A francia elnök keményen odaszólt Orbán Viktornak, a magyar kormánynak továbbra is határozott az álláspontja
További Külföld cikkek
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
- Szlovákia megfenyegette Ukrajnát, megtorolják, ha nem jön gáz
Emmanuel Macron francia elnök az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács péntek délután Brüsszelben befejeződött másfél napos ülése után kijelentette, hogy
mindent megtesznek annak érdekében, hogy Magyarország visszavonja a globális (társasági) minimumadóra vonatkozó vétóját.
Macron azt is megjegyezte, hogy készek elmenni az észszerűség határáig, de nem tovább, a kompromisszum érdekében – számolt be róla a Népszava.
Az általános 15 százalékos minimum (társasági) adókulcs bevezetésével – mely az uniós vezetők szerint hatalmas hasznot jelentene – a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet keretein belül 140 ország ért egyet. Az Unió ehhez a nemzetközi megállapodáshoz szeretne csatlakozni, ám Magyarország az egyetlen európai uniós tagállam, mely nem támogatja.
Az Országgyűlés korábban határozatban utasította el a globális minimumadó bevezetésére vonatkozó európai uniós irányelv elfogadását – a dokumentumot 118 igen szavazattal, 32 ellenvoks és 6 tartózkodó szavazat mellett fogadta el a Ház. A Gazdasági bizottság kivételes eljárásban tárgyalt előterjesztésében az szerepel, hogy az Országgyűlés ellenzi a multinacionális csoportokra az unióban alkalmazandó globális minimumadó-mértékről szóló tanácsi irányelv elfogadását.
Magyarországon 7,5 százalék az effektív társasági adókulcs, a globális minimumadó szerint ezt 2023-ban 15 százalékra kellene emelni. Ez kétszeres adóemelést jelent ezért a kormány ellenzi azt.
A magyar kormány szerint mélyütés lenne a globális minimumadó bevezetése
Szijjártó Péter Antony Blinken amerikai külügyminiszternek elmondta, hogy a magyar kormány nem lelkes a globális minimumadó ötletétől, valamint a bevezetésétől, mivel így az európai versenyképesség mélyütést kapna.
Mi egyáltalán nem vagyunk lelkesek ettől az ötlettől, főleg nem annak jelenlegi formájában, pláne nem a jelenlegi körülmények között
– mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
Gulyás Gergely arról beszélt, hogy eleinte Budapest is támogatta az ötletet, mert a nagy multi cégek adóelkerülését is megakadályozta volna, ám később a nagy multinacionális cégek kikerültek a javaslatból, rájuk ez nem vonatkozik, ezért a tervezet egyensúlya megbillent.
Varga Mihály pénzügyminiszter elmondta a globális minimumadó bevezetéséről, hogy adóemelést, a versenyképesség csökkenését és munkahelyek megszűnését jelentené Magyarországon, ezért a kormány a nemzetközi nyomás ellenére sem támogatja az erről szóló uniós irányelv elfogadását.
Európa ebben a kérdésben is lábon lövi magát, szó szerint, hiszen bevezet egy olyan adóterhet, ami lassítja, nehezíti az európai gazdaságokat, ugyanakkor pedig mások egyelőre kivárnak, és nem készülnek arra, hogy ilyen típusú adót vezessenek be
(Borítókép: Emmanuel Macron 2022. június 24-én. Fotó: Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)