Döntött az EU, így oldaná meg az energiaválságot
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
A miniszterek három héttel ezelőtt is üléseztek, de akkor nem jutottak dűlőre a felmerült javaslatokat illetően.
A mostani tanácskozás azonban ennél sikeresebbnek bizonyult, ugyanis a soros elnökséget betöltő Csehország a Twitteren bejelentette, hogy három kérdésről is megállapodtak, és elfogadták
- az áramfogyasztás kötelező csökkentéséről szóló javaslatot,
- a nagy profitot termelő áramszolgáltatók bevételének maximálását,
- valamint a fosszilis üzemanyagot termelő energiavállalatok megadóztatását is.
⚡️ #TTE Energy | DEAL!👏 Ministers reached a political agreement on measures to mitigate high electricity prices: mandatory electricity demand reduction, cap on market revenues from inframarginal electricity producers and solidarity contribution from fossil fuels producers. pic.twitter.com/BLU4fxWNWj
— EU2022_CZ (@EU2022_CZ) September 30, 2022
Azt már korábban is tisztázták, hogy az utóbbi két intézkedésből befolyó összeget az energiaválság károsultjainak megsegítésére fogják fordítani. Egy nagy kérdés viszont még nyitva maradt:
hogy a tagállamok meg tudnak-e egyezni az uniós gázárstop kérdésében.
Szijjártó Péter három héttel ezelőtt erről a kérdésről azt mondta, hogy a magyar kormány semmiképp sem tudja elfogadni ezt a lépést, mert szerintük ez egy rejtett szankció.
Ez az álláspont a jelek szerint azóta sem változott, mert a miniszter pénteken is azt írta, hogy az energiaügyi miniszterek ülésén újabb szankciókról tárgyalnak. Holott valójában a szankciók kérdése nem is ennek az ülésnek a hatáskörébe esik, azokról már napokkal ezelőtt bejelentést tett az Európai Bizottság.
Megosztó kérdés
Az MTI tudósítása szerint Kadri Simson, az Európai Bizottság energiaügyekért felelős biztosa az ülés előtt azt mondta: Az Európai Uniónak olyan gázárplafonra kell javaslatot tennie, amely az összes uniós tagállam számára elfogadható. Szerinte ez a lépés „megszüntetné azokat az ösztönzőket, amelyeket az európai gázellátás manipulálására használ Oroszország”.
A válaszunk egyértelmű. Árplafont kell bevezetnünk a vezetékes és a cseppfolyósított orosz gázra is
– hangsúlyozta a biztos, de azt is hozzátette, hogy emellett az összes uniós energiaszállítóval alacsonyabb árakról kell tárgyalni.
Lenore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter mindeközben úgy nyilatkozott: nem tud olyan javaslatról a gázárplafonnal kapcsolatban, amely garantálná az energiabiztonságot Európában. „Tisztában vagyok azzal, hogy a tagállamoknak eltérő elképzelései vannak ezzel kapcsolatban, de tudniuk kell, hogy a mi országunk függ az orosz gázimporttól. Az eddigi javaslatok nem garantálják, hogy beszállító partnereink továbbra is elegendő gázt biztosítanak számunkra, amennyiben nem vagyunk hajlandóak a kért árat fizetni érte” – fogalmazott.
Robert Habeck német gazdasági miniszter nyilatkozatában közös uniós gázvásárlásra szólított fel az árak csökkentése érdekében. Véleménye szerint az EU-nak „bölcsen kell használnia piaci erejét”, és összehangoltan kell eljárnia a harmadik országoktól történő gázbeszerzés során. Tinne Van der Straeten belga energiaügyi miniszter pedig azon az állásponton volt, hogy a gázárplafon segíthet visszafogni az energiaköltségeket anélkül, hogy veszélyeztetné a gázellátást.
A mi problémánk nem az ellátásbiztonság, hanem a rekordmagas árak, amelyek ellehetetlenítik a háztartásokat
– jelentette ki a belga tárcavezető.
(Borítókép: Valeria Mongelli / Bloomberg / Getty Images)