Obama és alelnöke Moszkva krími fellépése óta demonstratívan tárgyal az oroszok által közvetve vagy közvetlenül fenyegetett országok vezetőivel. A múlt héten az oroszok által 2008-ban megtámadott Grúzia miniszterelnökét az elnök, a helyettese, valamint a külügyminiszter is fogadta Washingtonban. Most a moldovai miniszterelnökkel játszották el ugyanezt. Moldovából orosz segítséggel 1992-ben szakították ki a Dnyeszter Menti Köztársaságot.
Kerry azt is elmondta, hogy minden fél egyetértett abban, hogy párbeszéd útján oldják meg a helyzetet. Szerinte konkrét előrelépést is sikerült elérnie, úgy érzi, hogy lesz miről tájékoztatnia Obamát, ahogy Lavrovnak is Putyint. Ismét felszólította Oroszországot, hogy kezdjen közvetlen tárgyalásokat Ukrajnával a csapatok visszavonásáról és a nemzetközi megfigyelők kiküldéséről.
Kerry azt mondta, hogy Lavrovval egyetértettek abban, hogy újabb megbeszélések kellenek a következő napokban. „Ukrajna szuverenitásának megsértése egyesítette a világot az ukrán nép mellett" – mondta. Mint mondta, egyértelművé tették, hogy Oroszország rossz döntést hozott. Az Egyesült Államok nem fogja hagyni, hogy az orosz lépések válasz nélkül maradjanak. Azzal zárta a sajtótájékoztatót, hogy az amerikai álláspont egy kicsit sem változott.
Német vállalatok szövetsége figyelmeztetett, hogy az Oroszország elleni szankciók komoly károkat okozhatnak az európai gazdaságnak, ha Oroszország is gazdasági lépésekkel válaszol. (BBC)
Két magyar katona is van az Ukrajnába utazott EBESZ megfigyelők közt – nyilatkozta az Indexnek a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztálya. Az EBESZ 39 fős missziót küldött Ukrajnába, megfigyelői nem jutottak még be a Krímre, erre várhatóan csütörtökön kerül sor.
„Március 4-én döntés született arról, hogy több NATO és EU tagállamhoz hasonlóan Magyarország is két megfigyelőt küld Ukrajnába EBESZ keretek között. A katonák kiutazása megtörtént” – írta a minisztérium.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ) Ukrajna kérte, hogy küldjön katonai megfigyelőket a Krímbe. A szervezet képviselőit az oroszok eddig nem engedték a félszigetre.
Lavrov azt mondta, a megbeszélések folytatódnak a következő napokban. Kerry is előkerült, hamarosan sajtótájékoztatót tart. (BBC)
Angela Merkel német kancellár újra beszélt telefonon Vlagyimir Putyinnal, hogy megvitassák a helyzet javulása felé mutató lehetséges nemzetközi lépéseket. (Reuters)
Olekszandr Slapak ukrán pénzügyminiszter bejelentette, hogy a kiadások csökkentése miatt eladják a kormányzati autók nagyrészét, és sofőröket is elküldenek. Az 1500 autó többségének értékesítésével 40 millió hrivnyát, kb. 900 millió forintot akarnak spórolni. (MTI)
Az idő Vlagyimir Putyinnak dolgozik, miközben a kijevi hatalom az állam belső pusztulása miatt elveszíti törvényes voltát – véli Nyikolaj Petrov a moszkvai Carnegie Központ tudományos tanácsának tagja, aki Nyezaviszimaja Gazeta című orosz lapnak nyilatkozott.
Petrov szerint:
Lavrov anélkül távozott a párizsi megbeszélésekről, hogy találkozott volna Andrij Descsicia ukrán külügyminiszterrel, mondták nyugati diplomaták a Reutersnek.
Letartóztatási parancsot adott ki egy kijevi bíróság a Krími Autonóm Köztársaság két vezetője ellen. Szergej Akszenovot és Vlagyimir Konsztantinovot az ukrán biztonsági szolgálatnak kell a őrizetbe vennie.(Itar-Taszsz)
Nagy-Britannia is befagyasztja annak a 18 ukrán állampolgárnak a számláit, akik a kijevi vezetés szerint közpénzeket lophattak el. Korábban Ausztria, Svájc, Lichtenstein és Lettország is hasonló lépést jelentett be.
