![Máshogyan ugyanúgy - Hétköznapi emberek, különleges sorsok](https://index.hu/assets/images/konyvajanlo/mashogyan.png)
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7&stparam=yhgpgnokkm&fastid=bbigxhzahufvybjhhkdlwpeofsko&nc=0)
Azok a beszámolók, amelyek szerint az AstraZeneca/Oxford vakcina hatékonysága csak nyolc százalék a 65 év feletti felnőttek esetén, teljesen megalapozatlanok – tájékoztatta szerkesztőségünket az AstraZeneca. Közölték: az Egyesült Királyság vakcinációs szervezete (Joint Committee on Vaccination and Immunisation, JCVI) támogatja ennek a korcsoportnak az oltását, az Egyesült Királyság törzskönyvezési hatósága (Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency, MHRA) pedig dózismódosítás nélkül javasolja ebben a populációban a vakcina vészhelyzeti felhasználását.
Novemberben a The Lancet című folyóiratban nyilvánosan publikált klinikai adatok azt mutatták, hogy a felnőttek körében erős immunválasz volt megfigyelhető a vakcina alkalmazását követően, az idősek közt száz százalékban alakult ki Covid–19 tüskefehérje-ellenes antitest a vakcina 2. adagjának beadását követően
– fogalmaztak. Azt követően adtak ki közleményt, hogy német lapok kedd reggel arról számoltak be, hogy a német szövetségi kormány szerint csak 65 éven aluliak beoltására engedélyezi az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) ellen az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár együttműködésével kifejlesztett vakcinát.
A Bild és a Handelsblatt nevű lapok egybehangzó értesülése szerint az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő hivatal a napokban
azzal a korlátozással ad majd ki forgalmazási engedélyt az új oltóanyagra, hogy 65 éven felülieknél nem szabad használni.
Ez a német kormányzati aggodalmak szerint szétzilálhatja és továbblassítja az oltási kampányt, amelynek egyik első célja éppen az idősek védelme. Egészségügyi szakpolitikusok azzal magyarázták a Bildnek a korlátozást, hogy a szérumot főleg fiatalokon tesztelték. A Handelsblatt beszámolója szerint az Oxford/AstraZeneca vakcinával az a gond, hogy az engedélyeztetési eljáráshoz benyújtott dokumentáció alapján rendkívül alacsony, mindössze nyolcszázalékos a hatékonysága a 65 éven felülieknél.
A brit egyetem és a brit–svéd gyógyszergyártó társaság közös fejlesztésű terméke a harmadik lehet a SARS-CoV-2 elleni védőoltások sorában az EU-ban. Fő előnye, hogy nem kell nagyon alacsony hőmérsékletre hűtve tárolni, így el lehet kezdeni vele a kampány újabb szakaszát, amikor háziorvosi rendelőkben is be lehet adni az oltást.
Jens Spahn német egészségügyi miniszter egy január 22-én tartott tájékoztatón azt mondta, hogy az EMA várhatóan január utolsó napjaiban adja ki a forgalmazási engedélyt. A miniszter kiemelte, hogy az Oxford/AstraZeneca vakcina megjelenése „érezhető változással”, az oltóanyag-ellátás számottevő javulásával jár majd. Röviddel a tájékoztató után a gyártó, az AstraZeneca bejelentette, hogy termelési fennakadások miatt az első negyedévben a tervezettnél hatvan százalékkal kevesebbet, 31 millió adagot szállít az EU-nak. A német lapértesülések megjelenését követően az AstraZeneca közleményt adott ki, amelyben azt írják, hogy az idősek körében alacsony hatékonyságról szóló információk tévesek és alaptalanok.
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM