Belgium szűkítette azok körét, akik indokolt esetben mentesülhetnek a tíznapos karantén és koronavírusteszt kötelezettsége alól. A szigorítás a járványügyi szempontból rendkívül magas kockázatú országokból érkezőkre és azokra vonatkozik, akik koronavírussal fertőzött emberrel kerültek kapcsolatba – közölte a belga sajtó.
Belgium a rendkívül magas kockázatú országok közé Argentínát, Bolíviát, Botswanát, Brazíliát Chilét, Costa Ricát, a Dél-afrikai Köztársaságot, a Fülöp-szigeteket, Kolumbiát, Lesothót, Malawit, Mexikót, Mozambikot, Namíbiát, Paraguayt, Perut, Suriname-ot, Trinidad és Tobagót, Uruguayt, Zambiát és Zimbabwét sorolja.
Az illetékes belga közegészségügyi intézet tájékoztatása szerint a karantén- és tesztkötelezettség alól a felsorolt országokból érkező egészségügyi dolgozók, a közfeladatot ellátók és más, elengedhetetlenül fontos ügyeben utazók sem kivételek.
Mentességet rendkívül kevesen, például a nemzetközi áruszállításban dolgozók, a határmenti településeken élő, de a szomszédos országba ingázó munkavállalók és diákok és a láthatási jogukat gyakorló szülők kaphatnak.
A járványügyi szempontból rendkívül magas kockázatú területről érkezőkre vonatkozó karantén- és tesztkötelezettség még a teljes védettséggel rendelkezőkre is vonatkozik.
A belga közegészségügyi intézet szerdán közzétett jelentése szerint a koronavírus friss fertőzöttjeinek napi átlagos száma jelenleg 1481 Belgiumban, ami egyhetes viszonylatban tízszázalékos emelkedést jelent.
Az elmúlt hét napban átlagosan 27 embert szállítottak kórházba koronavírus-fertőzés miatt, 14 százalékkal többet, mint a megelőző héten. Belgiumi kórházakban jelenleg 309 embert ápolnak koronavírussal, közülük 94 esetben alkalmaznak intenzív ellátást. Az előbbi adat 16, az utóbbi nyolc százalékkal emelkedett egy hét alatt. Egyhetes viszonylatban átlagosan naponta két ember halt meg a koronavírus okozta szövődményekben az országban. A járvány megjelenése óta 1 119 030 ember szervezetében mutatták ki a koronavírust, és 25 230-an haltak meg a vírus okozta szövődményekben Belgiumban – számolt be az MTI.
Olivia Gregoire, a francia gazdasági tárca miniszterhelyettese nemrég megkapta az oltást, és nem is akárki oltotta be, ugyanis Olivier Véran egészségügyi miniszter adta be neki a vakcinát.
Olivier Véran – aki hivatása szerint orvos – egy párizsi kórházban, a kamerák előtt oltotta be a miniszterhelyettest. A tárcavezetőnek akadt némi gondja az orvosi kesztyűvel, amelyet kicsit nehézkesen sikerült felvennie, de utána az oltás már simán ment.
A szúrás után Olivia Grégoire megköszönte a miniszternek a vakcinát, és azt mondta neki, hogy „még mindig nem vesztette el az érzékét” az oltáshoz. A miniszterhelyettesnek – aki jelenleg terhes – ez már a második oltása volt.