Egy fontból több mint egymilliárdot kaszált a brit bankóriás
További Külföld cikkek
- Meglátogatta a horvát egészségügyi miniszter a zágrábi késelőt, rejtély, miről beszélhettek
- Szijjártó Péter a RIA Novosztyinak: Az amerikai kormányzat politikai bosszút indított Magyarország ellen
- Politico: Robert Fico 500 millió eurós vesztegetési kísérlettel vádolja Volodimir Zelenszkijt
- Olaf Scholz szörnyű, őrült tettnek nevezte a magdeburgi támadást
- Dróncsapás érte Kazany városát, videókon a támadás
Európa legnagyobb bankja egyébként az év első három hónapjában csaknem 13 milliárd dollár adózás előtti nyereséget könyvelt el. Ez több mint háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában elért eredménynek – jelentette a BBC.
A HSBC jelképes áron, egy fontért vette meg márciusban az SVB UK-t. Az ügyletet a brit kormány és a jegybank, a Bank of England felügyelte. A londoni pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint a tranzakció szavatolta, hogy a csődbe jutott kaliforniai bank brit érdekeltségének ügyfelei a normális ügymenetnek megfelelően változatlanul hozzáférhetnek betéteikhez és a pénzintézet szolgáltatásaihoz, ugyanúgy, mint eddig.
Az HSBC egyébként a legnagyobb európai bankcsoport, és globálisan is a legnagyobb pénzügyi szolgáltatók közé tartozik.
Mérlegfőösszege megközelíti a háromezermilliárd dollárt. Világszerte 220 ezer alkalmazottat foglalkoztat, 39 millió ügyfele van, közülük 14 millió Nagy-Britanniában.
A londoni székhelyű hitelező közölte, hogy első negyedéves profitjának szerves része „a Silicon Valley Bank UK felvásárlásából származó másfél milliárd dolláros ideiglenes nyereség”.
„Továbbra is a teljesítményünk javítására és a szigorú költségfegyelem fenntartására összpontosítunk. Ugyanakkor lehetőséget láttunk az SVB UK-be történő befektetésre, hogy felgyorsítsuk növekedési terveinket” – érvelt Noel Quinn, a csoport vezérigazgatója.
Dől a pénz
A HSBC bejelentette, hogy a járvány kitörése, 2019 óta először negyedéves osztalékot fizet a részvényeseknek, ráadásul kétmilliárd dollár értékben saját részvényeit fogja visszavásárolni. A kanadai üzletág érékesítése minden bizonnyal késni fog, befejeztével azonban további 10 milliárd dollárral gyarapodik majd a bankóriás kasszája.
A tervezett ügylet kulcsfontosságú eleme a lassan növekvő nyugati piacokról történő kivonulás stratégiájának.
A HSBC kiemelkedő teljesítményének hátterében a globális bankszektort megrázó Silicon Valley Bank és Signature Bank csődje, valamint a rivális Credit Suisse svájci bankóriásnak az UBS általi év eleji kényszervásárlása áll. A kényszervásárlások közben folytatódnak: az amerikai szabályozó hatóságok a minap lefoglalták a First Republic Bankot, és eladták eszközeit a Wall Street-i óriás JPMorgan Chase-nek.
Az elmúlt hónapokban egyébként a legnagyobb részvényes, egy kínai biztosítási óriásvállalat részéről egyre nagyobb nyomás nehezedett a HSBC-re. A Ping An azt követelte: a HSBC válassza le ázsiai tevékenységét, hogy növelje az ottani üzletből befolyó összeget.
A HSBC-t ugyan londoni központjából irányítják, nyereségének meghatározó részét azonban Ázsiában termeli. A profit tartja fenn gyakorlatilag a bank néhány veszteséges európai és amerikai üzletágát. A Ping An ezt nem tartja tisztességesnek, és a HSBC feldarabolását sürgeti.
A bank ezt ellenzi, és arra szólította fel részvényeseit, ne szavazzák meg a javaslatot a birminghami közgyűlésen.
Miközben az amerikai bankok és a patinás svájci bank tönkrement, az osztrák Raiffeisen is jól járt, méghozzá Oroszországban. Az európai bankszektorról készült éves összesítésből derült ki, hogy a Szovjetunió összeomlása miatt az orosz piacon jelen lévő Raiffeisen-bankcsoport nyereségének nagyjából fele a moszkvai leányvállalatától származott, míg ez a tétel a háborút megelőző évben csupán 30 százalékot tett ki.
(Borítókép: Hollie Adams / Bloomberg / Getty Images)