Izraeli hackerek állnak a megfigyelőállamok mögött
![GettyImages-1422766](https://kep.index.hu/1/0/3904/39045/390459/39045915_572c78bf99de2573309ead9dfd6fae94_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Európai védelmi miniszterek: Donald Trump Vlagyimir Putyin céljait erősítheti
- Szijjártó Péter bejelentette, Magyarország és Szerbia közös kőolajvezetéket épít
- Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese
- Elfogták a mexikói drogkartell pilótáját, aki információkat szolgáltathat egy korábbi repülőútról
- Az Apple átnevezte a Mexikói-öblöt Amerikai-öbölre
Miközben a világsajtó a Pegasus-botrány miatt aggódik, Izraelben a kiberbiztonság nagyjai éves találkozójukat tartják. Vasárnap derült ki, hogy egy kifinomult izraeli kémszoftver, a Pegasus segítségével mintegy 50 ezer telefonról gyűjthettek adatokat a feltételezések szerint különböző kormányok, közöttük Magyarország kormánya is. A botrány robbanás után pedig egy nappal nyitotta meg a kapuit a világháló rablóinak és pandúrjainak egyik fontos szakmai fóruma, a tel-avivi Kiberhét. Az esemény mögött komoly politikai hátszél van. A Tel-Aviv Egyetem mellett az izraeli kormány több minisztériuma is a szervezők között tűnik fel, de a hagyomány szerint a konferencián beszédet mond a miniszterelnök is. Idén Naftáli Bennet, aki júniusban, 12 év kormányzás után váltotta le elődjét, Benjámin Netanjahut.
Szupertitkos izraeli kémprogrammal figyelték meg az Orbán-kormány magyar bírálóit
Világszerte összesen több mint 50 ezer célszemélyről tudni.
Egy következetes kormányprogramnak köszönhetően ugyanis Izrael nemzetgazdaságának kiemelt üzletágává vált a kiberbiztonság.
Erről beszélt a Kiberhét szervezője, Isaac Ben-Israel. A hadsereg egykori hírszerző tisztje, a Tel-Aviv Egyetem tanszékvezetője a The Jerusalem Postnak elmondta: az iparágba áramló globális tőke 45 százaléka Izraelben talál gazdára, miközben ez a szám 2018-ban még csak 18 százalék volt. Ennél részletesebb adatokat osztott meg 2019-es prezentációjában Benjámin Netanjahu. Elmondta, hogy míg 2010-ben mindössze 89, kiberbiztonsággal foglalkozó izraeli cég volt, 2018-ban ez a szám már 520-ra emelkedett.
Mindennek következtében tavaly 7 milliárd dollár értékben exportált kiberbiztonsági termékeket az ország.
Ez meghaladja a hadiipar teljes exportját, amihez a Haaretz kedden megjelent cikke szerint Netanjahu személyes erőfeszítései is nagyban hozzájárultak. A hírportál sorra vette, hogy van-e összefüggés az egykori kormányfő külföldi útjai és a Pegasus kémszoftver külföldi értékesítése között. A lehallgatások többsége ugyanis tíz országhoz köthető, a Haaretz szerint Netanjahu és kormánya az elmúlt években valamennyi érintett helyen megfordult.
Már a nagy üzlet és a politikai hátszél miatt is várható volt, hogy az etikátlan kémprogramból nemzetközi botrány váljon. A vasárnapi sztori ugyanis nem friss, a Pegasusról és az azt értékesítő NSO vállalatról évekkel ezelőtt is cikkezett a nemzetközi sajtó. Így aztán az is ismert volt, hogy kapcsolat van az NSO és egy másik, kémprogramokat tervező izraeli vállalat, a Candiru között.
Ez pedig azért érdekes, mert a Candiru és az NSO elvezet az izraeli kiberbiztonsági iparág egyik feltörekvő és meglehetősen titokzatos közösségéhez.
Ahogyan a Haaretz egy 2019-es cikkében megírta, a vállalat vezetése előszeretettel toboroz az izraeli hírszerzés egyik, kibertámadásokra és elhárításra szakosodott szolgálatától. A hadsereghez tartozó Unit 8200-as egységet az Egyesült Államokban működő NSA-hoz szokás hasonlítani. Feladata a lehallgatás és a megfigyelés, ami napjainkban már javarészt az online térben zajlik. A feladatot ezért többségében a gyorsan fejlődő biztonsági rendszereket jól ismerő hackerek látják el, ami ritka és komplex tudást követel. Ezt az ismeretet adja meg a Unit 8200.
![GettyImages-1201955652](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3904/39045/390459/39045917_72f91f0a6c85bdac440daecfc6dde8cf_wm.jpg)
Az alakulatról még a többi izraeli titkosszolgálatnál is kevesebbet tudni. A Rest of World portál készített interjút egy ott dolgozó hackerrel, a cikk nemcsak az izraeli titkosszolgálatokról, de a zsidó társadalomról is érdekes képet fest. A név nélkül nyilatkozó forrás beszél például arról, hogy a kötelező katonai szolgálat kezdetén, mindössze 18 évesen ajánlottak számára pozíciót az alakulatnál.
