Az Európai Unió Tanácsa új ajánlást fogadott el a biztonságos és szabad utazás elősegítésére a koronavírus-járvány idején, e szerint a vonatkozó nemzeti intézkedéseket nem a regionális szintű járványhelyzet, hanem az egyes utazók egészségügyi állapotának figyelembevételével kell alkalmazni. A rendelet február 1-jén lép hatályba – közölte az uniós tanács kedden.
Az új ajánlás azt is kimondja, hogy bár az intézkedéseket az egyes utazók egészségi állapota alapján kell alkalmazni, figyelembe kell venni azt is, hogy melyek a vírus elterjedése szempontjából különösen érintett, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint sötétvörös besorolású területek.
A személyalapú megközelítés jelentősen egyszerűsíti az alkalmazandó szabályokat, valamint kiszámíthatóságot biztosít az utazók számára
– írták. A rendelet ugyanazon a napon lép hatályba, mint a védettségi igazolványokról szóló rendelet módosítása, amely 9 hónapos (270 napos) érvényességi időt állapít meg az EU-n belüli utazások tekintetében. Ennek értelmében az igazolványok érvényességét az alapoltási sorozat utolsó adagjának beadásától kezdődően kell számítani. Ezen túlmenően változnak az oltási igazolványok kódolására vonatkozó szabályok is annak érdekében, hogy figyelembe lehessen venni az emlékeztető adagokat – emlékeztettek.
Kiemelték továbbá, hogy a szabad mozgást korlátozó bármely intézkedésnek megkülönböztetéstől mentesnek és arányosnak kell lennie. A tagállamok fő szabály szerint nem tagadhatják meg a más tagállamokból érkező, védettségi igazolvánnyal rendelkező utazók belépését a területükre. Azoknak viszont, akik nem rendelkeznek uniós védettségi igazolvánnyal, a határátlépést megelőzően vagy azt követően legkésőbb 24 órán belül koronavírustesztet kell készíteniük. A különleges felmentéssel rendelkező utazók, az ingázó munkavállalók és a 12 év alatti gyermekek mentesülnek a követelmény alól – közölték.
Az új ajánlások elfogadását a koronavírus ellen beadott oltóanyagok számának jelentős növekedése és az uniós védettségi igazolvány bevezetése tette lehetővé – tették hozzá.
(via MTI)
Csaknem 23 koronavírusos tagja van annak az ausztrál hadihajó legénységének, amely a vulkánkitörés miatt szenvedő Tonga szigetére visz szállítmányt – mondta a Sky Newsnak adott interjújában az ausztrál védelmi miniszter.
Tongában a pandémia óta mindössze egy koronavírusos esetet jelentettek. Peter Dutton elmondása szerint az ausztrál kormány azon dolgozik a szigetország hatóságaival együtt, hogy a szállítmányt anélkül adják át, hogy megfertőznék Tongát a koronavírussal.
Japán csütörtöktől az omikron-variáns súlyos terjedésének megfékezése érdekében több prefektúrára is kiterjeszti az eddig bevezetett szigorításokat – írja a Guardian.
A Kyodo hírügynökség beszámolója szerint az ország 47 prefektúrája közül újabb 18-ban változnak majd a nyitvatartási és alkoholárusítási szabályok, leginkább az egyes bárokban és éttermekben. Az intézkedések előreláthatólag február 20-ig maradnak érvényben.
A portál beszámolója szerint a japán miniszterelnök, Fumio Kishida várhatóan még ma bejelenti az új intézkedéseket. A felkelő nap országában hétfőn 44 ezer új fertőzést regisztráltak a koronavírussal összefüggő megbetegedésben.
A kormány eddig bevezetett intézkedéseivel szembeni ellenérzések közben egyre nagyobb méreteket öltenek, leginkább az étteremtulajdonosok körében, akik – mint mondják – semmiféle kompenzációt nem kaptak a bevételkiesésük rendezésére a kormánytól.
A 125 milliós lakosság 80 százaléka kapta meg már mindkét vakcinát, míg az emlékeztető oltást a lakosság csupán csak kevesebb mint 2 százaléka vette fel.
(via Guardian)