A koronavírus-járvány kitörése óta Türkmenisztánban egyetlenegy koronavírus-fertőzést sem jelentettek – hívja fel a figyelmet a CNN.
A volt szovjet tagköztársaságban hozzávetőlegesen hatmillió ember él. Az országot 2006 óta vaskézzel irányító Gurbanguly Berdymukhamedov a vírus létezését a kezdetektől fogva tagadja. Ennek ellenére számos szervezet, újságíró azon az állásponton van, hogy Türkmenisztán már régóta a harmadik hullámot nyögi. Egyes források szerint az országba jelenleg csak türkmén állampolgárok léphetnek be.
Az asgabati kormányzat már a járvány kitörése után tagadta, hogy lennének fertőzöttek az országban.
Tette ezt úgy, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az ország szomszédja az az Irán, ahol a szervezet számításai alapján legalább 5,5 millió fertőzött él. A szervezet legutoljára 2020 nyarán volt az országban, akkor nem erősítették meg a koronavírus-fertőzést, ám aggodalmukat fejezték ki az akut légúti fertőzések magas száma miatt.
A kormányzat a legtöbb esetben azt tanácsolja a lakosoknak, hogy válogassák meg az ételeiket, és ha lehet, fűszeres levest fogyasszanak.
A járvánnyal szembeni elutasítottságnak ellentmond ugyanakkor az a tény, hogy az ország januárban jóváhagyta az orosz SZputnyik V alkalmazását, valamint a Világbank egy 20 millió dolláros hitelt küldött főképp egészségügyi infrastrukturális fejlesztésekre.
A Human Right Watch nemzetközi jogvédő szervezet ugyanakkor arról számolt be, hogy azok az egészségügyi dolgozók, akik belső információkat szivárogtatnak ki, súlyos retorziókra számíthatnak. Ami a sajtószabadságot illeti, a Riporterek Határok Nélkül nevű szervezet 2021-es jelentése szerint Türkmenisztánnál csak Eritreában, valamint Észak-Koreában rosszabb a helyzet.
Brazíliában az elmúlt 24 órában újabb 19 438 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, valamint meghalt 699 ember, adta hírül az egészségügyi minisztérium pénteken – írja a Guardian.
A járvány kezdete óta így a 211 milliós országban a fertőzöttek száma összesen már több mint 21 milliónál, a halottaké pedig 593 ezernél tart.
India nyolcmillió adag, az amerikai Johnson & Johnson vállalat által kifejlesztett és az országban egy hazai cég által előállított vakcinát fog szállítani az indo-csendes-óceáni államoknak – jelentette be pénteken Washingtonban Narendra Modi indiai miniszterelnök.
A politikus a négyes partnerség, az Ausztráliát, az Egyesült Államokat, Indiát és Japánt magában foglaló kvartett találkozóján beszélt erről.
A fórumon a vendéglátó amerikai elnök, Joe Biden, Scott Morrison ausztrál, Narendra Modi indiai és Szuga Josihide japán miniszterelnök vett részt.
A Fehér Házban tartott csúcson elhangzottakról Hars Vardhan Sringla első külügyminiszter-helyettes számolt be egy sajtótájékoztatón.
Elmondta, hogy India engedélyezni fogja nyolcmillió, Covid–19 elleni vakcina exportját október végéig az Ausztrália, India, Japán és az Egyesült Államok alkotta csoportosulás által márciusban kötött megállapodásnak megfelelően.
A négyes által az év elején kitűzött terv, amely szerint 2022 végéig egymilliárd Covid–19-oltást szállítanának Ázsiába, megrekedt, miután India, a világ legnagyobb oltóanyaggyártója áprilisban betiltotta a kivitelt a koronavírus-járvány újabb hullámának kitörése közepette.
Hars Vardhan Sringla tájékoztatása szerint a szállítmány október végére áll össze. Hozzátette, ez összeegyeztethető lesz a vakcinák exportjáról szóló indiai döntéssel. A kvartett fizet az oltóanyagért, és India viselni fogja a költségek egy bizonyos részét. Ez egy azonnali szállítás lesz a négyes részéről az indo-csendes-óceáni térségbe.