A különleges egységnél ugyanis alapelv, hogy az állományt részben az iskolában épp végzett fiatalokkal kell feltölteni, akik szabályokon és korlátokon kívül gondolkodnak. ők biztosítják a tevékenységükhöz nélkülözhetetlen friss szellemet.
A Rest of World interjúalanya nemcsak kivételesen magas intelligenciával, de jó családi háttérrel is rendelkezett. Mint ugyanis a cikkből kiderült, a hírszerzés szívesebben válogat a városi, előkelőbb családok gyerekei közül. A különleges szolgálat azonban a családi háttér ellenére is nagy elköteleződést követel meg. Szemben a nők esetében 24, a férfiaknál 32 hónapos hadkötelezettségtől, a Unit 8200-as egységnél minimum öt évet kellett szolgálni.
Megéri azonban a befektetett idő, az alakulatnál ugyanis nem csupán kivételesen értékes tudásra, de komoly szakmai presztízsre is szert tesz a kiválasztott. A Haaretz korábbi cikke szerint az Izrael kiberbiztonsági vállalatait megalapító 2300 üzletember 80 százaléka szolgált korábban a hírszerzésnél, többségük a Unit 8200-as egységnél. Ezt támasztja alá a The Intercept 2016-ban közölt cikke, mely szerint az akkor működő, megfigyelésre specializálódott kiberbiztonsági vállalat vezetése egytől egyig a hadsereg hackeralakulatától került ki.
A The Intercept egy korábban az egységnél szolgáló újságírót, Amit Meyert szólította meg. Elmondta, a Unit 8200 nemcsak Izraelben nyit meg kapukat, de a kiberbiztonság, a vállalati hírszerzés globális munkaerőpiacán is nagyon erős ajánlólevélnek számít. Meyer arról is beszámol, hogy külön, zárt Facebook-csoport van a veteránok számára, ahonnan folyamatosan kapja az állásajánlatokat.
Egyébként a The Intercept 2016-os cikke is kitért már a Pegasusra és az azt megtervező NSO vállalatra. Mint írták, a céget 2014-ben hozták létre, tagjainak LinkedIn-profilja alapján valamennyien a Unit 8200 veteránjai. A The Intercept azonban egy sokkal érdekesebb jelenségre is felhívja a figyelmet.
Míg ugyanis az NSO és más vállalatok a megfigyelésre alkalmas szoftvereket értékesítenek, vannak más profilú vállalatok is.
Az izraeli hírszerzés veteránjai például az Egyesült Arab Emírségekben több ezer kamerából álló, komplett megfigyelőrendszert építettek ki már 2015-ben, a The Intercept cikkében megszólaló szakértő ezért felhívja a figyelmet: a titokzatos egység hackerei a világban a totális megfigyelőállamok kiépítésének úttörőivé válhatnak.
(Borítókép: Izraeli csapatok járőröznek Ramallah városában 2002. szeptember 20-án. Fotó: David Silverman / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Iránban bemutattak egy drónok és helikopterek indítására is alkalmas hadihajót
Az iráni Forradalmi Gárda egy kereskedelmi hajót alakított át.
február 6., 11:50
- Külföld
Európai védelmi miniszterek: Donald Trump Vlagyimir Putyin céljait erősítheti
Szerintük jobban be kéne vonni Európát a tárgyalásokba.
3 perce
- Külföld
Trump aláírta a rendeletet, amely kitiltja a transznemű nőket a női sportágakból
Az amerikai elnök az olimpiára érkező transznemű nők vízumkérelmét is megtagadja.
február 6., 15:23
- Mindeközben
Alekosz ingyen kap több mint 1 milliós fogsort: „Nemzetközi sztár vagyok, a fogazatom minőségének is nemzetközinek kell lennie”
1 órája
- Címlapon
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat
Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.
1 órája
- Címlapon
Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese
Nagyon sok a bizonytalanság, akár előrehozott választások is jöhetnek Ausztriában.
1 órája
- Címlapon
Megfélemlítette a dolgozókat a letartóztatott kiskunhalasi, nemátalakító maszek műtéteket végző orvosok esete
A nemzetközileg elismert urológus 600 ezer és egymillió forint közötti összeget kért a betegektől.
4 órája
- Címlapon
Először szólalt meg Volodimir Zelenszkij a Trump–Putyin-telefonbeszélgetésről
Az ukrán elnök közölte: országa semmilyen megállapodást nem fogad el, ami nélküle születik.
