Minden harmadik, kórházban kezelt személy felvette a koronavírus elleni vakcinát Szerbiában, ugyanakkor különbségek mutatkoznak annak arányában, hogy a betegek melyik cég oltóanyagát kapták meg.
A Magyarországgal szomszédos ország első számú járványügyi szakértője, Predrag Kon kifejtette, hogy a legtöbb olyan személy, akit valamelyik egészségügyi intézményben kezelnek Covid-betegség miatt, és oltakozott, a kínai Sinopharm vakcináját kapta meg. A balkáni ország válságstábjának tagja arról is beszélt, hogy a 18 és 30 év közötti korosztályban nagyon alacsony az érdeklődés a védőoltás iránt, mindössze 4 százalékuk vette fel a koronavírus elleni vakcinát. Az oltással kórházba kerültekről elárulta azt is a szakember, hogy azok csak két oltással rendelkeztek, és egyikük sem kérte a harmadik, emlékeztető adagot. Emiatt is hangsúlyozta az infektológus, hogy mennyire fontos a harmadik dózis, amit eddig az oltottak 32 százaléka kért.
Szerbiában az elmúlt 24 órában csaknem 14 ezer elvégzett tesztből egy nap alatt 2211 lett pozitív, emellett 53-an meghaltak, ezzel a koronavírus-járvány szerbiai áldozatainak száma hivatalosan 11 537.
(via Pannon RTV)
A Lekhim gyógyszeripari csoport harkivi gyára készen áll a koronavírus, az influenza és a gyermekbénulás elleni védőoltás ukrajnai gyártására – jelentette be Viktor Ljasko ukrán egészségügyi miniszter a közösségi oldalán.
A bejegyzésből kiderült, hogy az üzem óránként több mint tízezer, évente több mint 30 millió adag vakcinát lesz képes előállítani. A miniszteri kabinet arról döntött, a cég adómentességet kap a gyártáshoz szükséges infrastruktúra importjára.
Bejegyzésében Ljasko kiemelte, hogy Ukrajna hamarosan saját oltóanyaggyártó kapacitással rendelkezik majd. A gyártás a tervek szerint 2022-ben indul – írja a Kárpáti Igaz Szó.
Több tucat, koronavírussal fertőzött személy érkezhetett az amszterdami Schiphol nemzetközi repülőtérre Dél-Afrikából a KLM holland légitársaság két járatán – közölték pénteken este a holland egészségügyi hatóságok.
A tájékoztatás szerint most minden, pozitívnak tesztelt utast további szűrővizsgálatnak vetnek alá, hogy kiderítsék, vannak-e közöttük olyanok, akik a koronavírus új, omikronnak elnevezett dél-afrikai variánsával fertőződtek meg.
A holland kormány péntek reggel függesztette fel a járatokat a járványügyi szempontból kockázatosnak ítélt térséggel, ugyanakkor a már úton lévő repülőgépeket fogadták, az utasokat pedig megérkezésükkor szűrővizsgálatnak vetették alá, és karanténba helyezték.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken aggasztónak minősítette a nagyszámú mutációval rendelkező omikron-vírusvariánst. A WHO szerint az előzetes bizonyítékok alapján az újrafertőződés fokozott kockázata áll fenn ennél a variánsnál a többi, szintén aggodalomra okot adó variánshoz képest – számolt be az MTI.
Hétvégén is jelentkezik az Index hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.