Lengyelország az EU-nak: a zsarolás nem helyes út
További Külföld cikkek
-
Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu együtt hívta fel Donald Trumpot
- Viharok és tornádók pusztítanak az Egyesült Államok középső részén, többen meghaltak
- „Nem vagyunk vad, balkáni törzs” – szerb egyetemisták 1000 kilométert tekernek Strasbourgig az európai figyelemért
- Donald Trump a tanácsadóinak Elon Musk visszaléptetéséről beszélt
- Az Európai Központi Bank elnöke reformot sürget, véget érhetnek az orbáni vétók
A Lengyelországgal szemben az Európai Unióban (EU) alkalmazott büntetés és zsarolás nem helyes út − kommentálta Piotr Müller lengyel kormányszóvivő az EU Bírósága által kirótt pénzbüntetést.
Az EU Bírósága szerdán napi egymillió eurós pénzbüntetést rótt ki Lengyelországra, amiért a kormány, a bíróság rendelkezésével szembemenve, nem függesztette fel a bírói jogsértések kiküszöbölésére a lengyel legfelsőbb bíróságon létrehozott fegyelmi kamarát.
Intő jel: napi egymillió eurós bírságot szabtak ki Lengyelországra a jogállamiság megsértése miatt
Büntetett az Európai Unió Bírósága.
A döntésre reagálva a lengyel kormányszóvivő kiemelte, hogy az igazságügy szervezése az uniós tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartozik. A fegyelmi kamarát illető változásokat a kormány képviselői is szükségesnek nevezték, viszont a Varsóval szemben alkalmazott „büntetés és zsarolás nem a helyes út” − mondta a szóvivő.
A lengyel igazságügyi miniszterhelyettes, Sebastian Kaleta úgy látja: az EU Bírósága a hatáskörén túllépve döntött, rendelkezésében „teljességgel semmibe veszi a lengyel alaptörvényt” és a lengyel alkotmánybíróság döntéseit.
Döntött a lengyel alkotmánybíróság, nincs jogelsőbbsége az EU-nak
Az Európai Néppárt szerint ez a Polexit irányába mutat.
A varsói taláros testület október elején kimondta: a nemzeti alkotmány elsőbbséget élvez az uniós joggal szemben azokon a területeken, amelyeken az utóbbinak nincs kizárólagos hatásköre, és az EU-ra átruházott hatáskörök csak az alaptörvénynél alacsonyabb jogszabályokra vonatkoznak. Az igazságügy pedig nem tartozik az uniós alapszerződésekben felsorolt olyan területek közé, amelyekre a hatáskörök átruházása vonatkozik.
Felülírható-e az Európai Unió Bíróságának döntése?
Varga Judit feladta a leckét az Alkotmánybíróságnak.
Az EU Bírósága július közepén döntött úgy, hogy a fegyelmi kamara nem egyeztethető össze az uniós joggal, és elrendelte a kamara működésének felfüggesztését is. Az Európai Bizottság később szankciókat helyezett kilátásba, amennyiben Varsó nem hajtja végre az ítéletet. A szerdán elrendelt egymillió eurós napi pénzbüntetést addig kell fizetnie a varsói vezetésnek, amíg nem tesz eleget az uniós testület döntésének.