A BBC elnézést kért a tévesen megvádolt politikustól
További Külföld cikkek
- Több mint tizennyolcezer terrorakciót hajtottak végre Izrael ellen 2024-ben
- A burgenlandi bíróság szerint sincs rendben az ágfalvi határzár, az alkotmánybírósághoz kerül az ügy
- A Legfelsőbb Bírósághoz fordult a TikTok, még mindig harcolnak a betiltás ellen
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
Elnézést kért szombaton a BBC vezérigazgatója, amiért a brit közszolgálati médiatársaság legnézettebb esti hírműsorának riportja miatt pedofilgyanúba keveredett a kormányzó Konzervatív Párt egyik tekintélyes veterán politikusa.
A riportban, amelyet a BBC televízió Newsnight című, hétköznap esténként jelentkező hírmagazinja sugárzott, a műsor oknyomozó újságírói által feldolgozott, évtizedekre visszanyúló gyermekmolesztálási ügy egyik sértettje, Steven Messham azt mondta, hogy a súlyos botrány által érintett walesi gyermekotthon - amelynek ő az 1970-es években az egyik lakója volt - sok társával együtt őt is rendszeresen "eladta" idősebb férfiaknak, köztük a Konzervatív Párt több akkori prominens politikusának, akik szexuális bűncselekményeket követtek el ellenük.
A Newsnight-riportban ugyan nem hangzottak el nevek, ám a Twitter üzenőportálon és rengeteg más online közösségi fórumon azonnal megjelent Lord Robert Alistair McAlpine neve, azzal az állítással, hogy Messham róla beszélt.
Lord McAlpine 1990-ig a Konzervatív Pár kincstárnoka és Margaret Thatcher volt tory miniszterelnök tanácsadója volt. A most 70 éves veterán politikus azonnal és dühödten cáfolta, hogy bármi köze lett volna a több mint három évtizeddel ezelőtti pedofil bűncselekmény-sorozathoz, és közölte, hogy rágalmazási pert indít az ügyben.
Szombaton Messham is visszakozott, nyilvánosan bocsánatot kért a tory főrendtől, és kijelentette, hogy Lord McAlpine nem volt az ellene gyermekkorában szexuális visszaéléseket elkövetők között, sőt egyetlen konzervatív párti politikusnak sem volt szerepe az akkori bűncselekményekben.
Szombaton George Entwistle, a BBC vezérigazgatója is közölte, hogy "fenntartások nélkül" elnézést kér az idős tory politikustól. Entwistle hozzátette: a Newsnight-riportnak "nem lett volna szabad adásba kerülnie". A BBC-t irányító testület, a BBC Trust - amelynek George Entwistle közvetlenül beszámolással tartozik - ugyancsak elnézést kért, és utasította a vezérigazgatót a hatalmas vihart kavaró ügy "legsürgősebb" kivizsgálására.
Néhány héten belül ez a második súlyos etikai botrány, amely a Newsnight szerkesztőségét érinti.
Nemrégiben kiderült, hogy a BBC valaha legnépszerűbb műsorvezetője, a tavaly októberben 84 évesen elhunyt Sir Jimmy Savile - aki az 1960-as évektől az 1980-as évek végéig vezette a BBC televízió különböző könnyűzenei és gyermekműsorait - csaknem negyven éven keresztül szexuális bűncselekményeket követett el 12-13 éves lányok és fiúk ellen.
A botrányt súlyosbítja, hogy a Newsnight már az év elején vizsgálatot indított és feltáró riportfilmet is készített Savile múltjáról, ám a program végül szerkesztői utasításra nem kerülhetett adásba.