Lett elnök: Ukrajna NATO-tagságának nem Magyarország az akadálya
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
„Számos tagállam nincs tisztában azzal, hogy mi a teendő abban a helyzetben, amikor egy háborúban álló állam csatlakozni kíván a szövetséghez, és hogy ez mit jelent az Észak-atlanti Szerződés ötödik, a kollektív védelemről szóló cikkelye szempontjából” – jegyezte meg a politikus.
Edgars Rinkevics szerint sok országnak nincs válasza erre a kérdésre, ezért nem történt eddig előrelépés az ügyben, miközben a szövetség más tagjaival tárgyaltak.
A volt külügyminiszter ugyanakkor meg van győződve arról, hogy előbb-utóbb a szövetségesek egyetértenek abban, hogy Ukrajnát fel kell venni a NATO tagjai közé. Lettország mindent megtesz annak érdekében, hogy ez megvalósuljon – jegyezte meg.
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter június elején arról beszélt, hogy Ukrajna „erőteljes támogatási csomagra” számíthat a vilniusi NATO-csúcstalálkozón, ami anyagi és politikai segítséget egyaránt tartalmaz majd, erről az ukrán Telegraf írt.
Magyarország egyelőre nem támogatja Ukrajna felvételét
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára április elején úgy fogalmazott: Magyarország nem támogatja Ukrajna integrációját sem az Európai Unió, sem a NATO felé addig, amíg a magyar nemzeti közösség korábban meglévő és elvett jogait vissza nem adják.
Korábban Orbán Viktor miniszterelnök is értetlenkedve állt Jens Stoltenberg kijelentése előtt. Mint ismert, a NATO főtitkára azt mondta, Ukrajnának jogszerű helye van a szervezetben.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan követjük, keddi, percről percre frissülő cikkünket itt találja.