Lövöldözés volt Párizsban a Porte de Vincennes-nél egy kóserboltban, írja az AFP. Forrásaiktól úgy tudják, hogy ott is túszokat ejtettek, és lehetséges, hogy a csütörtökön megölt rendőrnő gyilkosa a tettes.
(Nyomda) Az AFP szerint nem sérült meg az akcióban.
(Kóserbolt) Rengeteg mentőautó igyekszik a Porte de Vincennes-hez a kóserbolthoz, ahol a túszokat ejtették. Néhány perccel ezelőtt indult meg a rendőri akció, több robbanást és lövést lehetett hallani. (CNN)
(Nyomda) A hírügynökség szerint a Charlie Hebdo szerkesztőségében gyilkoló, szerda óta menekülő két támadó meghalt a nyomdánál indított akcióban Dammartin-en-Goële-ben.
A Dammartin-en-Goële-ből sugárzott legutóbbi élőképen több autót és kb. tíz, viszonylag nyugodt tempóban sétáló rendőrt és csendőrt lehetett látni.
(Nyomda) Több szirénázó mentőautó érkezett az épülethez.
(Kóserbolt) Öt robbanást és nagyjából tíz lövést lehetett hallani a kóserboltnál, a Porte de Vincennes-nél - mondta be a CNN. A rendőrség feltehetőleg összehangolta a két akciót.
Azután, hogy a polgármester bezáratta a párizsi zsidó közösség egyik legfontosabb utcája, a Rue des Rosiers boltjait, a rendőrök kivonultak biztosítani a helyszínt, valamint egy közeli zsinagógát is, aminek az összes mai eseményét törölték.
(Nyomda) Az épület tetejénél a CNN élő felvételén. Megint a tetőn látni több kommandóst is.
(Kóserbolt) Amédy Coulibaly 2009-ben a Coca Cola képzési programjában vett részt, ahol lehetősége nyílt arra, hogy találkozzon az akkori francia elnökkel, Nicolas Sarkozyval. Most kezdett el keringeni az interneten a Le Parisien 2009-es cikke, amiben Coulibaly (akkor még Amedi és nem Amédy) arról beszél, hogy várja a találkozót az elnökkel, aki a fiatalok körében nem volt túl népszerű, és lehet őt szeretni, vagy nem szeretni, mégiscsak ő az ország elnöke. Bizakodó volt, különösen örült volna annak, hogy ha ez a találkozás segít neki munkát találni. A rokonai azt mondták neki, hogy szerezzen sok fényképet és autogramot. Arról nincsenek információk, hogy a találkozó létrejött-e, a 2009-es cikk egy nappal a találkozó előtt készült.
(Nyomda) Hirtelen lövéseket lehetett hallani, amik nagyjából egy percig tartottak, közben feltehetően gránátok robbanása is hallatszott, majd pedig újból lőttek. A BBC szerint a csendőrök használhatták a füstgránátokat.
(Nyomda) A csendőrség megerősítette, hogy megindult a roham Dammartinnél, ahol a Charlie Hebdo szerkesztőségében gyilkoló Kouachi testvérek ejtettek túszt egy nyomdában.
(Kóserbolt) A terroristák egyik társa, a most is fogva tartott Djamel Beghal azt mondta, hogy semmit nem tudott a készülő merényletről - mondta Beghal ügyvédje.
Beghalt 2005-ben tíz év börtönbüntetésre ítélték terrorizmus vádjával, miután bevallotta, hogy bevallotta, hogy a párizsi amerikai nagykövetség ellen tervezett merényletet. Később azt is mondta, hogy találkozott Afganisztánban Oszama bin Ladennel is, és öngyilkos merényletre készült. Beghal állítólag már a 1995-ös párizsi RER elleni merénylet tervezésében is részt vett.
Beghal a börtönben találkozott Chérif Kouachival, és tartották a kapcsolatot. Amedy Coulibaly, a csütörtöki lövöldöző és a barátnője, Hayat Boumeddiene szintén többször meglátogatták a börtönben Beghalt. Az elfogott terrorista ügyvédje most kijelentette, hogy Beghal semmilyen részletet nem tudott arról, mire készülnek a társai. (Le Figaro)
(Nyomda) Akció indulhatott, füst száll fel, kommandósok rohannak az épület tetején.
Sorra fejezik ki a szolidaritásukat az áldozatokkal muszlim nők és férfiak, a Twitteren rengeteg képet találhatunk #NotInMyName taggel, ami annyit jelent, hogy „nem az én nevemben".
Pénteken a mecsetekben több imám is elítélte a támadásokat, és nyugalomra, a köztársaság egységére szólított fel.
From #Gaza to #Iran to #Seattle, Muslims say #NotInMyName. #JeSuisCharlie #CharlieHebdo pic.twitter.com/JHK7w2i29A
— Bipartisan Report (@Bipartisanism) 2015. január 8.
Az angoulême-i képregényfesztivál egy Prix Charlie-t hoz létre a szólásszabadságért. A fesztivált 24. alkalommal rendezik meg január végén. (20minutes.fr)
Harry herceg is aláírta Franciaország londoni nagykövetségén azt a könyvet, melyben a részvétnyilvánításokat gyűjtik a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni támadásban meggyilkoltak emlékére. Barack Obama amerikai elnök már csütörtök este megtette ugyanezt Franciaország washingtoni nagykövetségén.
Prince Harry signs a book of condolence at the French Embassy in London after the attacks in #Paris pic.twitter.com/W0ZWcOQLgi
— Clarence House (@ClarenceHouse) 2015. január 9.
