Megvan a választásra jogosult örmények politikailag legaktívabb csoportja. Aram Orbeljan igazságügyminiszter-helyettes szerint a bebörtönzött foglyok 96 százaléka vett részt a szavazásban. A börtönpopuláció példás érdeklődésről tett tanúbizonyosságot, lelkesedésüket a szavazószámlálók is próbálják átvenni országszerte. Eddig 1982 szavazókörzetből 134-ben fejeződött be a voksok összesítése.
A polgármestert (Abonyi Géza) sokan úgy emlegetik, mint Káosz Géza, mert övé a Káosz üzletház. Zeller Tibort (akinek a javaslatára feloszlatták a testületet), pedig csak úgy nevezik, hogy Csont.
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) a szabadkai Népkörben (Kossuth Lajos tér 4.) tart választási bulit ma este. A Zöld Parti Bónuszon 22 órakor fellép Vastag Csaba népszerű magyarországi énekes. (VMSZ)
François Hollande először Tulle-ben mond majd beszédet, amelynek 2001 és 2008 között a polgármestere volt. A városban már több ezren gyülekeznek, „François, az elnökünk!", „Győztünk!" kiáltásokat hallani. Hollande este 9-10 között érkezik majd meg Párizsba, ahol szintén beszél hívei előtt. (Le Monde)
Az EBESZ egyik megfigyelője szerint komoly trükköket is bevetettek az örmény szavazási szabályok kijátszására. A Reuters hírügynökségnek arról számolt be a kiküldött felügyelő, hogy negyedórán belül felszívódó áltintával pecsételték le néhány szavazó személyazonosságát igazoló útlevelét, akik így később újra visszatérhettek és szavazhattak. Arról nem beszélt, hogy a választói regiszterben hogy sikerült eltüntetni a már egyszer szavazókról szóló feljegyzéseket, de feltételezhetően oda is jutott az eltűnő tintából.
Ma is egész nap sütött a nap Görögországban, de a választásokon mégis kiemelkedően sokan vettek részt. Tudósítók szerint egész családok jelentek meg a szavazóhelyiségekben, sokan azért, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a megszorításokkal. "Ez egy dühödt választás lesz, bár a düh nem a legjobb tanácsadó, amikor szavazásról van szó" - mondta még korábban egy 39 éves angoltanár a Wall Street Journal-nek.
A magyar vízilabda-válogatott Szabadkán vendégszerepelt kedden a város új fedett uszodájának avatóján. A Prozivka ötmillió euróba került, a város túlsó végén álló félkész betonmonstrum befejezése a szerb polgármester szerint minimum nyolcmillió euró lett volna.
Úgy tűnik, Franciaországban nem jön össze a fordítás Sarkozynek. Az ötödik köztársaság történetében eddig háromszor sikerült a bravúr>>>
Ezekben a percekben zárják be a szavazóköröket Szerbiában. Akik este nyolcig sorba álltak, még szavazhatnak. A Tanjug hírügynökség szerint az egyik újvidéki szavazókör előtt még hosszú sor kígyózik. (B92)
Miután nyolckor lezárult a szavazás, a nagy francia lapok, Le Monde, Le Figaro is kihirdették Francois Hollande győzelmét. Az Ipsos közvélemény-kutató exit pollja szerint a szocialista jelölt 51,9 százalékkal győzhet, Nicolas Sarkozy 48,1 százalékra számíthat.
Megszólalt az örmény központi választási bizottság. Tigran Mukucsjan bizottsági elnök szerint a szavazók 61,17 százaléka, 2 484 003 választóból 1 559 527 voksolt. A részvételi arány evvel magasabb volt, mint öt évvel ezelőtt. A legnagyobb érdeklődés Szjunik tartományban volt (72,09 százalékos részvétel), a legkisebb Armavir provinciában (56111 százalék).
A jelek szerint első helyen végző Új Demokrácia vezetőjére, Antonisz Szamaraszra nagy hatással volt nagymamája, Pénelopé Delta, aki a második világháború előtt híres volt patrióta gyerekkönyveiről, 1941-ben viszont öngyilkosságot követett el, mivel nem bírta elviselni az Athén utcáin vonuló német tankok látványát. A nagymama szellemi öröksége sokszor az Új Demokrácia jobbszélére sodorta Szamaraszt, aki 2009 óta vezeti a pártot.
