Romániában a szombatig eltelt 24 órában ezerrel nőtt az új, Alexandru Rafila, a Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem mikrobiológia tanszékének a professzora pedig elég sötét képet festett a koronavírus-járvány negyedik hullámának várható hatásáról.
A professzor a Digi24-nek azt mondta, olyan hullámra számít ROMÁNIÁBAN, amilyen durva még soha nem volt, és csak reméli, hogy nem nő napi 15 ezer fölé az újonnan azonosított fertőzöttek száma,
ő maga napi 12-15 ezerre számít.
a negyedik hullám lecsengéséig, vagyis november közepéig. Eközben az országos oltási kampány koordinátora, Valeriu Gheorghiță októberre már napi 20 ezer új fertőzöttel számol.
Alexandru Rafila két problémára hívta fel a figyelmet. Az egyik, hogy az Európai Unióban Szlovákia után Romániában a legmagasabb a koronavírus fertőzési rátája, vagyis hogy egy beteg átlagosan hány másik embert fertőz meg. Ez Szlovákiában 1, 34, Romániában 1,3. A másik, hogy az román egészségügyi rendszert az elmúlt időszakban több sokk is érte, és a teljesítőképessége határán áll.
Szombati hatósági közlések szerint Romániában egy nap alatt 5388 új fertőzöttet találtak és 97 beteg halt meg, lélegeztetőgépen 798 embert tartanak.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ adatai szerint (ECDC) a 12 és 17 év közötti portugálok mintegy 84 százaléka kapott legalább egy dózisnyi védőoltást, míg Magyarországon ennek a korosztálynak mintegy fele.
Az ECDC összesítése alapján hazánk az uniós középmezőnybe tartozik a kiskorúak oltásában, noha májusban az első tagállam volt, amely engedte vakcinához jutni a 18 évnél fiatalabbakat.
A világon 227 611 994 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 4 678 822 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szombat reggeli adatai szerint
Egy nappal korábban 227 019 435 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 4 669 895 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 nevű betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 41 993 789 eddig a napig. A halálos áldozatok száma 658 992.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Az egészségügyi illetékesek figyelmeztetései ellenére az oktatási minisztérium elrendelte, hogy a tanév jelenléti oktatással induljon Romániában. A helyzet rosszabb, mint egy évvel korábban volt, míg tavaly, az első iskolai héten a 0–19 év közöttiek körében országszerte 664 esetet regisztráltak, idén szeptember 13. óta már 1091 diák kapta el a fertőzést,a Főtér cikke szerint.
Az oktatási minisztérium pénteki közleménye szerint az első iskolai héten 604 iskolai alkalmazott is elkapta a koronavírust. Jelenleg egyébként 795 osztályban és óvodai csoportban függesztették fel a jelenléti oktatást a fertőzések miatt, a szigorítások már 17 658 diákot érintenek.
Mint arról az Index beszámolt, Romániában használni kell az uniós digitális Covid-igazolványt azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint három ezrelékénél mutatták ki a koronavírus-fertőzést. Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a bukaresti kormány.
A három ezrelék feletti fertőzöttségi ráta esetén sem zárnának be, ahogyan a jelenlegi szabályozás előírja, a kulturális intézmények, vendéglátóhelyek és sportlétesítmények, hanem a belépést védettségi igazoláshoz kötik, aminek az érvényességét a szervezőknek ellenőrizniük kell, illetve korlátozták a résztvevők számát.