Újabb fordulat a lengyel bíróságokért vívott háborúban
További Külföld cikkek
-
Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
- Meggyilkolták a világ első nyíltan meleg imámját Dél-Afrikában
- Kényszerleszállást kellett végrehajtania egy tenerifei járatnak, de az utas mégis meghalt
Az MTI tudósítása szerint az alkotmánybíróságnál Elzbieta Witek alsóházi elnök indítványozta annak a hatásköri vitának a megvizsgálását, amely az új bírák kinevezése kapcsán alakult ki az alsóház és az államfő, illetve a velük ellenkező állásponton lévő legfelsőbb bíróság között. A szerdán meghirdetett felfüggesztést előzetes intézkedésként hirdették meg, az alkotmánybíróság február 25-én tárgyal majd az ügyről.
A most felfüggesztett határozatot a 125 tagú legfelsőbb bíróság előző kormányok idején kinevezett hatvan tagja adta ki múlt csütörtökön. A dokumentum szabálytalannak minősített minden olyan jövőbeni pert, amelyben PiS-kormányzat idején kinevezett bírák ítélkeznek. A határozatot azzal indokolták, hogy a bírójelölteket az államfői kinevezést megelőzően véleményező országos igazságügyi tanács (KRS) nem független, mert ennek bírótagjait a 2015-ben indult, óriási szakmai ellenszélben, lépésről-lépésre keresztülpréselt igazságügyi reform nyomán a parlament választja meg, nem pedig - mint korábban - bírói szervezetek.
A határozat előzetes felfüggesztése az alkotmánybíróság szerint így azt eredményezi, hogy az új bírák továbbra is legális és érvényes ítéleteket hozhatnak.
A legfelsőbb bírósági határozat sürgős megvizsgálását múlt pénteken Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök indítványozta az alkotmánybíróságnál, úgy érvelve, hogy a dokumentum "óriási, példátlan mértékű káoszt okoz" a lengyel igazságügyben. A határozat hatására ugyanis több esetben döntöttek az új bírák részvételével tartandó bírósági tárgyalás elnapolásáról, amíg a helyzet nem tisztázódik.
A lengyel igazságügyi reform miatt az Európai Bizottság jogállamisági eljárást folytat Lengyelországgal szemben, emellett nemrég a reform keretében létrehozott legfelsőbb bírósági fegyelmi kamara felfüggesztését kezdeményezte az Európai Bíróságnál, és aggodalmát fejezte ki a lengyel alsóházban megszavazott, az új bírák legitimitását védő törvénymódosítások kapcsán is.
A független bíróságok elleni - plakátkampánnyal, online zaklatással és nácizással súlyosbított – illiberális hadjáratról érdemes elolvasni két lengyel bíró Indexnek adott interjúját.