19 óráig a szerbiai választópolgárok 53,6 százaléka szavazott. Belgrádban 49,7, Közép-Szerbiában 55,5, a Vajdaságban 53,7 százalék volt az arány. (B92)
„Nekifutunk a következő csatának" – mondta Alain Juppé francia külügyminiszter a június 10-én és 17-én tartott parlamenti választásokra utalva. A Le Figaro szerint Sarkozy az UMP párt vezetői előtt az Elysée palotában arról beszélt, hogy el kell kerülni a megosztottságot, és meg kell nyerni a parlamenti választásokat. Azt is jelezte, hogy nem ő vezeti majd azt a kampányt.
Álljon itt a távozó örmény parlament megoszlása: 2007-ben az Örmény Köztársaság párt 41 helyet, a Prosperáló Örményország párt 18 helyet, a Jogállamiság párt 8 helyet, az Örmény Forradalmi Föderáció (ARF) 16 helyet, az Örökség 7 helyet szerzett. Ha a Gallup mai előzetes adatai pontosnak bizonyulnak, akkor a kormánykoalíciónak nagyjából ugyanannyi képviselője lesz, mint 2007-ben, de az erőegyensúly a koalíción belül a jelenlegi államfő Szerzs Szargszján felé billen, míg a Gagik Carukján által alapított Prosperáló Örményország a háttérbe szorul.
Előzetesen voltak olyan közvélemény-kutatások, hogy az országosan egyre gyengébb eredményt mutató német liberálisok (FDP) be sem kerülnek a schleswig-holsteini tartományi gyűlésbe, ehhez képest jó eredményre számíthatnak: az exit pollok alapján 8 százalékot kapnak (a tartományi gyűlésbe is 5 százalék a bejutási küszöb). Ettől függetlenül az is biztos, hogy az északi tartományban nem erősítették meg a választók a konzervatív-liberális koalíciót. A CDU és az FDP ketten együtt nem tud tovább kormányozni. Elemzők szerint most még minden nyitott: vagy a konzervatívok, vagy a szociáldemokraták adják a kormányfőt, csak azt nem lehet tudni, ki kivel tud majd kormányképes többséget összehozni.
Újabb görög exit poll eredmények kerültek nyilvánosságra: e szerint az eddigi kormánypárt PASZOK a vártnál is nagyobbat bukhat, és csak a szavazatok 13-14 százalékát szerezhette meg. Az Új Demokráciára 19-20,5, a Radikális Baloldali Szövetségre 15,5-17, a Független Görögökre 10-11, a Kommunista Pártra 8-9,5, a neonáci Arany Hajnalra 6,5-7,5, a Demokratikus Baloldalra pedig 5,5-6,5 százalék voksolhatott. (Ekathimerini)
Elio Di Rupo belga miniszterelnök már gratulált Francois Hollande-nak győzelméhez. (AFP)
Állítólag Félegyházi András nyert a visegrádi választást. A 40 éves építész feleségével, aki szintén építész és hét gyerekével (Botond, Borbála, Boglár, Kinga, Mátyás, Hajnal és Bercel) él Visegrádon. Bár Szegeden született, 2001-ben Visegrádot választotta otthonának, és 2005-ben költözött véglegesen ide.
A CeSID szerint 21.30 körül érkezhetnek az első részeredmények. A pontos adatokat várhatóan még az éjszaka közzéteszik, de ennél többet egyelőre nem tudni. A B92 hírfolyamában a francia és a görög választást is megemlítik.
Félegyházi, a várhatóan győztes jelölt a sportpályán fogja várni az eredményeket, de most lement a Dunára, mert egy kenus pár borult a vízbe, és a segítségükre sietett. Úgy tudjuk, hogy jól vannak, csak a kenut kell még visszahozni.
Nicolas Sarkozy megkezdte beszédét. „A francia nép választott. François Hollande Franciaország elnöke, és ekként kell tiszteletben tartani" – mondta Nicolas Sarkozy támogatói előtt. Már gratulált szocialista ellenfelének telefonon, és sok sikert kívánt neki az ország előtt álló temérdek kihíváshoz.