2 órája
- Külföld
Andrej Babis volt cseh miniszterelnököt látogatta meg titokzatos prágai útján Szijjártó Péter
A külügyminiszter szerint a cseh ellenzék nem támadná Magyarországot a szuverenitás védelme miatt.
február 6., 16:32
- Külföld
A Disney, a McDonald’s és a Meta nyomdokaiba lép a Google
Szerdán tették közzé éves jelentésüket, amelyből eltűnt egy 2021 óta jelen lévő mondat.
február 6., 12:23
- Külföld
Megnevezték a tíz embert meggyilkoló svéd lövöldözőt
Rickard Andersson mentális problémákkal küzdött.
február 6., 13:42
- Külföld
Összeütközött két utasszállító Seattle repülőterén
A hatóságok vizsgálják az esetet.
február 6., 06:41
- Külföld
Gazdasági válságba sodorhatják Szerbiát az újvidéki tüntetések
A demonstrálók további iratokat követelnek, amelyekből kiderülhet a baleset valódi felelőse.
február 6., 06:03
- Címlapon
Milliomosok klubja a BME-n – a magyar átlagbér kétszeresét keresik ezek a pályakezdők
Itt a teljes lista.
25 perce
- Külföld
Februártól a Török Áramlaton keresztül kapja Szlovákia az orosz gázt
A kormány szerint Magyarország számára is létfontosságú a vezeték.
február 6., 16:57
- Címlapon
Brüsszel elesett, káosz szélén Európa fővárosa
A belga repterek csütörtökön egyáltalán nem fogadnak és indítanak repülőgépeket, de ez csak a jéghegy csúcsa.
7 órája
- Címlapon
„Gyakorlatilag megadta magát Putyinnak” – kritikusává vált egykori szövetségese bírálta Trumpot
13 órája
- Külföld
Német aktivistacsoportok indítottak pert az X ellen
Adatokat követelnek a platformtól.
február 6., 09:37
- Címlapon
Németh Dávid: Nagy ívekben halad a magyar gazdaság, és nem vagyunk bevállalósak
A K&H Bank vezető elemzője szerint a helyzet nem egyszerű.
43 perce
- Külföld
Szijjártó Péter kritizálta az ENSZ-t, szerinte a tagállamok fejére nő a szervezet
A külgazdasági és külügyminiszter a „liberális mainstreamet” okolja.
február 6., 07:34
- Mindeközben
Óriásit bakizott a TikTokon Dárdai Blanka, véletlenül kiposztolt valamit, amit nagyon nem akart
3 órája
- Címlapon
Rosszabb állapotban vannak az egészségünkért dolgozók, mint az átlag magyar
A kutatások szerint az emberek jobban gyógyulnak egészséges ápolók mellett.
19 perce
- Mindeközben
Vomberg Frigyes a Séfek séfe új zsűritagjáról: „Ő húzza meg a határt, hogy meddig mehetünk el"
5 órája
- Mindeközben
Nemcsák Károly megtisztítaná a szakmát a gátlástalan celebektől: „Művésznek mondja magát két nap múlva”
6 órája
- Címlapon
Megvett egy medvét, hogy megmentse az anyját
Bulmár végül a Tandori család tagja lett.
18 perce
- Címlapon
Ketten ültek az autóban, a sofőr gyorsított, mielőtt a tömegbe hajtott Münchenben, sok a sérült
Videón, ahogy a rendőrök leteperik és bilincsbe verik a 24 éves afgán elkövetőt, a bajor miniszterelnök szerint támadás történt.
8 órája
- Mindeközben
Ilyenre még nem volt példa, szokatlan felajánlással szerzett régiséget Fejes Tamás a Kincsvadászokban
8 órája
- Külföld
Izrael is kilépne az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, de egy egyszerű ok miatt ez lehetetlen
Antiszemitizmussal vádolták meg a szervezetet.
február 6., 09:06
- Külföld
Ezekben az országokban szeretnék a legtöbben, hogy a vallás beleszóljon a politikába
Inkább a szegényebb országokra jellemző a vallásos nacionalizmus.
február 6., 08:36
- Külföld
Az új amerikai kormányzat hivatalos fórumon idézte Szijjártó Pétert
Szaúd-Arábia továbbra is kiáll az önálló palesztin állam mellett.
február 6., 09:15
- Külföld
Horvátországot is elérte a tömeges bombafenyegetés, a levelek iszlamista üzenetet tartalmaztak
Az érintett iskolákba kiérkeztek a rendőrök, akik átvizsgálják az épületeket.
február 6., 10:54
- Külföld
Összesen 85 iskola kapott bombafenyegetést Horvátországban
A belügyminiszter szerint a fenyegetések tartalma a magyarországihoz volt hasonló.
február 6., 19:26
- Külföld
Lekapcsolt internet miatt késelte meg édesanyja párját egy férfi
A nőt is megsebesítette.
február 6., 10:37
- Külföld
Rejtély az Egyesült Államokban: 100 ezer tojást loptak el egy raktárból
A bűnüldöző szervek szerint a lopás a tojások egekbe szökő árával függhet össze.
február 6., 10:48