Az ukrán oktatási minisztérium a koronavírus-járvány egyes régiókban tapasztalható fellángolására tekintettel azt javasolja az iskoláknak, hogy legalább két hétre térjenek át a távoktatásra az 5. és 11. közötti évfolyamokon – derült ki a tárca szerdai sajtóközleményéből. A minisztérium a felsőoktatási intézményeknek is javasolja a távoktatásra való áttérést január 27-től február 25-ig. Az alsó tagozatosok viszont továbbra is járhatnak iskolába, és az óvodák, iskolai előkészítők bezárását sem javasolja egyelőre a minisztérium.
Jaroszlav Zseleznyak, a Hang párt parlamenti képviselője a Telegram üzenetküldő portálon azt írta, hogy a törvényhozás a jövő héten várhatóan karanténba vonul február 15-ig, mert szavai szerint sok beteg van a képviselők között. Julija Palijcsuk, a Volodimir Zelenszkij elnök mögötti Nép Szolgája kormánypárt szóvivője szerdán közölte, hogy jelenleg a frakció 17 tagja Covid-beteg, az apparátusnak pedig 45 alkalmazottja. A parlamentben naponta két-három újabb fertőzéses esetet jegyeznek fel – tette hozzá a szóvivő.
Az azonosított fertőzöttek száma Ukrajnában szerdára 24 321-gyel 3 913 809-re, az elhunytaké 141-gyel 99 584-re, az aktív betegeké pedig csaknem 19 ezerrel 217 510-re emelkedett. Az elmúlt napon 3073 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteget szállítottak kórházba. A legfrissebb adatok szerint valamely oltás mindkét dózisát eddig 14 519 768-an adatták be maguknak a mintegy 42 millió lakosú országban, további 701 540-en pedig még csak az első adagot vették fel. Harmadik, emlékeztető oltást eddig 248 063-an kaptak. Kedden 81 736 embert oltottak be.
(via MTI)
Még kedd reggel produkált pozitív koronavírustesztet Varnyú Alex, a magyar rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott tagja – közölte a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség a közösségi oldalán.
Varnyú Alex a korábban szintén megfertőződött Liu Shaoanghoz hasonlóan tünetmentes, és felügyelet mellett készül tovább a február 4-én kezdődő pekingi téli olimpiára.
A szövetség bejegyzéséből kiderül, hogy a két érintett versenyzőn kívül a magyar short track csapat szerda reggel elindult Pekingbe.
Az ecuadori kormány kérésére Magyarország 150 ezer adag AstraZeneca-vakcinát adományoz a dél-amerikai országnak – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán.
Az intézkedéstől azt várják, hogy Ecuador fel tudja gyorsítani az oltási kampányát, így jobban ellen tud állni a világjárvány kihívásainak, illetve Magyarország még inkább hozzá tud járulni a világjárvánnyal szembeni globális védekezés sikeréhez – közölte a magyar diplomácia vezetője.
Ecuadorral – folytatta – egyébként is szoros együttműködése alakult ki Magyarországnak, amely egyetlen közép-európai országként nagykövetséget tart fenn a dél-amerikai országban.
Az elmúlt időszakban a két ország gazdasági együttműködése is dinamikusan bővült. Egyre több magyar cég találja meg a számítását az ecuadori piacon, és onnan kiindulási pontként aztán tovább terjeszkednek a latin-amerikai piacokra – nyilatkozta a miniszter.
Megjegyezte, már korábban is volt egészségügyi együttműködés Ecuadorral: Magyarország 20 ezer, különleges gyermekbetegségek megelőzésére alkalmas oltóanyagot szállított számukra, illetve küldött 100 ezer maszkot, tekintettel az országban tartózkodó sok venezuelai menekültre is – idézte a külügyminisztert az MTI.
Szerdán enyhített a járványügyi korlátozások egy részén a kormány Hollandiában, annak ellenére, hogy 60 ezerre ugrott az új fertőzések napi átlaga – adta hírül az MTI az NL Times holland hírportál után.
A mostani rendelkezések értelmében a kávézók, az éttermek, a bárok, a mozik, a múzeumok és sportstadionok is újranyithatnak, így újra fogadhatnak koronavírus-igazolvánnyal rendelkező vendégeket.
A vendéglátó egységeknek este 10-kor kell bezárniuk, a stadionok pedig befogadókapacitásuknak csak harmadát használhatják ki.
Mark Rutte miniszterelnök szerda esti sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a lazítások egyelőre hat hétig maradnak érvényben.
A világon 358 218 594 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 614 675 volt a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szerda reggeli adatai alapján – számolt be az MTI. Egy nappal korábban a világon 354 788 076 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 604 293 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. A hivatalos adatok szerint a SARS–CoV–2 vírus okozta Covid–19 betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
A Nemzeti Egészségügyi Információs Központ (NCZI) adatai szerint keddig 1 420 596 fő kapta meg a harmadik oltást Szlovákiában. Összesen 6 712 983 adag vakcinát adtak be – írja az Új Szó.
A legtöbben, 251 518-an Pozsony megyében kapták meg a harmadik oltást, a legkevesebben, 139 989-en Trencsén megyében.
Még január elején végeztek gyorstesztet az omikron által sújtott San Franciscóban az ottani kutatók összesen 731 tesztre jelentkezőnél. A PCR-teszt mellett az Abbott Laboratories BinaxNOW nevű tesztjét is használták.
A Reuters beszámolójából kiderül, hogy az orrból vett minták után a legmagasabb vírusszinttel rendelkező, valószínűleg fertőző személyek több mint 95 százalékánál mutatták ki az omikron-variánst.
A kutatók 115 pozitív PCR-tesztet végző önkéntes esetében hasonlították össze a BinaxNOW eredményeit az orrból és a torokból vett mintákkal. Megállapították, hogy a torokminták csaknem 40 százalékkal kevesebb esetet mutattak ki, mint azok, amelyeket az orrból vettek.
Jó reggelt!
Indul az Index mai hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.
Jó egészséget, vigyázzanak magukra!