Szerda délután Donyeckben a Lenin téren egymásnak esett az ukrán kormány mellett tüntetők, és a oroszok mellett tüntetők tábora. Az Itar-Taszsz riportere szerint a demonstrálók botokkal ütötték egymást, több tucatnyian megsérültek, és több embert letartóztatott az ukrán rendőrség.
Rendőrsorfal választotta el a két tábort:
Nem volt egy egyszerű megbeszélés, az oroszok a február 21-én elfogadott egyezményhez ragaszkodnak, azt tartják a kiindulópontnak, mondták diplomáciai források a Kerry-Lavrov tárgyalásokról a BBC-nek. Amerikai források tagadták Lavrov korábbi állítását, miszerint beleegyeztek volna, hogy a február 21-i megegyezéshez tartják magukat.
A sikeres tárgyalásoknak köszönhetően kiszabadult a néhány órája elrabolt Mihail Koval vezérezredes, a határőrség egyik vezetője. Az ukrán határőrség szerint folytatja munkáját.
A NATO több együttműködési programot felfüggeszthet Oroszországgal, jelentette be Anders Fogh Rasmussen, a szövetség főtitkára. Minden együttműködést felülvizsgálnak. A NATO egyben kiszélesíti együttműködését az új ukrán kormánnyal. Rasmussen azt is elmondta, hogy felfüggesztették az Oroszországgal tartott megbeszéléseket.
Felfüggesztik annak az első közös NATO-orosz missziónak a tervezését, amely a szíriai vegyi fegyverek semlegesítését végző amerikai hadihajó védelmét szolgálná, bár ez nem hátráltatja a vegyi fegyverek megsemmisítését. Nem tartanak mostantól szakértői szintű egyeztetéseket sem katonai, sem civil munkacsoportok keretében sem az oroszokkal. „Ezeknek a lépéseknek világos az üzenetük: Oroszország magatartása következményeket von maga után" – hangsúlyozta Rasmussen. Nagyköveti szinten ugyanakkor maradnak egyeztetések. (Reuters)
A rendőrök vágtak utat Serrynek, az ENSZ küldöttjének a tömegen keresztül, így megérkezhetett a reptérre, és elhagyja a Krímet. Jan Eliasson főtitkár-helyettes azt mondta, hogy nagyon keményen el kell ítélni a történteket.
Száz oroszbarát tüntető vonult az EBESZ megfigyelőinek központja elé és próbálta meg eltorlaszolni az épületet. (Reuters)
John Kerry elismerte, hogy ultimátumok és fenyegetőzések közepette nagyon nehéz konstrúktív tárgyalásokat folytatni
– mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az amerikai kollégájáról. Majd hozzátette, hogy a francia külügyminisztériumba készül, már ott várja őt a német, francia és lengyel külügyminiszter, akik aláírták a február 21-i ukrán megállapodást. (Itar-Taszsz)
They not always look in the same direction. Talks are there to negotiate a way out of the most difficult situations pic.twitter.com/nRS04FNjVQ
— MFA Russia (@mfa_russia) 2014. március 5.
Az ukrán vasúti tilalom ellenére teljesíti a nukleáris fűtőanyag szállításáról szóló kötelezettségét a Roszatom – mondta az orosz állami konszern magyarországi kommunikációs ügynöksége. Alternatív megoldásokat keresnek majd, hogy külföldi partnereik részére teljesíték a szállítási kötelezettségüknek. Az ukrán állami atomenergetikai bizottság 2014. február 28-án tiltotta meg a nukleáris fűtőelemek és a kiégett fűtőanyag vasúti szállítását.(MTI)
Jurij Szergejev, Ukrajna ENSZ-nagykövete levelet írt az ENSZ Biztonsági Tanácsának, amiben arra hívja fel a figyelmet, hogy csak az ukrán parlament hívhat be külföldi haderőket Ukrajna területére. Korábban Vitalij Csurkin, az orosz ENSZ-nagykövet azt mondta, hogy Viktor Janukovics leváltott ukrán elnök hívta be a civilek védelmében az orosz erőket. (BBC)
Donyeckben a közigazgatási hivatalt megrohamozó tüntetők aláírásokat gyűjtenek, hogy Oroszország segítéségét kérjék. (Rosszija 24)
Ellentmondásos hírek jelentek meg szerdán arról, hogy az ideiglenes ukrán külügyminiszter Párizsban tartózkodik-e még. A párizsi ukrán nagykövetsége szerint Andrij Descsica ukrán külügyminiszter elutazott, mivel Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a nyugati diplomácia vezetőinek nyomásgyakorlása ellenére sem volt hajlandó tárgyalni ukrán kollegájával.
