- Külföld
- helyreállítási alap
- lengyelország
- feltételességi mechanizmus
- jogállamiság
- bíróságok
- engedélyezés
Lengyelország már szerdán hozzáférhet a helyreállítási alaphoz
További Külföld cikkek
- Nyolc embert ítéltek el egy tanár lefejezése miatt Párizsban
- Saját vadászgépét lőtte le véletlenül Jemen partjainál az Egyesült Államok
- Donald Trump azzal fenyegetőzik, hogy visszaveszi a Panama-csatornát
- Kína bejelentette: fel fognak lépni a Tajvannak nyújtott legújabb amerikai támogatással szemben
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
Az alapból Lengyelország 23,9 milliárd euró (mintegy tízezer milliárd forint) vissza nem térítendő forrás és 11,5 milliárd euró (4600 milliárd forint) rendkívül kedvező, a piacon elérhetőnél jóval alacsonyabb kamatozású hitel lehívására lesz jogosult − írja európai uniós tisztviselőkre hivatkozva a Reuters hírügynökség.
A jóváhagyás valószínűleg szerda délután vagy csütörtök reggel fog megtörténni
− közölte egy, a folyamatra közelről rálátó forrás.
Az Európai Unió végrehajtó testületének döntése nem indítja meg azonnal a kifizetéseket, mert Lengyelországnak először teljesítenie kell azokat a megállapodásokat, amelyek főként az ország igazságszolgáltatási rendszerére vonatkozó korábbi törvénymódosítások megváltoztatásához kapcsolódnak.
A jóváhagyást 2021 második negyedévében azért függesztették fel, mert aggodalmak merültek fel az ország igazságszolgáltatásának a kormánypárttól való függetlenségéről, valamint Varsó megtagadta az Európai Unió bírósága döntéseinek teljesítését.
Hónapokig tartó tárgyalások és a lengyel bírósági rendszerben végrehajtott első változtatások után azonban az Európai Bizottság és Varsó megegyezésre jutott – közölték tisztviselők.
A lengyel parlament múlt csütörtökön megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely az Európai Unió legfelsőbb bírósága által törvénytelennek ítélt bírói fegyelmi kamarát új testülettel váltja fel.
Lengyelországnak ezután meg kell szüntetnie vagy meg kell reformálnia a bíróságok fegyelmi rendszerét, és meg kell kezdenie a munkából elbocsátott bírák visszahelyezését. A pénz kifizetése előtt a bizottság ellenőrzi, hogy végrehajtották-e a Varsóval egyeztetett változtatásokat.
Ezek után a tagállamok közül már csak Magyarország nem férhet hozzá a helyreállítási alap pénzeihez. Ennek oka az, hogy Magyarország ellen a választások után megindult az úgynevezett feltételességi mechanizmus, amelynek lezárulásáig a források be vannak fagyasztva. A feltételességi mechanizmust akkor indítják el, amikor egy ország esetében felmerül, hogy a jogállamisági problémák által okozott strukturális problémák felvetik annak a veszélyét, hogy az átutalt források nem a meghatározott célokra vannak elköltve. Ilyen korrupciós gyanú Lengyelországgal szemben nem merült fel.
(Borítókép: Damian Klamka/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)