- Külföld
- olimpia 2020
- kriszcina cimanouszkaja
- belarusz
- japán
- tokio 2020
- tokió
- menedékjog
- vízum
- lengyelország
A lengyel kormányfő is támogatásáról biztosította a belarusz atlétát
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Lengyelország hétfőn megadta a vízumot Kriszcina Cimanovszkaja belarusz futónak, ugyanis tartani lehet attól hogy veszélyben van a biztonsága – írta meg a The Washington Post.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök közölte, szükség esetén a sportkarrier folytatását biztosítják a futónőnek.
A belarusz szolgálatok által Japán területén elkövetett agresszió ellen a nemzetközi közösségnek határozottan tiltakoznia kell, különös tekintettel arra, hogy az agresszióra
béke és a fair play jelképének számító olimpia idején került sor,
– áll Morawiecki bejegyzésében.
A lengyel kormányfőhelyettes, kulturális, örökségvédelmi és sportminiszter, Piotr Glinski a Twitteren bejelentette: érkezése után Cimanouszkaja számára „megfelelő lakhatási feltételeket” biztosítanak, valamint biztosítják pályája folytatását az egyik lengyelországi sportközpontban.
A sportolót csapatának vezetői vasárnap erőszakkal a tokiói repülőtérre szállítottak, és soron kívül haza akartak küldeni. Ennek közvetlen oka az volt, hogy a sportoló kritizálta azt, hogy a sportvezetők hogyan irányítják a csapatot, ami után a kormányzat által irányított Belarusz média negatív kampányt indított ellene.
A 200 méteres síkfutásra benevezett sportoló azt tette szóvá egy Instagram-posztban, hogy a csapat vezetői el akarták indítani a 4x400 méteres női váltón is, amit életében egyszer sem gyakorolt.
Közvetlenül ezután
erőszakkal kivitték a repülőtérre,
ahol ahelyett hogy felszállt volna a gépre, a helyi rendőrség segítségét kérte, majd a Nemzetközi Olimpiai Bizottsághoz fordult.
Az ellene indult televíziós kampány annyira durva, ami alapján egyértelmű, hogy élete veszélyben lenne Belaruszban – nyilatkozta Alexander Opeikin, egy, a sportolónak segítséget nyújtó aktivista szervezet szóvivője az AP hírügynökségnek adott interjújában.
Cimanovszkaja férje, Arseni Zdanevics közben a Russian Sport Expressnek megerősítette, hogy gyermekükkel együtt ő is elhagyta Belaruszt, és Ukrajnába távozott a biztosra vehető atrocitások miatt.
A sportoló, miután Marcin Pridac, lengyel külügyminiszter-helyettes megerősítette a politikai menedékjog megadását,
a tokiói lengyel nagykövetségre ment, és valószínűleg azóta is ott tartózkodik.
Cimanovszkaja szerdán fog megérkezni Varsóba.
A cseh külügyminiszter, Jakub Kulhanek szintén azt nyilatkozta, hogy a Cseh Köztársaság is megadja neki a menekültstátuszt.