Megérkezett pénteken az első Szputnyik V-szállítmány a szakadár Abháziába. Tamaz Cahnakija egészségügyi miniszter közölte: az első szállítmánnyal 6500 adag oltóanyag érkezett Oroszországból. Hozzátette, hogy a vakcinákat – amelyeket az oroszok segélyként küldtek el nekik – jelenleg az egészségügyi minisztérium különleges hűtőraktárában helyezték el.
Cahnakija szerint az oltási kampány ezzel a májusi ünnepségeket, vagyis az ortodox húsvétot követően kezdődhet meg. Ennek érdekében két oltóközpontot hoztak létre a Szuhumi kórházában.
Az egészségügyi tárcavezető közölte, hogy elsőként az egészségügyi dolgozókat és a veszélyeztetett társadalmi csoportokat fogják beoltani.
Hozzátette: hogy csak azok kapnak egyelőre oltást, akik vérében nem mutatnak ki antitesteket, vagyis korábban nem fertőződtek meg koronavírussal. Az oltási kampány további menete az országba érkező további vakcinaszállítmányoktól függ – közölte.
A mintegy 245 ezer lakosú Abháziában a járvány kitörése óta 14 494 fertőzöttet azonosítottak, akik közül 222-en hunytak el a kórban. 13 517-en meggyógyultak.
Abházia az 1990-es évek elején, a Szovjetunió szétesése után – fegyveres konfliktus nyomán – vált ki Grúziából. A 2008-as, Tbiliszi vereségével végződött orosz–grúz villámháború után – amely azért robbant ki, mert Grúzia megpróbálta visszafoglalni Dél-Oszétiát – Abházia is kinyilvánította függetlenségét.
Oroszország mindkét tartományt független államként ismeri el, és a nemzetközi bírálatok ellenére katonákat állomásoztat területükön. A két szakadár grúz tartományt Oroszországon kívül csupán néhány állam ismeri el a világon.
A világon 150 124 248 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 161 971, a gyógyultaké 87 243 515 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 149 242 187 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 147 016 volt, tehát egy nap alatt 882 062 új fertőzést és 14 995 koronavírus miatti halálesetet regisztráltak.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
Franciaország regisztrálta az első indiai dupla koronavírus-mutánssal való megfertőződést – közölte csütörtök este a francia egészségügyi minisztérium.
Az indiai variánst egy Franciaország dél-nyugati részén élő nőn mutatták ki, aki Indiába utazott a megfertőződés előtt. További két emberen is kimutatták a mutációt utána, akik szintén Indiában kapták el ezt a variánst.
Boris Johnson brit miniszterelnök az éj leple alatt tett látogatást a nemzeti koronavírus-emlékfalnál, amivel feldühítette azokat a gyászoló családokat, akik hetek óta azt kérték, hogy találkozzon velük – számolt be a The Guardian. A brit kormányfőt kedden éjszaka kapták lencsevégre.
Matt Fowler, a Covid–19 Gyászoló Családok az Igazságért nevű szervezet társalapítója szerint Johnson lépése „cinikus és őszintétlen” volt azt követően, hogy többen is kérték a találkozóra.
Csütörtökön a miniszterelnök szóvivője azt mondta, Boris Johnson személyesen és virtuálisan is találkozott gyászoló családokkal, és nem próbálta elkerülni őket. Arról, hogy Matt Fowler szervezetével miért nem találkozott, jogi indokokra hivatkozott.
Jó reggelt kívánunk! Ez itt az Index élő hírfolyama. Ma is hozzuk a legfrissebbeket arról, mi történik koronavírusfronton a nagyvilágban. Tartsanak velünk! Kezdünk.