Az országos lezárás bevezetésről is tárgyalni fog a szlovák kormány november 24-i rendes kormányülésén – írja az Új Szó a TASR hírügynökség értesülései alapján. A kormányülés programját még nem tették közzé, a kormányhivatal sajtóosztálya annyit közölt, hogy keddre, vagyis november 23-ra nincs napirenden rendkívüli kormányülés.
Az országos lezárás lehetőségéről Eduard Heger szlovák kormányfő már hétvégi nyilatkozataiban is említést tett a kórházakban egyre súlyosabbá való helyzet miatt. Az azonnali lezárás lehetőségét korábban több politikus is elképzelhetőnek tartotta.
Milan Krajniak munkaügyi miniszter például a háromhetes azonnali lezárás elrendelését tartaná helyes döntésnek, míg az ellenzéki Hlas–SD elnöke, Peter Pellegrini korábbi kormányfő szerint csak akkor jöhet szóba keményebb korlátozás, ha az érintett vállalkozásoknak a kabinet képes azonnali segítséget nyújtani.
A világon 257 547 285 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 5 150 619 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem hétfő reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 257 158 204 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 146 154 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen.
A hivatalos adatok szerint koronavírusnak
A brit kormány hétfőtől azokat a beutazókat is beoltottnak tekinti, akik egyes kínai, illetve indiai gyártmányú vakcinákból kapták meg a koronavírus elleni oltás teljes dózisát.
A korábbi szabályozás értelmében azok utazhattak be Angliába könnyített feltételekkel – mindenekelőtt karanténkötelezettség és az utazás előtti tesztelési kötelem nélkül –, akik az Oxford/AstraZeneca-, a Pfizer/BioNTech- vagy a Moderna-vakcinából, illetve ezek bármilyen kombinációjából vagy az egykomponensű Janssen-oltóanyagból kapták meg a teljes adagot az angliai érkezés előtt legalább 14 nappal.
A brit közlekedési minisztérium által két hete bejelentett, hétfőn brit idő szerint hajnali 4 órakor – közép-európai idő szerint 5 órakor – érvénybe lépett módosítás alapján ez a lista kiegészült az Egészségügyi Világszervezet veszélyhelyzeti alkalmazhatósági vakcinalistáján (WHO EUL) szereplő kínai Sinovac- és Sinopharm-vakcinákkal, valamint az indiai Covaxin oltóanyaggal.
A teljesen beoltott beutazók számára már október végétől megszűnt az angliai érkezés után elvégzendő, kijelölt laboratóriumokba visszaküldendő PCR-koronavírusteszt kötelme, és ehelyett a jóval olcsóbb, néhány perc alatt eredményt mutató gyorsteszt (lateral flow test) elvégzése is elégséges.
(MTI)