- véli a Hezbollah vezetője. A Hezbollah egy libanoni, síita politikai és félkatonai szervezet, az Egyesült Államok terrorista szervezetnek tartja. A Hezbollah vezetője szerint azok a dzsihadista csoportok, amelyek „aljas, erőszakos és embertelen” cselekményeket követnek el, „több kárt okoznak a prófétának és a muszlimoknak, mint az ellenség, vagy bármely könyv, film vagy karikatúra". Hasszan Naszrallah ugyanakkor nem nevezte meg konkrétan a Charlie Hebdónál történt merényletet. (20minutes.fr)
Un élève sort du lycée de #dammartin "c'était chiant". Sa mère était paniquée. Les autres restent confinés. #charlie pic.twitter.com/5fH9Wo5ziX
— Vincent Vantighem (@vvantighem) January 9, 2015
Délután négy körül elkezdték elengedni a Dammartin-en-Goële-ben (ahol a Kouachi testvérek ejtettek túszt) biztonsági okok miatt az iskolában tartott diákokat. Az egyikük elég tömören foglalta össze, hogy milyen volt egész nap az eltakart ablakú iskolában lenni úgy, hogy még csak az udvarra sem mehettek ki: „Szar."
Izrael aggodalommal követi a párizsi helyzetet, jelezte Avigdor Lieberman külügyminiszter. Közleményében azt írta, hogy „a három napja tartó terrorista offenzíva nemcsak a francia nép vagy a francia zsidók ellen irányul, hanem az egész szabad világ ellen." (Le Figaro)
Miután lezárták a párizsi körgyűrűt, rövid időn belül több kilométer hosszú kocsisorok alakultak ki az utakon. A Le Monde beszámolója szerint viszont a legtöbb autós nyugodtan, a forgalom sebessége jóindulattal is csak araszolásnak nevezhető. „A rádió bemondja a legfontosabb híreket. Tudjuk, hogy mi történik” – mondta egy sofőr arról, hogy miért tűrik a legtöbben nyugodtan a szokatlanul nagy dugót.
Megerősítette a tudósítójuknak a rendőrség, hogy a boltból kimenekülő szemtanúk állították azt, hogy a túszejtő azt kiáltozta, hogy mindenkit megöl, ha a Kouachi testvéreket nem engedik el, állítja a 20minutes.fr. Korábban voltak olyan információk, hogy a túsztárgyalónak mondhatott ilyet a férfi, de más források szerint még nem sikerült párbeszédet kezdeni vele.
A francia elnök és a német kancellár Strasbourgban találkozott volna vasárnap, de a történtek fényében elhalasztották, jelezte Martin Schulz EP-elnök szóvivője az AFP-nek.
A Libérationnak nyilatkozott egy Romain nevű férfi, aki pont szemben lakik azzal a bolttal, ahol a második túszejtés történt, és pont kint cigizett a tizedik emeleti erkélyén a túszdráma elején. „Kicsivel délután egy után volt. Az erkélyen cigiztem éppen, amikor két lövést hallottam. Lenéztem, és láttam a felüljáró túloldalán, húsz méterre a bolttól, hogy két ember kiszáll egy kisbuszból, az egyikük a karját fogja, kiabál, és úgy tűnik, mintha sérült lenne. Ez a két ember egy rendőrautóhoz rohant, amelyik éppen ott állt. Rögtön jöttek a mentők. Öt perccel később újabb két lövést hallottam, és a bolttal szemben, a túloldali járdán, ahol a rendőrök voltak, láttam, hogy egy ember fekszik a földön. Azonnal elvitték. Nem láttam, hogy ki lőhetett" – mondta a férfi.
Megkérték az újságírókat is, hogy menjenek hátrébb a boltnál felállított biztonsági területnél. Ebből a Le Télégramme azt találgatja, hogy vajon rohamra készülnek-e a kommandósok.
— Jean-Marie Le Pen (@lepenjm) January 9, 2015
A pénteki, több helyszínen zajló, valószínűleg több halálos áldozatot követelő túszdrámához a francia szélsőjobb emblematikus alakja, Jean-Marie Le Pen is hozzátette a magáét egy Twitter-üzenettel. A bevándorlókkal szembeni szélsőséges nézeteiről híres politikus a szintén politikus, szintén szélsőjobbos lányáról közölt egy fotót azzal a felirattal, hogy „Nyugodjatok meg, és szavazzatok Le Penre".
A Canal+ tévéadó bejelentette, hogy a folyamatban lévő túszejtések miatt nem adja le a tervezettnek megfelelően a csütörtök délután felvett interjúját Michel Houellebecq-kel.
Azt már csütörtökön bejelentették, hogy az író berekeszti az új könyvének sajtóturnéját. A nemrég megjelent Soumission (Alávetettség) című regénye egy olyan francia jövőről szól, ahol az országot egy iszlám kormány irányítja. A Canal+ nem jelezte, hogy később leadják-e az interjút.
Párizs IV. kerületének önkormányzata elővigyázatosságból bezáratta a Rue des Rosiers összes üzletét – írta az önkormányzat a Twitteren. A Rue des Rosiers egy kis sétálóutca Párizs belvárosában, az üzleteiről is híres Rue de Rivoli szomszédságában, viszont nem a párizsi bevásárlóturizmus miatt van jelentősége, hanem azért, mert ez a párizsi zsidó közösség egyik leghíresebb utcája. Számos étterem, kis butik, ékszerész van ebben az utcában. Azután döntött az önkormányzat a boltok bezáratása mellett, hogy délután egy kóser élelmiszerboltban ejtett túszokat egy támadó, akinek ráadásul a társa még szabadon van valahol.