Folyamatosan csökken az első oltásra jelentkezők száma Romániában, különösen a 19 éven aluliak azok, akik nem akarnak oltakozni. Ezért azt találták ki, hogy középiskolákban létesítenek oltópontokat, ahol például a tanórák közötti szünetekben is lehet kérni a vakcinát. Az első ilyen is oltópont a dévai Decebal Líceumban rendezték be. A terv az, hogy hasonló akciókat számos középiskolába rendeznek majd, ezzel kedvet csinálva az oltáshoz a fiatalok körében. A 16 és 19 év közöttieknek pusztán a 10 százaléka kapott eddig koronavírus elleni vakcinát – számol be a Főtér.
Egy nagyváradi házaspár azzal szembesült, hogy hiába mentek el órákkal a lefoglalt időpont előtt fölvenni a második oltást, az oltópont már zárva volt. Az érintett oltópont a nagyváradi szülészeten működik, ahol a Moderna vakcinájával oltanak.
Az oltópontról először többször is felhívták őket, hogy hat óra előtt is mehetnek, és mivel ők egyéb elfoglaltságaik miatt fél öt előtt nem értek rá, ebben az időpontban állapodtak meg, és ekkorra értek oda.
A helyszínen viszont kiderült, hogy az oltópont már bezárt, és aznap már ki sem nyit, pedig a hivatalos nyitvatartás szerint minden oltópontnak este nyolcig kell nyitva tartania.
Ekkor úgy döntöttek: mivel a Nagyváraddal összenőtt Biharszentandráson szintén van olyan oltópont, ahol Modernával oltanak, kiugranak oda, csakhogy az az oltópont is zárva volt.
Visszatértek hát Nagyváradra, és mivel kiderítették, hogy az egyik ottani szakközépiskolában van még egy oltópont, ahol a Moderna oltóanyagát használják, oda mentek.
Ezt nyitva is találták, de az ottani illetékesek azt mondták, csak kettejük miatt nem bontanak ki egy újabb vakcinát, mivel félő, hogy a megmaradt oltóanyagra nem lesz jelentkező, ha pedig eldobják, a tisztiorvosi szolgálat felelősségre vonja őket.
Hiába könyörögtek, ott sem oltották be őket – számolt be kálváriájukról a kolozsvári Főtér.
A legfrissebb járványügyi jelentés szerint nőtt az újonnan fertőzöttek száma a szerbiai tartományban és annak székvárosában, Újvidéken is, azonban csökkent a Covid-betegek száma.
Az előző nap 254 új fertőzöttet jegyeztek a tartományban, ez a szám 121-gyel több, mint előző nap.
A legtöbben ezúttal is Újvidéken fertőződtek meg egy nap alatt, itt is növekedés mutatkozik, 48 újonnan fertőzöttet jegyeztek, az előző nap pedig 11-gyel kevesebbet.
Az aktív fertőzöttek száma a Vajdaságban 8134, a székvárosban 1815. A tartomány többi községében ezer alatti ez az érték.
A jelentések szerint
a munkaképes lakosság, tehát a 30–50 év közöttiek fertőződnek meg a legtöbben
– számolt be a Magyar Szó.
A világ 44 országában azonosították eddig a koronavírus Indiában felfedezett, B.1.617 elnevezésű változatát − közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Ezt a vírusvariánst India után a legnagyobb számban Nagy-Britanniában mutatták ki − adta hírül az MTI. A rendelkezésre álló információk szerint az indiai változat fertőzőbb, mint a korábban ismert variánsok.
A kutatások első eredménye szerint az emberi immunrendszer kevésbé képes reagálni erre a mutációra,
amit a WHO aggasztónak nevezett a napokban. Az új változat az egyik ok, amely megmagyarázza a járvány felgyorsulását Indiában, ahol a koronavírus halálos áldozatainak száma mára megközelíti a negyedmilliót.
A világon 159 337 160 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 312 920, a gyógyultaké pedig 95 389 140 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szerda reggeli összesítése szerint.
Egy nappal korábban 158 616 717 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 299 694 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta, Covid–19 nevű betegség
Jó reggelt!
Indul az Index szerdai hírösszefoglalója a koronavírus-világjárvány történéseivel, a legfontosabb tudnivalókkal.