A koronavírusnak az Egyesült Államokban tomboló delta-variánsa a többi mutánshoz képest sokkal súlyosabb megbetegedést idézhet elő, ráadásul úgy terjed, mint a bárányhimlő – figyelmeztet az amerikai Betegségmegelőzési Központ (CDC) egy friss tanulmányában.
A dokumentumban kiemelik, hogy
a teljesen beoltott emberek ugyanannyira terjeszthetik a delta-variánst, mint az oltatlanok.
Washington az utóbbi napokban be is keményített: a szövetségi intézményekben kötelezővé tette a maszkviselést, a hadseregnél elrendelték az oltást, a CDC pedig arra kérte az oltott és az oltatlan állampolgárokat, hogy újra vegyék fel a maszkot kül- és beltérben egyaránt.
Az oltakozás fontosságára mutat rá az az új kimutatás, amelyet a romániai Országos Közegészségügyi Hatóság tett közzé – írja a Főtér. Az adatok szerint
Romániában a lakosság alig 25 százaléka, 4 822 669 személy kapta meg mindkét oltást, a napi beoltottak száma pedig már alig éri el a 15 ezret.
A napi esetszám ismét növekedést mutat: az elmúlt 24 órában 170 személy kapta el a fertőzést, míg egy nappal korábban 159 beteg került be a nyilvántartásba. A csütörtöki jelentés egyetlen halálesetről számol be.
A román belügyminisztérium felhívta a figyelmet, hogy senki ne próbálkozzon hamis oltási igazolványokkal. Egyrészt mert nem fog sikerülni, másrészt bűnvádi eljárás vár az elkövetőkre – írja a Főtér.
Így járt 16, Nagy-Britanniából hazatérő vendégmunkás is. Egy Londonból érkező járaton ellenőrizték az utasok papírjait a Iași nemzetközi repülőtéren, és 44 utasból 16-nál hamisított papírokat találtak. A vendégmunkások különböző településeken dolgoznak, de olyan dokumentumokkal próbálkoztak, amelyeken a kiállítás helye és időpontja megegyezik.
A 16 vendégmunkás ellen bűnvádi eljárás indult, és akár 3 évig terjedő szabadságvesztést is kaphatnak. Vasile Cepoi, a megyei közegészségügyi hatóság vezetője szerint lassan nem győzik számolni a hamis dokumentumokkal érkező, Nagy-Britanniából hazatérő vendégmunkásokat.
Megerősítették a rendőrségi jelenlétet egyebek közt Míkonosz és Íosz szigetén, mert a szórakozóhelyek nem tartják be a járványügyi korlátozásokat. A hatóságoknak az szúrja a szemét, hogy a főként fiatalok által látogatott vendéglátóhelyeken nem tartják be a létszámkorlátozást, pláne a távolságtartást.
Míkonosz szigetére 186 rendfenntartót vezényeltek, több mint háromszorosát az általános létszámnak. A bároktól és éjszakai kluboktól hemzsegő Íoszra további 30 rendőrt, biztonsági tisztviselőket és civil ruhás ügynököket küldött Athén – írja a Guardian.
A 20 és 30 év közöttiek körében tombol a vírus, a fertőzéses esetek mértéke a Görögországba érkező turisták számával arányosan emelkedik. A dél-európai országban nyaralók száma több mint duplájára nőtt a tavalyi évhez képest. A turisztikai ipar bevétele pedig 400 százalékos növekedést mutat június óta a tavalyi azonos időszakhoz képest.
A világon 196 571 404 ember kapta el eddig a koronavírus-fertőzést, a halálos áldozatok száma 4 198 195 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai szerint. Egy nappal korábban 195 911 151 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 4 186 657 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Szigorúbb járványügyi követelményeket jelentett be csütörtökön az amerikai szövetségi kormány alkalmazottjaival szemben Joe Biden elnök − adta hírül az MTI. A döntést azért hozta, hogy ezzel ösztönözze őket a koronavírus elleni oltás felvételére.
Aki nem tudja bizonyítani, hogy megkapta a teljes oltást, kötelezően maszkot kell viselnie a munkahelyén, be kell tartania a közösségi távolságtartás szabályait más alkalmazottakkal vagy a hivatalokba látogatókkal érintkezve. Emellett hetente egyszer vagy kétszer teszten kell átesniük, de korlátozni fogják számukra a hivatalos utakat is.
A japán kormány tíz nappal, augusztus 31-ig meghosszabbítja a rendkívüli járványügyi állapotot a nyári olimpia helyszíneként szolgáló Tokióban − adta hírül az MTI. A rendkívüli állapotot a szomszédos Csiba, Kanagava, Szaitama, valamint a nyugati Oszaka és Okinava prefektúrában is meghosszabbítják.
Tokióban július 12-én vezették be a rendkívüli állapotot, és negyven napig, augusztus 22-ig lett volna érvényben az intézkedés, amely tiltja a szeszes italok forgalmazását, és korlátozza a résztvevők számát a tömegrendezvényeken.
A rendkívüli állapotnál valamivel enyhébb korlátozásokkal járó, fokozott járványügyi intézkedések rendjét további öt prefektúrában rendeli el a kormány.
Az intézkedések bevezetését a nap folyamán hagyja jóvá, illetve hirdeti ki Szuga Joszihide kormányfő.
Kezdünk!
Indul az Index pénteki hírösszefoglalója, amelyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről, bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.