A MENA állami hírügynökség megerősítette, hogy az egyiptomi hadvezetés fontos tanácskozást tartott, és hamarosan közleményt adnak ki.
A kijárási tilalom ellenére is több ezren vannak a utcákon Kairóban és Alexandriában, egyelőre úgy tűnik, hogy Szuezben a péntekihez képest kevesebben tüntetnek. A katonák egyelőre még nem léptek, korábban figyelmeztettek mindenkit, hogy az intézkedés életbe lépése után utcán tartózkodók veszélyben lehetnek. (Reuters)
A tüntetők még mindig nem tudják, hogyan viszonyuljanak a katonákhoz. Egyesek a rendőrökkel majd szembeszálló megmentőiket látják bennük, mások ugyanakkor Mubarak embereit, akiket ellenük vezényeltek ki. A belügyminisztériumnál is többen kövekkel dobálják az egyelőre kiváró katonákat. (Guardian)
Gumilövedékkel vagy éles lőszerrel tüzet nyitott néhány rendőr a belügyminisztérium közelében a tüntetőkre, ezért kezdődhettek az összecsapások az épületnél. A hadsereg egyik tisztje csatlakozott a tüntetőkhöz, akik a vállukra vették, miközben a férfi eltépte Mubarak egyik fényképét. "Mubarak is menjen, ne csak a kormánya. Addig maradunk, amíg nem távozik" - mondta egy demonstráló. (AP)
Szuezben a tüntetők a pénteki demonstrációk áldozatainak testével a vállukon járják a város utcáit, és közben Mubarak-ellenes jelszavakat skandálnak. A szueziek és a Kairótól északra található al-Mahallah város lakosai egyfajta polgárőrséget szerveztek, hogy megvédjék az üzleteket, bankokat és irodákat a fosztogatóktól. (BBC)
Ahmed Ezz, a kormányzó Nemzeti Demokrata Párt egyik vezetője bejelentette lemondását. A Reuters úgy tudja, hogy az ismert üzletember cégének egyik irodáját felgyújtották a tüntetők. (al-Dzsazíra)
Helyi idő szerint délután négykor életbe lépett Kairóban, Szuezben és Alexandriában a vasárnap reggel nyolcig tartó kijárási tilalom. A katonák eddig nem léptek Kairóban, a tüntetők viszont azt ígérték, hogy nem mennek haza.
Békés hatalomátadásra szólította fel Mubarak elnököt a Muzulmán Testvériség. Az iszlamista ellenzéki mozgalom csak pénteken csatlakozott a tüntetésekhez.
Mahmúd Abbász palesztin elnök is telefonon biztosította együttérzéséről Mubarak elnököt. Az erről kiadott közlemény tanúsága szerint Abbász "isten áldását kérte Egyiptomra és népére, amelyek mindig is a palesztin nép mellett álltak".
Kairót több pontján is tüntetők gyűltek össze, nagyjából ezren a belügyminisztériumhoz vonultak, ahol rendőrautókat rongáltak meg, most pedig megpróbálnak bejutni az épületbe. A biztonsági erők és a tüntetők összecsapásában többen megsérültek, a katonák nem avatkoztak közbe. (al-Dzsazíra)
A tüntetők még mindig mosolyogva próbálnak barátkozni a katonákkal, akiknek rózsákat is osztogatnak Kairóban. Egyelőre még nem derült ki, hogy a katonák mit lépnek majd, ha megint életbe lép perceken belül a kijárási tilalom. (al-Dzsazíra)
Az erőszak és a vérontás beszüntetésére szólított fel Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke szombaton. "A történelem megmutatta, hogy a párbeszéd is elvezethet a változáshoz egy ezt elősegítő környezetben, anélkül, hogy erőszakhoz vagy katonai leszámoláshoz kellene folyamodni. Ezért felszólítok mindenkit az erőszak beszüntetésére a vérontás megállítása érdekében" – olvasható a nyilatkozatban. (MTI)
Úgy tűnik, hogy megint az állami tévé épülete felé tartanak a tüntetők Kairóban. Péntek este egyszer már megostromolták több ezren az épületet, ugyanakkor végül a katonák (feltehetően az elnöki gárda tagjai) feloszlatták a tömeget. (al-Dzsazíra)
A hadsereg közleményben figyelmeztetett, hogy a kijárási tilalmat megszegők veszélyben lesznek. Közben egy főpap az állami tévében a vérontás elkerüléséről beszélt. (Reuters)
A tüntetők felgyújtották a rendőrőrsöt Gizában, rátámadtak a bent lévő rendőrökre. (BBC)
Több ezer tüntető megy Kairó belvárosába a Nílus mentén, a katonák és a rendőrök egyelőre nem avatkoztak közbe. Feltehetően megvárják helyi idő szerint délután négykor a kijárási tilalom kezdetét, a tömeg viszont hangosan fogadkozik, hogy nem tartják majd be az intézkedést. (BBC)
Irán az iszlám ébredés hullámának nevezte az egyiptomi kormányellenes tüntetéseket. A teheráni külügyminisztérium felszólította a kairói vezetést, hogy szüntesse be az erőszakot a tüntetők ellen. "A muzulmánok tiltakozása Egyiptomban lépés a nagyobb igazságosság, nemzeti és vallási akaratuk kifejezéséhez" - mondta Ramin Mehmanparaszt külügyi szóvivő.
