Megszólalt az Európai Bizottság, csak így kaphatja meg Lengyelország a helyreállítási alap pénzeit
További Külföld cikkek
- Korlátozzák a turizmust a világ egyik legnépszerűbb utazási célpontjánál
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
Csak akkor kapja meg Lengyelország a neki járó pénzeket az Európai Unió helyreállítási alapjából, ha eléri azokat a célokat és mérföldköveket, amelyekben a lengyel kormány a több hónapos tárgyalások során megállapodott az EU-val – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
A Reuters beszámolója szerint Lengyelország 24 milliárd euró támogatásra, valamint 11,5 milliárd euró rendkívül olcsó hitelre is jogosult a helyreállítási alapból, amellyel gazdaságát zöldebbé és digitalizáltabbá tehetné a koronavírus-járvány után.
A forrásokat azonban visszatartja az Európai Bizottság, ugyanis a lengyel kormányzópárt, a Jog és Igazságosság (PiS) nem akarja visszavonni az igazságszolgáltatási rendszerben az elmúlt hét évben bevezetett változtatásokat, holott ez egyike azoknak a feltételeknek, amelyekről Varsó korábban megállapodott az Európai Bizottsággal.
A Jog és Igazságosság vezetői nemrég megerősítették, hogy nem tesznek engedményeket, és az uniós döntéshozatal megnehezítését is kilátásba helyezték, amennyiben Lengyelország nem tudja lehívni az uniós forrásokat.
A bizottság és Lengyelország hónapokig tárgyalt erről a tervről minden részletében, mindkét fél aláírta, így nincs helye félreértésnek. Egyértelmű, hogy a megállapodott mérföldköveket és célokat teljesíteni kell
– jelentette ki az Európai Bizottság szóvivője.
A kormánypárt elnöke szerint gyengítés a cél
Jarosław Kaczyński , a Jog és Igazságosság elnöke egy lapinterjúban nemrég úgy fogalmazott, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége körül kialakult vita valójában csak ürügy, a lengyel kormány ezért nem köt több kompromisszumot.
A pártelnök álláspontja szerint Lengyelországot az ellenzéki Polgári Platform elnöke, a korábban az Európai Néppártot is irányító Donald Tusk segítségével gyengítenék.
Kaczyński azt is hozzátette, hogy az Európai Bizottság a lengyel legfelsőbb bíróság átalakítása ellenére nem kezdi el a helyreállítási alapból járó pénz kifizetését, pedig annak már a varsói parlamentben történt megszavazása is csak kemény csaták árán sikerült 2021-ben.
Magyarország kész a kompromisszumra
Magyarország kész kompromisszumot kötni Brüsszellel annak érdekében, hogy megszűnjön a régóta húzódó patthelyzet, amely megakadályozta az ország hozzáférését az EU koronavírus utáni helyreállítási alapjához – közölte Navracsics Tibor regionális fejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter.
Bízom abban, hogy ez a változás, vagyis az új miniszteri kinevezésem segíthet új lendületet adni a tárgyalásoknak
– nyilatkozta a miniszter még nyár elején.
„Mivel Magyarország az utolsó olyan uniós tagállam, amelynek még nincs megállapodása az Európai Bizottsággal a nemzeti gazdaságélénkítési tervről, az a célunk, hogy a lehető legjobban felgyorsítsuk a tárgyalásokat, hogy az év végéig aláírhassuk ezt a megállapodást” – tette hozzá Navracsics Tibor.
(Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök 2022. június 2-án. Fotó: Mateusz Wlodarczyk / NurPhoto / Getty Images)