Óra indul: meddig megy el Orbán Viktor?
További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítani, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccskísérlet Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
Ma nemigen lesz megállapodás
– mondta az Indexnek csütörtök délután egy uniós diplomáciai forrás azt kommentálva, hogy ma este összeültek az EU állam- és kormányfői egy videókonferencia keretében.
Az informális– és a koronavírus-járványhelyzet miatt távkapcsolat segítségével megrendezett – csúcsértekezlet formálisan nem is hozhat döntést az EU költségvetésének (és ami sürgetőbb, a járvány utáni helyreállítási alapnak) tervezett magyar és lengyel vétójáról, ugyanis nem ez a témája, emlékeztetnek forrásaink. Összesen márpedig 1820 milliárd euróról van szó.
Hivatalosan a mai tanácskozás a járványhelyzettel kapcsolatos európai védekezésról szól, amin nincs mit megvétózni.
Ezzel együtt a mai megbeszélés légkörét főleg a hétfői nagyköveti értekezlet utórezgései határozzák meg; ezen ugyanis hazánk és Lengyelország képviselője egy politikai állásfoglalás keretében értésre adta,
akár készek megvétózni az összesen 1800 milliárd eurós hétéves pénzügyi csomagot, ha a kifizetéseket az EU jogállamisági feltételekhez köti.
Ezt – mint Varga Judit igazságügyi miniszter a héten az Indexnek elmondta – zsarolóeszköznek tartják, és megerősítették készségüket a vétóra. Brüsszel rendszeresen bírálja hazánkat és Lengyelországot a demokrácia és a jogállamiság helyzetére hivatkozva.
A hazai ellenzék viszont árulásnak, lopásnak és történelmi bűnnek tartja, ha Orbán Viktor a vétóval
17 ezer milliárd forintnyi uniós bevételt tesz kockára.
Uram, a csomagja!
A mai csúcs közeledtével mindenki igyekezett emelni a téteket. A kérdés annál is izgalmasabb, mivel az EU költségvetését valóban meg lehet vétózni, önmagában viszont a jogállamisági feltétel jóváhagyását nem. A kérdés tehát az, hogy a két kérdés összefügg-e a továbbiakban is ugyanúgy, mint
szaloncukor és virgács a Mikulás-csomagban.
- Miközben Varsóban megerősítették, nem kérnek a jogállamisági feltételnek a pénzek kifizetéséhez való hozzákötéséből, Csehország és Szlovákia jelezte, nem támogatják a másik két visegrádi állam vétóját. Hasonlóan nyilatkozott Ludovic Orban román kormányfő is.
- Vezető európai parlamenti illetékesek értésre adták, az EP – amelynek együttdöntési joga van költségvetési kérdésekben – nem enged a jogállamisági feltételből. Manfred Weber, a Fideszt is magában foglaló Európai Néppárt bajor frakcióvezetője is hajthatatlannak mutatkozott a Bild német tömeglapnak adott interjúban. Othmar Karas befolyásos osztrák néppárti politikus, az EP alelnöke pedig a Fidesz az Európai Néppártból való kizárását sürgette arra az esetre, ha Magyarország megvétózza az uniós pénzeket.
Wenn Orban beim morgigen EU-Gipfel weiter blockiert, ist der Ausschluss von #FIDESZ aus der EVP die logische Konsequenz. Er torpediert mit seinem Verhalten nicht nur die EU als Rechts-& Wertegemeinschaft, sondern blockiert damit auch wichtige Investitionen für uns alle.@krone_at pic.twitter.com/XRPze0goC0
— Othmar Karas (@othmar_karas) November 18, 2020 - Mint első kompromisszumot, hazánk és Lengyelország elutasította azt a javaslatot, hogy a vétó feladásáért cserébe garancianyilatkozatot kapnak, amely megerősítené a nemzeti szuverenitásához fűződő jogait. Erről a Bruxinfo brüsszeli szakportál számolt be.
- Soros György, magyar származású amerikai milliárdos arra biztatta az EU-t, szálljon szembe a két renitens országgal. Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója ezt visszautasította, mondván, nem engednek a zsarolásnak.
A bürokraták már fogalmaznak
Diplomáciai forrásaink csütörtök este azt nevezték meg legvalószínűbb eshetőségnek: ma este nem olvadnak a megmerevedett frontvonalak, az 1800 milliárd eurós kérdés a jövő hétre is függőben marad. Úgy tudjuk, Brüsszelben készítik ugyanakkor a végrehajtási rendeleteket arra az esetre, ha az EU-pénzek kifizetéséről egyezség születne a következő hetekben.
Ha az idén nem születik semmilyen egyezség az uniós költségvetésről, akkor jövőre az idei büdzsészámokat viszik át – ám azok még nem egy világjárvány okozta helyzetre készültek.
Frissített: a csúcs kezdetén egy német kormányszóvivő azt mondta a dpa hírügynökségnek:
Nem várunk ma megegyezést.
(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök videókonferencián egyeztet a visegrádi partnerekkel (V4) az EU-csúcs előtt a Karmelita kolostorban 2020. november 19-én. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher / MTI)