Mark Voyger az Európai Politikai Elemző Központ transzatlanti kapcsolatok szakértője és az amerikai hadsereg korábbi különleges tanácsadója. Kedd reggel a Guardian szerint elmondta, hogy Boris Johnson brit miniszterelnök az ukrán parlamenthez intézett virtuális beszédét a támogatás jelentős pillanatának tekintik.
Ukrajna számára abszolút fontos és döntő jelentőségű, hogy ezekben a nehéz időkben ilyen hatalmas nemzetközi támogatásról tesznek tanúbizonyságot. Nyilvánvaló, hogy már több magas szintű látogatásunk volt, többek között az ENSZ főtitkára, az Európai Unió vezetése és az Egyesült Államok részéről
– mondta Mark Voyger, hozzátéve, hogy egyértelmű jelzés, és nemcsak a kormány, hanem az ukrán nép számára is, hogy a Nyugat kész megtenni mindent, ami szükséges ahhoz, hogy segítsen nekik a győzelem elérésében.
A NATO-tagság esetleges bővítéséről, hogy az ukrajnai orosz agresszió következtében Svédország és Finnország is csatlakozhasson a szervezethez, azt mondta:
Csak azok számítanak veszélyes régióknak, amelyek nem tagjai a NATO-nak. Ezeknek a konfliktusoknak a története azt mutatja, hogy Oroszország ténylegesen nem NATO-tagokat támad – azaz Grúziát, Moldovát, Ukrajnát. Egyetlen centiméternyi NATO-területhez sem mert eddig hozzányúlni
– mondta a szakértő, aki szerint Vlagyimir Putyin arrogáns agresszív politikájával a régióban valóban elérte azt a csodát, hogy még a svédeket is meggyőzte, hogy mondjanak le a több mint 300 éve tartó semlegességükről. Ezért arra számít, hogy gyorsan belépnek a NATO-ba.
Nagy-Britannia további 375 millió dollárral segíti Ukrajnát Oroszország február 24-én indított háborújában.
Az Egyesült Királyság nemrég jelentette be, hogy mintegy 375 millió dollár katonai segítséget nyújt a háborús országnak. A britek többek között elektronikus hadviselési berendezéseket és radarrendszereket adnak Ukrajnának – számolt be a Reuters.
Oroszország „elfelejtette a második világháború összes leckéjét” – mondta Volodimir Zelenszkij hétfő éjjel közzétett videóüzenetében.
Az ukrán elnök visszautalt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter korábbi kijelentésére, aki a minap azt mondta: szerinte Volodimir Zelenszkij ukrán elnökben – Adolf Hitlerhez hasonlóan – „zsidó vér folyik”.
Zelenszkij? A legnagyobb antiszemiták a zsidók, még Hitler is zsidó származású volt
– mondta Lavrov, amire most az ukrán elnök úgy reagált: A miniszter „antiszemita kijelentése” azt bizonyítja, hogy az oroszok elfelejtették a második világháború tanulságait.
Hogy mondhatott ilyet akkor, amikor a nácizmus felett aratott győzelem évfordulójához [Május 9. – a győzelem napja Oroszországban] közeledünk? Ezek a szavak azt jelentik, hogy Oroszország vezető diplomatája a zsidókat okolja a nácik bűntetteiért
– vélekedett Zelenszkij.
Az ukrán elnök arról is beszélt, hogy várakozásaik szerint az Európai Unió egy újabb szankciós csomagot hagyhat jóvá a közeljövőben, amelyben egyértelmű lépéseket tesznek azért, hogy csökkentsék Oroszországnak az energiából származó bevételeit.
Hiszünk abban, hogy a terrorista állam most már nem napi egymilliárd eurót kap az olajért. De emellett érdemes előkészíteni a következő szankciós lépéseket is már most. Végső soron minden exportot, importot le kell majd állítani Oroszországgal
– vélte az ukrán elnök.
Oroszország május közepéig megkísérli a Donyecki és Luhanszki régiók annektálását, valamint a Herszoni Népköztársaság létrehozását – jelentette be Michael Carpenter, az Egyesül Államok EBESZ-nagykövete.
Az Egyesült Államok hírszerzése szerint Oroszország május közepéig népszavazást tervez az országhoz való csatlakozásról a Donyecki és Luhanszki régióban, és hasonló tervei vannak a Herszonnal is.
A CNN azt írja, Carpenter szerint az orosz hadsereg azért rabolja el a helyi ukrán képviselőket, hogy helyükön Moszkvához lojális vezetést hozzon létre.
Köszöntjük kedves olvasóinkat!
Kövesse velünk ma is az orosz–ukrán háború fejleményeit, és értesüljön elsőként a legfrissebb hírekről.
Hétfői hírfolyamunkat ide kattintva érheti el.