Egy hónapig tüntettek szerte Franciaországban az ellen, hogy védettségi igazolványhoz kössék a vendéglátóhelyek és a kórházak látogatását, valamint azt, hogy igénybe vehessék a távolsági vonatjáratokat.
A védettségi igazolvány nem új keletű Franciaországban, július 21. óta feltétele a múzeum-, színház- és mozilátogatásnak. A delta-variáns érkezésével azonban a nyugat-európai ország immár a negyedik hullámmal küzd, így Párizs a szigorítás mellett döntött, hiába tüntetett legalább 237 ezer ember országszerte ellene. A tiltakozók szerint az intézkedés ugyanis szembemegy a francia értékekkel, egyben a Köztársaság mottójával, azaz a szabadsággal és az egyenlőséggel – írja a Guardian.
A Daily Mail szerint a korlátozás árthat a francia gazdaságnak, de leginkább a Franciaországba nyaralni igyekvő britek lesznek a kárvallottjai. Az intézkedés ugyanis mindenkire vonatkozik, hiába akarják a fonttartalékaikat a francia gazdaságba önteni.
Az új intézkedés értelmében ugyanis minden turisztikai látnivalónál bizonyítaniuk kell, hogy teljesen be vannak oltva, legyen az a Louvre vagy az Eiffel torony. Ráadásul a franciák nem fogadják el a brit tanúsítványokat, csak a saját telefonos alkalmazásukat. Ehhez pedig a brit egészségügyi szolgáltató által kiállított QR-kódokat kell feltölteni a szóban forgó applikációba. A probléma csak az a Daily Mail szerint, hogy eddig tapasztalataik szerint sehol sem fogadják el a brit QR-kódot Franciaországban.
A brit bulvárlap rámutat, hogy a vendéglátósok előre tartanak attól, hogy vendégeket veszítenek, így – egy felmérés szerint – 40 százalékuk eldöntötte: figyelmen kívül hagyja a szabályozást.
Pedig a hatóságok nem viccelnek: a szabályszegő vendégeket 135 eurótól 3750 euróig (47 ezer forinttól 1,3 millió forintig) terjedő pénzbírsággal, vagy akár fél év börtönnel sújthatják. A vendéglátósokat pedig 1500 eurós (530 ezer forintos) bírsággal és ideiglenes bezárással büntethetik első körben, ha pedig ismételten megszegik a szabályt, a bírság díja arányosan növekszik, valamint egy éves szabadságvesztés elé nézhetnek.
Félretettem 45 ezer eurót egy számlára, hogy be tudjam fizetni a bírságokat, és már bepakoltam a táskába, ha börtönbe kell menni
– mondta Jean-Jacques Samoy, Saint-Malo tengerparti üdülőparadicsom egyik kávézójának a tulajdonosa.
A világon 202 692 385 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 4 293 914 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 202 236 415 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 4 286 347 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 35 763 414 fő eddig a napig. A halálos áldozatok száma 616 829.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Szinte az összes kórházi férőhely betelt Floridában – írja a CNN. A kórházban kezeltek száma rekordot döntött az utóbbi napokban a déli államban. A leterheltség miatt a páciensek is egyre kevésbé jutnak hozzá megfelelő minőségű egészségügyi ellátáshoz.
Florida mellett a többi déli tagállamban sem túl rózsás a helyzet. Louisiana és Texas államokban is nagyon sok a kórházban kezelt beteg.
Az utóbbi 12 órában több beteget vesztettünk el, mint az előző öt-hat hét alatt
– mondta az egyik houstoni kórház vezetője.
Tömeges tesztelést végeztek Vuhanban a kínai hatóságok: 11,3 millió embert teszteltek le, ebből kilenc fertőzöttet találtak.
A kínaiak azért látták szükségesnek a tömeges tesztelést, mert múlt hétfőn három új esetet jelentettek a városból.
A kormányzat végül úgy döntött, hogy Vuhan, valamint a környékbeli települések teljes lakosságát leteszteli. Ezáltal keddtől vasárnapig 11,3 millió emberen végeztek tesztet, egyedül a nyári szünet miatt távol lévő egyetemisták, valamint a hat év alatti gyermekek voltak azok, akiket nem teszteltek.
Interjút készített a Times Neil Fergusonnal, akit a „lezárás professzoraként” is ismernek az emberek. A szakértő azt mondta, hogy a következő hónapokban egyre inkább megtanulunk majd együtt élni a koronavírussal, amit sokkal inkább az oltási programmal lehet menedzselni, mint válságintézkedések által.
Ferguson az interjúban arról is beszélt, hogy elhibázott volt a két héttel ezelőtti prognózisa a korlátozások feloldása miatt néhány nappal később elkerülhetetlen napi százezer, sőt akár kétszázezer új megbetegedésről.
A professzor óvatosságra intett, mert ugyan a brit lakosság túlnyomó része két oltásával immunitást élvez, ugyanakkor a vírus könnyebben átadható, mint valaha.