Közzétette a titkos aktákat az FBI a szeptember 11-i terrortámadásokról
További Külföld cikkek
- Európa egyik legrégebbi karácsonyi vásárában jártunk
- Az oroszok szerint egy ukrán drón zuhant egy bevásárlóközpontra, legalább egy ember meghalt
- Ajtók és ablakok törtek be, több lakás megrongálódott egy robbanásban Maroshévízen
- A szlovén hegyimentők bejelentették: egyelőre nem tudják kimenteni a magyar túrázót
- Először tartottak misét a rezsim bukása óta a szíriai keresztények
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szombaton Joe Biden amerikai elnök utasítására nyilvánosságra hozta a 2001. szeptember 11-i merényletekkel kapcsolatos nyomozásának első, kivonatolt anyagát, amely egyebek közt vizsgálja a szaúdi kormány és a merénylők kapcsolatát is – ismertette a CNN amerikai hírtelevízió.
A titkosítás alól frissen feloldott, 2016-ból származó, 16 oldalas nyomozati anyag egyebek között Szaúd-Arábia egyesült államokbeli konzulátusának egy tisztségviselője, egy vélt szaúdi titkosügynök, illetve legalább két merénylő közötti kapcsolattal is foglalkozik. Ugyanakkor a rijádi kormány bűnrészességére vonatkozó bizonyíték nem került elő. Szaúd-Arábia következetesen azt állította, hogy nem volt köze a mintegy háromezer emberéletet követelő merényletekhez – számol be az MTI.
Szaúd-Arábia washingtoni nagykövetsége egyelőre nem reagált a dokumentum nyilvánosságra hozására. Szeptember 8-i közleményében a diplomáciai képviselet leszögezte: Szaúd-Arábia mindig is a szeptember 11-i események tisztázását szorgalmazta, és üdvözli a támadáshoz kapcsolódó titkosított dokumentumok ismertetését.
Az eddigi nyomozások alapján semmiféle bizonyíték sem merült fel arra nézve, hogy a szaúdi kormány vagy tisztségviselői előre tudtak volna a merényletről, illetve bármilyen módon érintettek lettek volna – hívta fel a figyelmet a nagykövetség.
A tizenkilenc repülőgép-eltérítő közül tizenöt Szaúd-Arábiából származott. A merényleteket vizsgáló amerikai kormányzati bizottság arra nézve sem talált bizonyítékot, hogy Szaúd-Arábia közvetlenül finanszírozta volna az al-Kaida nemzetközi terrorszervezetet, amelynek az afganisztáni tálibok biztosítottak menedéket akkoriban.
A támadásban meggyilkoltak családtagjai és a sérültek ennek ellenére dollármilliárdokra perelték Szaúd-Arábiát.
A merényletek áldozatainak családjait tömörítő szervezet (9/11 Families United) nevében nyilatkozó Terry Strada aláhúzta: az FBI által közzétett dokumentum minden kétséget kizáróan bizonyította Szaúd-Arábia bűnrészességét. Strada, akinek férje, Tom életét vesztette a támadásban, nyomatékosította: itt az ideje, hogy a rijádi kormány vállalja a felelősséget tisztségviselői szerepéért.
Az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet 19 terroristája 2001. szeptember 11-én eltérített négy kereskedelmi repülőgépet az Egyesült Államok területén. Kettőt közülük a New York-i Világkereskedelmi Központ (WTC) ikertornyaiba vezettek, egy repülőgép a védelmi minisztérium, a Pentagon arlingtoni épületébe csapódott. A negyedik eltérített gép, amelynek vélhetően egy másik washingtoni célpontot szemeltek ki (a Kongresszus épületét vagy a Fehér Házat), az utasok ellenállása miatt lezuhant a pennsylvaniai Shanksville-nél. A történelem legvéresebb merényletsorozatában csaknem háromezren vesztették életüket.
(Ajánlókép: Az FBI központja Washingtonban)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.