Magyarország is kiutasít egy orosz diplomatát
További Külföld cikkek
- Friss kutatásban kérdezték a lengyeleket a Magyarországon menedéket kapó lengyel politikusról
- Az elsüllyedt orosz teherhajó tulajdonosa szerint terrortámadást hajthattak végre ellenük
- Nagy tűz ütött ki a Trónok harca egyik forgatási helyszínén
- Szent kaput nyitott egy római börtönben Ferenc pápa
- Kórházba került egy 9 éves kisfiú, miután több embert is elgázolt a járdára felhajtó taxi New Yorkban
Magyarország is kiutasít egy orosz diplomatát, aki hírszerző tevékenységet is végez, közölte Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára hétfő este közleményben az MTI-vel.
Sokáig nem lehetett tudni, hogy Magyarország mit képvisel ebben az ügyben, mi hiába kérdeztük, nem kaptunk választ, helyette az MTI-ben jelent meg a döntésről a hír. Hétfő estig egymás után több ország, köztük az Egyesült Államok, Kanada, Ukrajna, Norvégia, Albánia és számos EU-tagállam is bejelentette, hogy orosz diplomatákat utasít ki a briteknek kémkedő Szergej Szkripal volt orosz kettős ügynök megmérgezése miatt. A Reuters szerint több mint 100 diplomatáról van szó.
A magyar lépés indoklása kicsit árnyaltabb, mert az MTI híre szerint az EU-csúcson elhangzottakon túl a kiutasítás összefüggésben lehet Kovács Béla volt jobbikos európai parlamenti képviselő ügyével is. Kovács furcsa, Oroszországhoz köthető ügyeiről mi írtunk először. Aztán három és fél év nyomozás után tavaly év végén emeltek ellene vádat kémkedés, költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt. A vádemelés hírére Kovács Béla kilépett a Jobbikból.
Az európai parlamenti képviselőt az Európai Unió intézményei elleni kémkedés bűntettével, valamint jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntettével és három rendbeli folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolja az ügyészség.
Pénteken a brüsszeli EU-s csúcson az Európai Unió is elítélte Oroszországot az angliai gyilkossági kísérlet miatt. Az uniós országok vezetői közös nyilatkozatban állították: nincs más hihető magyarázat, mint hogy Moszkva áll a merénylet mögött.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke hétfőn első körben azt jelentette be, hogy összesen tizennégy európai uniós ország lépett összehangoltan.
Estig nem lehetett tudni, hogy Magyarország is részt vesz-e a kiutasításokban, a hírekben szereplő országok közt az MTI híréig Magyarország nem szerepelt.
A BBC szerint ennyi diplomatát utasítottak, vagy utasítanak ki az egyes országok hétfőn, a lista folyamatosan bővült:
- USA: 60
- Kanada: 4
- Ukrajna: 13
- Németország: 4
- Franciaország: 4
- Lengyelország: 4
- Litvánia: 3
- Csehország: 3
- Olaszország: 2
- Spanyolország: 2
- Albánia: 2
- Hollandia: 2
- Dánia: 2
- Észtország: 1
- Lettország: 1
- Finnország: 1
- Horvátország: 1
- Románia: 1
- Svédország: 1
- Norvégia: 1
- Magyarország: 1
Az orosz fél szintén 60 amerikai diplomata kiutasítását helyezte kilátásba, de a végleges döntést a legfelső vezetés hozza majd meg – közölte a Ria Novosztyival az orosz felsőház nemzetközi ügyekért felelős bizottságának helyettes vezetője.
Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő hétfő este arról beszélt, hogy a Kreml sajnálattal fogadta a kiutasítások hírét és megismételte az orosz álláspontot, miszerint Oroszországnak nincs köze a Szkripal-ügyhöz. Megerősítette, hogy válaszában Moszkva a kölcsönösség elvét fogja követni. Véleménye szerint a kiutasításban – amely szerinte nem példa nélkül álló – nem annak a tömeges mivolta a lényeges, hanem az, hogy az orosz kormány szerint az teljesen megalapozatlan.
A briteknek kémkedő volt orosz kettős ügynök és vele együtt megmérgezett lánya továbbra is kórházban van. Az orvosok nem tudják megmondani, magukhoz térhetnek-e, és felépülhetnek-e valaha az idegméreg hatásaiból. Az eddigi vizsgálatok szerint sérülhettek a mentális képességeik. Az orvosok szerint állapotuk most stabil, de bármikor rosszabbra fordulhat.
A brit katonai Porton Down-i kutatóintézet szakértőinek megállapítása szerint a Novicsok nevű, oroszországi fejlesztésű, fegyverekben is használható minőségű idegméreg-hatóanyaggal mérgezték meg Szkripalt. Az ügy miatt London már korábban 23 orosz diplomatát kiutasított, amire válaszul Moszkva is kiutasított 23 brit diplomatát.
Szél Bernadett tájákoztatást kér az orosz diplomatáról
Szél Bernadett, az LMP miniszterelnök-jelöltje a Nemzetbiztonsági bizottság tagjaként haladéktalanul tájékoztatást kér a kiutasított orosz diplomata ügyében - írja hétfő este megjelent közleményében a Lehet Más a Politika.
Az LMP miniszterelnök-jelöltje szerint azt a ma napvilágra került esetet is ki kell vizsgálni, hogy az FBI tanúvédelmi programja alatt állhat egy magyar állampolgár.