További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
A holland média bizonyítékot talált arra, hogy a diplomáciai szolgáltatásokat ígérő „tengerentúli szolgálati állomásokat” arra használják, hogy megpróbálják elhallgattatni az Európában élő kínai másként gondolkodókat − írta meg a BBC.
A holland külügyminisztérium szóvivője szerint a nem hivatalos rendőrségi objektumok telepítése illegális. A kínai külügyminisztérium visszautasította a holland állításokat.
A vizsgálatot a Safeguard Defenders nevű spanyolországi székhelyű nem kormányzati szervezet „Elszabadult a kínai transznacionális rendfenntartás” című jelentése indította el.
A szervezet szerint két kínai tartomány közbiztonsági hivatala 54 „tengerentúli rendőrségi szolgáltató központot” hozott létre öt kontinensen és 21 országban. Ezek többsége Európában található, köztük kilenc Spanyolországban és négy Olaszországban. Az Egyesült Királyságban kettőt Londonban és egyet Glasgow-ban találtak.
Az egységeket állítólag a transznacionális bűnözés elleni küzdelemre és olyan adminisztratív feladatok ellátására hozták létre, mint például a kínai jogosítványok megújítása. A Safeguard Defenders szerint azonban a valóságban „meggyőzési műveleteket” hajtanak végre, amelyek célja, hogy hazatérésre kényszerítsék azokat, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a kínai rezsim ellen szólalnak fel.
A kínai kormány zaklatja a disszidenseket
Az RTL News és a Follow the Money nevű oknyomozó újságíró platform megosztotta Wang Jingyu kínai disszidens történetét, aki elmondta, hogy a kínai rendőrség Hollandiában üldözte.
Wang elmondta holland újságíróknak, hogy az év elején kapott egy telefonhívást valakitől, aki azt állította, hogy az egyik ilyen állomásról hívja. A beszélgetésben arra biztatták, térjen vissza Kínába, hogy
rendezze a problémáit, és gondoljon a szüleire.
Azóta szisztematikus zaklatásokról és megfélemlítési kampányról számolt be, amelyet szerinte a kínai kormány ügynökei irányítanak.
A leleplezésekre reagálva a kínai nagykövetség az RTL Newsnak azt mondta, hogy nem tud ilyen rendőrőrsök létezéséről.
Maxime Hovenkamp, a holland külügyminisztérium szóvivője a BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy
a holland kormány nem értesült ezekről a műveletekről a kínai kormánnyal fenntartott diplomáciai csatornákon keresztül. Ez törvénytelen.
Azt mondta, hogy ki kell vizsgálnia az ügyet, és döntenie kell a megfelelő válaszlépésről.
Hollandia vizsgálatot indított az ügyben
Elmondása szerint nagyon aggasztó, hogy egy kínai állampolgárt nyilvánvalóan megfélemlítésnek és zaklatásnak vetettek alá Hollandiában. A rendőrség vizsgálja a lehetőségeket, hogy védelmet nyújtson neki.
Az olyan szolgáltatásokat, mint az útlevélmegújítás vagy a vízumkérelmek, általában a nagykövetség vagy a konzulátus intézi. Ezeken a helyeken a diplomáciai szabályok érvényesek, amelyeket a Bécsi Egyezmény rögzít, amelyet Hollandia és Kína is aláírt.
Az olyan rendőrségi objektumok, mint amilyenek működtetésével Kínát vádolják, sérthetik a fogadó ország területi integritását a nemzeti joghatóságok és a nemzeti jog által biztosított védelem megkerülésével.
Wang Wenbin kínai külügyi szóvivő szerdán kijelentette, hogy a tengerentúli rendőrségi állomásoknak nevezett állomások „valójában kínai állampolgárok külföldi szolgálati helyei”, és Kína teljes mértékben tiszteletben tartja más országok igazságszolgáltatási szuverenitását.