Lengyelország szerint az Európai Bizottság nem fizetett, és megszegte a megállapodást
További Külföld cikkek
- Nagy bejelentést tett Putyin, Moszkva nem adja fel az egyik legfontosabb vállalását
- Populisták versenyével zárják a választási szuperévet Romániában
- Kegyetlenül meggyilkolta saját gyermekeit egy nő, életfogytiglanra ítélték
- Soha nem látott veszélyekről beszélt Trump tanácsadója: Putyin nem akar tárgyalni, egész Ukrajnát akarja
- Kihalás felé menetel az orosz társadalom, a megoldás sokakat meglep majd
Andrzej Dudát a rádióműsorban arról is kérdezték, Lengyelországnak kifizetik-e a koronavírus-járvány utáni helyreállításra szánt európai uniós alap neki járó összegét.
„Ez egy politikai probléma, és ma ez politikai játszma kérdése” – válaszolt a lengyel elnök. A helyreállítási eszközök folyósításának egyik feltételéről, a lengyel legfelsőbb bírósági fegyelmi kamara átalakításáról maga tárgyalt Brüsszelben. „A tárgyalások ellenében a megállapodásainkat megszegték” – jelentette ki, „brutális politikának” nevezve a bizottság és más uniós szervek képviselőinek lépését.
Nincs egyetértés a kifizetési feltételeiben
A bizottság, majd az Európai Unió Tanácsa is júniusban hagyta jóvá a 23,9 milliárd euró értékű, vissza nem térítendő támogatást és a 11,5 milliárd eurós kölcsön lehívását lehetővé tevő lengyel helyreállítási tervet. Ennek eszközeinek kifizetését viszont a tervben foglalt szükséges feltételek – úgynevezett mérföldkövek – teljesítéséhez kötik. Az első mérföldkövek teljesítését azonban Varsó és Brüsszel jelenleg eltérően értelmezi.
Vasárnapi sajtóértesülések szerint négy európai bírószervezet panaszt nyújtott be az Európai Bírósághoz amiatt, hogy a bizottság jóváhagyta a lengyel helyreállítási tervet. A panasz szerint a mérföldkövek a jogállamisági tekintetben nem elegendőek, és nem biztosítják a bírósági rendszer védelmét.
Piotr Müller lengyel kormányszóvivő szerint az uniós testületek döntése a lengyel helyreállítási terv jóváhagyásáról érvényben marad, a bírósági szervezetek panasza nincs erre hatással.
A kormány előfinanszírozás útján elkezdte a helyreállítási tervben foglalt projektek megvalósítását.
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő az MTI szerint augusztus elején aláhúzta: ő az uniós pénzeket „egységként” szemléli, elsősorban a strukturális, a kohéziós alapok, valamint a közös agrárpolitika eszközei érdeklik, mert ezek „ötszörösét teszik ki” a lengyel helyreállítási tervnek. Hozzátette viszont: Lengyelország „nem fog elveszíteni semmilyen pénzt”, a helyreállítási alap eszközeinek folyósítása is „csak idő kérdése”.