Pénteken Ahmad Khatami ajatolláh beszélt arról, hogy az egyiptomi, tunéziai, jordániai és jemeni tüntetéseket az iráni iszlám forradalom ihlette, amelynek utórengéseit láthatjuk most.
Az egyiptomi események miatt szombaton 6,4 százalékkal 6267,22 pontra esett a térség legjelentősebb értéktőzsdéjének, a szaúdinak az irányadó mutatója. Az egyiptomi tőzsdefelügyelet közölte, hogy vasárnap nem nyit ki a kairói értéktőzsde (pénteken és szombaton van szünnap elvileg a kereskedésben).
Hatósági utasításra vasárnap nem lesznek nyitva az egyiptomi bankok, a központi bank elővigyázatosságra hivatkozva jelentette be a döntést. Hisám Ramez, az ország központi bankjának helyettes vezetője hangsúlyozta, hogy biztonságban vannak a lakossági betétek.
Mint mondta, a központi bank devizatartaléka jelentős, 36 milliárd dollár volt december végén, és az elmúlt két hétben a bank nem hajtott végre intervenciót, amivel csökkent volna ez a szint. Szerinte a bankok likviditásával nincs gond, csak rövid ideig tarthat a külföldi befektetők "forró pénzeinek" esetleges kivonása.
Nyolc embert meghalt, amikor lövöldözés tört ki a kairói börtönnél, amelyet politikai foglyok kerítettek hatalmukba. Az épületnél elsősorban a rabok családjából álló tömeg, és a börtönt lezáró rendőrök gyűltek össze. Egyelőre nem tudni, hogy a börtönből a rabok, vagy a kinti tüntetők csaptak össze a rendőrökkel. (al-Dzsazíra)
Az Egyesült Államokat és Izraelt is felkészületlenül érte az Egyiptomban, illetve az arab világban indult folyamat, vélekedik Gazdik Gyula, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa. A szakértő szerint az egyiptomi folyamatok azért fontosak, mert az egyik legjelentősebb arab államról van szó, és bármi lesz a mostani események kimenetele, az hatással lesz a térség többi országára.
A Guardian úgy tudja, hogy a pénteki tüntetések elején még megjelenő Mohamed el-Baradei ellenzéki vezető az al-Dzsazírának nem beszélt arról, hogy korlátoznák a mozgásában, ennek ellenére péntek délután óta még nem próbálta elhagyni a házát. Pénteken a biztonsági erők és több forrás is azt állította, hogy a NAÜ csütörtökön hazaérkező volt vezetőjét házi őrizetbe helyezték.
A davosi gazdasági fórumon tárgyaló John Kerry amerikai szenátor, a szenátus külügyi bizottságának elnöke szerint Mubaraknak tovább kell mennie, mint éjjeli beszédében. "Sokkal inkább azokról az ügyekről kell beszélnie, amelyek foglalkoztatják az embereket. A kormány menesztése nem válasz számos problémára" - mondta. (AP)
Egyiptom modernkori történelme legviharosabb napjait éli, január 25-e óta folyamatosak a zavargások az ország nagyvárosaiban. A Közel-Kelet legnagyobb országát harminc éve vaskézzel irányító Hoszni Mubarak kormánya leváltásával próbálja csitítani az indulatokat. Kislexikonunkban igyekszünk összefoglalni, hogy mi történt, és mit gondolnak erről a történések szereplői.
Politikai foglyok megszerezték a kairói Abu Zaabal börtön irányítását, ugyanakkor a rendőröknek sikerült körbevenniük az épületet, ezért eddig senki sem szabadult ki. (BBC)
Kínában megtiltották az "Egyiptom" szót a Sina mikroblog oldal szerint, mivel az állami vezetés érzékenyen tekint azokra a hírekre, amelyek nyugtalanságot szülhetnek. (al-Dzsazíra)
Abdullah szaúd-arábiai király telefonon mondta el Mubarak elnöknek, hogy együttérez vele, egyben elítélte az Egyiptom biztonsága és stabilitása elleni támadásoknak nevezett tüntetéseket. Szerinte a demonstrációkat beszivárgó elemek szították. Abdullah király szerint országa népe és kormánya teljes mértékben az egyiptomi kormány és nép mellett áll. Ő az első arab államfő, aki nyilvánosan állást foglalt és védelmébe vette az 1981 óta hivatalban lévő Hoszni Mubarak elnököt. Mubarak biztosította az uralkodót, hogy a helyzet stabil Egyiptomban, és a zavargók nem fogják elérni kétes céljaikat.
Moammer el-Kadhafi líbiai vezető szintén felhívta telefonon az egyiptomi elnököt, jelentette a hivatalos líbiai hírügynökség, anélkül, hogy további részletekbe bocsátkozott volna. (MTI)
Több forrás is úgy tudja, hogy az egyiptomi tőzsde nem fog kinyitni holnap. Az elmúlt napokban komoly veszteségeket szenvedtek el az indexek, ezért döntöttek a felfüggesztés mellett. (Reuters)
Egy csapat beduin támadta meg az állambiztonsági szervek épületét az izraeli határhoz közeli Rafahban, három rendőrt megöltek. (al-Dzsazíra)
Felgyújtották a kormánypárt székházát Luxorban, a hadsereg páncélosokkal érkezett a városba. (al-Dzsazíra)