Az Egyesült Államok azonnal cáfolta a hírt. „Az ukrán miniszter nem ment el és úgy tervezi, hogy Párizsban maradt további egyeztetésekre“ – mondta egy neve elhallgatását kérő amerikai diplomata. (MTI)
Ellentmondva Jan Eliasson főtitkár-helyettes korábbi nyilatkozatának, az ITV stábja szerint az ENSZ-küldött, Robert Serry egy kávézóba menekült a fegyveresek elől, akik elállták az ajtót. Serry megkérte a tévéseket, hogy maradjanak vele. James Mates folyamatosan kiírta a helyzet alakulását a Twitterre. Serry egyenesen a reptérre indult a kávézóból, az autója alig tudott átmenni a tömegen, ami „Oroszország, Oroszország" skandálással vette körbe.
Az ukrán külügyminisztérium szerint összesen 3600 orosz katona tartózkodik illegálisan, az ukrán vezetés beleegyezése nélkül a Krím félszigeten, a külügy szerint erről bizonyítékai vannak. (UNIAN)
Az ukrán határőrség szerint elrabolták Jalta közelében a krími határőrség egyik parancsnokát, Mihail Koval vezérezredest. Negyven, „motorosnak" kinéző támadó jelent meg, berángatták Kovalt egy terepjáróba. A határőrség szerint Szevasztopolba vitték. Tárgyalásokat kezdtek a motorosokkal a vezérezredes szabadon engedéséről. (BBC)
Olga Ivshina, a BBC oroszországi tudósítója a belbeki légibázisról tudósított, amit a krími oroszok tartanak ellenőrzés alatt, és amit az ukránok már több alkalommal megpróbáltak visszafoglalni.
Ivshina riportjából kiderült, hogy:
Az ENSZ bejelentette, hogy a Krímbe küldött különmegbízott, Robert Serry jól van, és a szállodájában van. Nem rabolták el, de valóban megfenyegették fegyveresek. (BBC)
Közösen szólal meg az EU és a NATO az ukrajnai válság, az orosz agresszió ügyében, mindkét szervezet kiáll Ukrajna szuverenitása és területi épsége mellett – közölték szerdán az MTI-vel brüsszeli diplomáciai források, miután együttes ülést tartottak.
A hivatalos közlemény szerint a részvevők „aláhúzták a válság súlyosságát“, és a megbeszélés „a nézeteknek a két szervezeten belüli közeledését tükrözte“ Ukrajna szuverenitásának és területi épségének a fenntartását, az Ukrajna és Oroszország közötti párbeszéd szükségességét, valamint a feszültséget enyhítő, „deeszkalációs“ lépések szükségességét illetően. A cél az EU és a NATO szerint a válság olyan megoldása, amely teljes mértékben tiszteletben tartja a nemzetközi jogot, a kétoldalú, illetve többoldalú kötelezettségvállalásokat.(MTI)
A kiszivárgott telefonbeszélgetében az észt külügyminiszter arról is beszámolt, hogy a tüntetéseken nagy elismerést szerzett Olga Bogomolec főorvos olyan bizonyítékokat mutatott be, amelyek igazolták, hogy a rendőröket és a tüntetőket ugyanolyan fegyverekkel lőtték le, vélhetően ugyanazok az emberek.
Bogomolec most azt állítja, hogy nem mondott ilyet, nem is tudja, milyen sebeket szenvedtek a hatósági emberek. Azt is elmondta, hogy vizsgálatot kért a Majdanon meghalt tüntetők ügyében. (Telegraph)
Állítólag fegyveresek elrabolták Ban Kimun ENSZ-főtitkár Krímbe küldött különmegbízottját. A BBC szerint még nem erősítették meg az Interfax értesülését hivatalosan.