Rosszul lett a GRU főnöke, miután beszélt Putyinnal
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Tábornokok tömeges elbocsátását vonhatja maga után, hogy az utóbbi időben látványosan buktak le az orosz katonai hírszerzés emberei. Meg nem erősített hírek szerint Igor Korobkov az év végéig távozhat a GRU éléről. (A katonai hírszerzésnek 1992 óta más neve van, de a köznyelvben most is a szovjet struktúra hárombetűs rövidítését használják.)
A 62 éves Korobkov 2016 elején került a hírszerzés élére, miután 58 éves elődje betegségben elhunyt. Az ellenzéki MBH-Media (Mihail Hodorkovszkij portálja) úgy tudja, szeptember közepén a félresikerült akciók miatt a szőnyeg szélére állította Putyin Korobkovot, aki az elnöki ledorongolás után rosszul is lett.
Az MBH szerint a közelmúltban egy titkos találkozó is volt a védelmi minisztériumban, ahol a szervezetben eluralkodó „debil” hozzáállást, hanyag munkamorált ostorozták.
Bár az MBH nem klasszikus sajtóorgánum, értesülése életszerű, elvégre a valóban látványos nyomokat hagytak a GRU emberei maguk után Montenegróban, Hollandiában és különösen Salisburyben, ahol a ma már igazi nevén ismert két GRU-tiszt novicsok ideggázzal mérgezte meg Szergej Szkripal egykori katonai hírszerzőt, aki a briteknek is kémkedett, így elítélték, végül egy megállapodással Nagy-Britanniába távozhatott. A GRU számára a lebukáson túl kudarc az is, hogy Szkripal életben maradt.
Hollandiában például úgy bukott le négy hírszerző – akik feladata a a hágai vegyifegyver-ellenősző szervezet rendszerének feltörése lett volna –, hogy egyiküknél még a moszkvai repülőtérre vezető taxi kifizetési igazolása is megvolt, a védelmi minisztériumtól induló címmel.
A novicsokos fiaskó elsődleges felelőse a Salisburyben elkövetett akciót végrehajtó Ruszlan Bosirov (valódi nevén Alekszandr Csepiga) közeli ismerőse lehet. Ő a Oroszország hollandiai nagykövetségén másodtitkárként dolgozott, feltételezések szerint az ő telefonját hallgatták le, rajta keresztül a holland fél szerzett tudomást a készülő akcióról. A negyven éves Konsztantyin Bahtyin valójában a GRU ezredese, de a jelek szerint nem csak az ő karrierjét vágják el a történtek, de a szervezet legfelsőbb vezetésében is fejek hullanak majd.