetközi vizsgálatot, és elemzi a támadás nemzeti és nemzetközi jogi következményeit" - hangzik a török külügyminisztérium szerdai közleménye a hétfői ankarai kormányülésről.
Abdullah Gül államfő a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy Törökország megvizsgálja, milyen lehetőségeket kínál a nemzetközi jog, bár Ankara nem részletezte, milyen lépéseket fontolgat.
A Star török lap úgy értesült, hogy Ankara leállítja katonai együttműködését Izraellel, és nem küldi vissza nagykövetét, akit a gázai segélyszállítmányt ért izraeli támadás miatt hívott haza. Ezen csak akkor változtat, ha Izrael részt vesz az incidensnek az ENSZ keretében történő kivizsgálásában. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár teljes körű nemzetközi vizsgálatot javasolt, amit Izrael visszautasított, és helyette saját bizottságot állít fel, amelyben azonban két külföldi megfigyelő is helyet kap.
A Star úgy tudja, hogy Ankara befagyasztja a 7,5 milliárd dolláros hadi megrendelését, leállítja a közös hadgyakorlatokat, a pilóták kiképzését, továbbá a jövőben nem működik egy a két ország titkosszolgálata; a szankciókat fokozatosan foganatosítják.
Izrael és Törökország stratégiai partneri kapcsolatokat épített ki a kilencvenes években. Viszonyuk tavaly óta romlott meg, mivel Recep Tayyip Erdogan kormányfő többször is élesen bírálta Izraelnek a palesztinokkal szembeni magatartását, és a Gázai övezet elleni blokád azonnali megszüntetését követelte. Kapcsolatuk mélypontja volt, amikor Izrael feltartóztatta a Gázai övezetbe tartó segélyflottillát, és megölt kilenc török palesztinbarát aktivistát.
Az Egyesült Államok próbálja összebékíteni a két országot, mert konfliktusuk megnehezíti Washington közel-keleti politikájának megvalósítását.
Elnapolták az izraeli biztonsági kabinet ülését
Összeült szerdán az izraeli biztonsági kabinet, hogy fontolóra vegye a Gázai övezet elleni blokád enyhítését, de az ülést pár órával a kezdete után elnapolták anélkül, hogy bármilyen döntés született volna. A blokád enyhítésére az a nemzetközi nyomás kényszeríti Izraelt.
Hivatalosan nem közölték, mikor folytatják az ülést, de az izraeli rádió azt jelentette, hogy a miniszterek akár már szerdán újból összeülhetnek, hogy elfogadják annak a most még csak száz termékből álló listának a kibővítését, ami a Hamász által ellenőrzött területre bevihető árukat tartalmazza. A bővítést egyeztették Tony Blair volt brit kormányfővel, aki az Egyesült Államok, Oroszország, az EU és az ENSZ alkotta kvartett megbízásából igyekszik enyhíteni az izraeli-palesztin viszályt.
Yuval Diskin, Izrael belbiztonsági főnöke kedden egy parlamenti bizottság előtt ellenezte a Gázai övezet blokádjának bármilyen enyhítését.