Már több mint 193 ezer tanügyi dolgozó kapta meg a koronavírus elleni védőoltást Romániában az oktatási minisztérium csütörtök esti tájékoztatása szerint – számolt be a Maszol.
Az összesítés szerint a 317 531 tanügyi alkalmazott közül 193 430-an vették fel az oltást, ami 61 százalékos átoltottságnak felel meg.
A Nemzetközi Egészségügyi Világszervezet és az Európai Gyógyszerügynökség is figyelemmel kíséri a legújabb, kolumbiai variáns, a mű terjedését, közölte a 444.hu. Egyelőre nincs olyan adat, amely szerint átvenné az eddig dominánsnak tekintett delta szerepét. A művel kapcsolatban az a virológusok aggálya, hogy könnyebben megkerüli az immunrendszert.
Brüsszel frissítette az unió részéről járványügyi szempontból biztonságos harmadik országok listáját. Lekerült az úgynevezett zöld listáról Szerbia, Japán, Albánia, Örményország, Azerbajdzsán, Brunei is, írta a Magyar Szó. A listán ellenben feltüntették Uruguayt, Ausztráliát, Bosznia-Hercegovinát, Kanadát, Jordániát, Új-Zélandot, Katart, Moldáviát, Szaúd-Arábiát, Szingapúrt, Dél-Koreát, Ukrajnát és Kínát is.
Dániában pénteken megszüntetik a maradék, koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó rendelkezéseket is a magas átoltottságnak köszönhetően. Az embereknek nem kell felmutatniuk a védőoltást igazoló kártyájukat az olyan tömegrendezvényeken, mint például a futballmeccseken vagy a nemrég újranyitott éjszakai szórakozóhelyeken, írta a távirati iroda. Az országban élő 12 éven felüliek több mint 83 százaléka megkapta a vakcina mindkét adagját.
Érvényben maradnak azonban a járványügyi szabályok a külföldről érkezők esetében: sokakra még mindig kötelező tesztelés és karantén vár attól függően, hogy milyen besorolású államból érkeznek Dániába.
Nasopharyngeális gyorsteszt válthatta ki egy férfinál mellékhatásként, hogy hosszú időn át szivárgott az agyvize, az erről szóló jelentést a JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery szakfolyóirat tette közzé nemrégiben. Mint írják, a tesztet a cseh állampolgárnál még márciusban végezték el, ami negatív lett, azonban nem sokkal a mintavételt követően folyni kezdett az orra, kilenc hónappal az első tünetek után a férfi orvoshoz fordult, ahol a CT-vizsgálatok során megállapították, hogy nem az allergia okozta váladék szivárgását vélte felfedezni a beteg, hanem az agy-gerincvelői folyadékát.
A szakfolyóirat hangsúlyozza, hogy az orvosi szakvélemény szerint a férfinak sérült volt a rostacsontja, ahogy azt is fontosnak tartották kiemelni a cikkben, hogy nagyon ritka, hogy a covid-tesztek agyvízfolyást váltsanak ki, sokkal nagyobb az esélye, hogy valamilyen külső behatástól, erős ütéstől, vagy beavatkozástól alakul ki.
A koronavírustesztek közül csak a fent említett nasopharyngeális gyorsteszt okozhat ilyet. Mint ismert, ez az, amikor egy hosszú pálcát helyeznek az orrüreg és a torok találkozásához.