A szidalmazás és kritizálás ellenére jobban hasonlítanak egymásra az örmény pártok, mint az első pillantásra tűnik. A választáson induló politikai formációk mind a szociális és gazdasági gondok megoldásával kampányoltak. Nem voltak nagy eltérések választási programjukban, mindegyikőjük a haza ipar fejlesztését és az Oroszországgal, valamint a különböző nemzetközi szervezetekkel való kapcsolatok javítását ígérte. Részben a mondanivaló hasonlóságával magyarázható, hogy az aktív kampány ellenére is a szavazók 42 százaléka szerint nem lesz igazi változás az országban a választások után.
Egy olvasónk szerint a Szerb Haladó Párt (SNS) nevében még 19.44-kor is küldtek szavazásra buzdító sms-t. A Vajdaság Ma hírportál azt írta, hogy a CeSID megfigyelői is több szabálytalanságot tapasztaltak. Fehértemplomban széttörtek egy szavazóurnát. A Beta híre szerint Újvidéken egy embert előállítottak, amikor megpróbálta lefizetni a szavazókat.
Sarkozy azt mondta, hogy kizárólag Franciaország nagyságát kell szem előtt tartani. Köszönetet mondott az elmúlt öt évért, amelyet felejthetetlen megtiszteltetésnek nevezett, elnökként a legjobbat próbálta nyújtani. „Minden felelősséget vállalok a vereségért." Jelezte, hogy új időszak kezdődik. Harmincöt évet töltött a politikában, ebből tízet magas kormányzati pozíciókban, ötöt pedig köztársasági elnökként. „Más módon veszek részt az ország életében" – mondta. Ezúttal nyíltan ezt nem mondta ki, de Sarkozy már korábban jelezte, hogy veresége esetén visszavonul a politikától, azt azonban nem árulta el, hogy mit csinál majd helyette. „Gondoljatok Franciaországra, a franciákra, az egységre" – mondta beszéde végén.
Ezt üzente televíziós beszédében Nikosz Mihaloliakosz, a jelek szerint parlamentbe jutó neonáci Arany Hajnal párt vezére. "Folytatjuk a harcot a Parlamentben és azon kívül" - mondta, és kritizálta az Új Demokráciát, amiért a párt kizárta egy új választási kör megtartását annak ellenére, hogy korábban ennek ellenkezőjét ígérte arra az esetre, ha nem tud egyedül kormányt alakítani.
A feszültséget oldandó egy kérdés addig is, amíg jönnek az eredmények: tudta-e, hogy a településen az 50-es évek óta folyik spárgatermesztés, a legtöbb helybeli család benne van a spárgabizniszben. A spárga rajongói szerint jó a rák ellen, de erre azért nem vennénk mérget.
"A vajdasági magyarság számára életbevágóan fontos a választás, mert a közösség egy építkezési folyamat közepén jár; a voksolás jelentősége az, sikerül-e megteremteni a továbblépés lehetőségét" – jelentette ki Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke az észak-bácskai Noszán. (Vajdaság Ma)
Érdekes pályát futott be Szerzs Szargszján, Örményország államfője, a nyertes RPA elnöke. 1954-ben született a mai Azerbajdzsán területén, de 1971-ben már a Jereváni egyetem hallgatója volt. Két évig volt szovjet katona, ami meghatározta egész pályafutását, ugyanis a Szovjetunió összeomlása után számos állambiztonsági posztot betöltött az új örmény kormányzatban. 2006-ban lett az RPA tagja, majd 2007-ben miniszterelnök, 2008-ben pedig államfő. Elnöki posztját neki jövő februárban kell majd megvédenie, ha újra kíván indulni, de látva pártja mostani támogatottságát nem sok félnivalója van.
Felbukkant az életmentő Félegyházi András, aki megnyerte a választást, aki két kenust mentett nem sokkal korábban. Első nyilatkozatában azt mondta, hogy elnézést kér a késésért, csak két szó szerint és átvitt értelemben is elázott urat húzott ki a Dunából. Az új polgármester nem hagyta, hogy meghívják egy a büfében, mert "ez elvi kérdés".
„Sic transit gloria mundi" – kommentálta Jean-Marie Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front alapítója a párt Nanterre-i székházából Nicolas Sarkozy vereségét. Mint mondta, mindig örül egy ellenfél vereségének, de ettől még nem örül egy másik ellenfél győzelmének. A Nemzeti Front tiszteletbeli elnöke szerint egyfajta allergiás jelenséget lehetett megfigyelni Sarkozy és a francia nép között. (Le Monde)