Akár 50 ezer halottja is lehet a törökországi és szíriai földrengésnek
További Külföld cikkek
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
Az osztrák és a német szakszolgálatok is felfüggesztették a mentési munkákat Törökország földrengés sújtotta Hatay tartományában a romló biztonsági helyzet miatt. Az osztrák hadsereg szóvivője részletek ismertetése nélkül azt mondta, hogy
„csoportok közötti összecsapások történtek”.
Az osztrák katasztrófaelhárítási egység 82 katonája a dél-törökországi Hatay tartományban „egy alaptáborban más nemzetközi szervezetek képviselőivel vár az utasításokra”. Az osztrákok kedden 45 tonna felszereléssel érkeztek Hatayba, és kilenc embert tudtak kimenteni a romok alól.
A német szövetségi katasztrófavédelmi szolgálat, a THW és az I.S.A.R. Germany német segélyszervezet is azt közölte, hogy tagjaik az alaptáborban vannak, mert incidensek törtek ki, miután Hatay tartományban romlott a biztonsági helyzet.
Fellépnek a rendbontás ellen
Recep Tayyip Erdogan török elnök szombaton azt mondta, hogy a kormány szigorúan fellép a fosztogatásban és más bűncselekményekben részt vevők ellen a földrengés sújtotta térségben.
A török államfő szombaton ismét meglátogatott egy katasztrófa sújtotta területet, ahol elmondta, hogy Dél-Törökországban épületek százezrei váltak lakhatatlanná. Ígéretet tett arra is, hogy heteken beül megindulnak a helyreállítási munkálatok – írta az MTI.
25 ezer felett a halálos áldozatok száma, de még a duplájára nőhet
A hétfői földrengés áldozatainak száma Törökországban és Szíriában együttesen már meghaladta a 24 ezret a szombat délelőtti adatok szerint. A The Guardian legutóbb azt írta, hogy már legkevesebb 25 ezer halottról lehet tudni a két országban:
- Törökországban Erdogan elnök azt mondta szombat délután, hogy legkevesebb 21 848 ember halt meg,
- Szíriából pedig az AFP hírügynökség jelentette, hogy eddig 3553 halottról tudnak.
A két szám együtt 25 401 halottat jelent. Martin Griffiths, az ENSZ humanitárius ügyekben illetékes főtitkárhelyettese azonban nemrég azt mondta:
nagyon valószínű, hogy a halálos áldozatok végső száma a mostaninak „több mint a duplája lesz”.
„Ez szörnyű. Nagyon keményen visszavágott a természet. Megrendítő, hogy [...] a törmelékhegyek alatt még mindig ott vannak az emberek, és néhányan közülük életben vannak” – mondta Griffiths, hozzátéve azt is: olyan sok a halott, hogy számlálni, regisztrálni is alig bírják őket.
„Nagyon nehéz lesz eldönteni, hogy mikor érdemes véget vetni a mentési fázisnak” – mondta végül az ENSZ-tisztviselő, arra utalva: egyre kevesebb az esély arra, hogy valakit élve találnak még meg a törmelékhegyek alatt.
A török katasztrófavédelem (AFAD) szombat kora reggeli adatai szerint a földrengés sújtotta dél-, délkelet-törökországi régióból mintegy 93 ezer embert költöztettek el, a mentési munkákban több mint 166 ezren vesznek részt, köztük 8 ezer külföldi. A mentésben magyar csapatok is részt vesznek.
Embereket vettek őrizetbe
Frissítés: cikkünk megjelenése után derült ki, hogy 12 embert őrizetbe vettek Törökországban, Gaziantep és Sanliurfa tartományokban. Köztük olyan emberek is vannak, akik
kivitelezőként dolgoztak egy-egy összeomlott épület építésében.
A The Guardian szerint ennél is több őrizetbevételre kell számítani, ugyanis Diyarbakir tartományban is 29 elfogatóparancsot adtak ki további gyanúsítottak ellen. A tartományi ügyészség számos alkalommal nyomozást indítottak a földrengések után.
(Borítókép: Földrengésben összeomlott épületek Antakyában 2023. február 11-én. Fotó: Bulent Kilic / AFP)