Több tonna döglött halat visz át a víz Csehországból Lengyelországba az Odera folyón
További Külföld cikkek
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
- Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
- Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
„Körülbelül két tonna döglött halat találtunk. Ezek elég jelentős darabok, tehát nem valami véletlenszerű dologról van szó. Néhány napja fogjuk ezeket a halakat. A vízminták első eredményei azt mutatják, hogy az oxigénszint alacsony” − közölte Marek Grobarczyk lengyel vízügyi miniszter a tysol.pl tudósítása szerint.
A politikus később a Twitteren is utalt az ügyre, ahol rámutatott a környezetvédők érdektelenségére a probléma iránt.
Senki sem beszél a csehországi halakról, nincsenek környezetvédelmi szervezetek, amelyek tiltakoznának. Nem értem, miért nincs felháborodás emiatt. Hogy miért? Joggal feltételezem, hogy azért, mert nem lehet politikai tőkét kovácsolni belőle
− írta Marek Grobarczyk a Twitteren.
Nikt nie mówi o rybach z Czech, nie ma organizacji ekologicznych, które protestują. Nie zauważam podnoszenia larum z tego powodu. Dlaczego? Mam prawo domniemywać, że dlatego, iż nie można na tym zbić kapitału politycznego. https://t.co/12K9Wjx6gx
— Marek Gróbarczyk (@marekgrobarczyk) July 28, 2023
Jaroslaw Wieczoreket, a sziléziai vajdaság vezetőjét csütörtöki sajtótájékoztatóján többek között arról kérdezték, hogy van-e információ cseh részről az Odera folyón történő halpusztulás okairól. „Jelenleg nincs” − válaszolta. Hozzátette, hogy Anna Moszkva klíma- és környezetvédelmi miniszter állandó kapcsolatban áll cseh kollégájával.
Várjuk az információkat a szomszédainktól. Tegnap 11 nemzetközi megkeresést küldtünk ki. Azt a választ kaptuk, hogy folyamatban van a vizsgálat. Ma megismételtük a megkeresést
− mondta el Wieczorek.
Hozzátette: szeretné, ha az okokat cseh részről állapítanák meg.
A vezető arról tájékoztatott, hogy egyre kevesebb döglött halat találnak, „de folyamatosan érkeznek”. Kiemelte, hogy a kihelyezett hálóval elsősorban a nagy testű, 1,5 és 3 kilogramm közötti egyedeket tudják kifogni. Ezek főként dévérek, sügérek és keszegek.
A magyar folyókban is pusztulnak a halak
Mint azt megírtuk, június 17-én az esti órákban a Duna–Tisza-csatornán, Ráckevénél lettek figyelmesek szórványos halpusztulásra a helyi halőrök. Főként csuka- és keszegtetemeket találtak. A problémát az oxigénhiány okozhatta.
A halőrök megfigyelése a szakaszon az volt, hogy több száz méteren elburjánzott hínár és egyéb vízinövény gátolja az oxigén áramlását a vízben. Napközben ugyan a dús növényzet termeli az oxigént, azonban este a növény is fogyasztani kezdi az éltető gázt, így hajnalra már szinte teljes oxigénhiányos állapot áll be a vízben.
A probléma észlelése után, július 18-án reggel két Truxor kétéltűvel vágták a hínármezőt, továbbá a gépek mozgásával jelentős légbekeverést is végeztek a kritikus szakaszon.
A víz hőfoka magas, oxigénszintje pedig alacsony, így a víz minősége folyamatos javításra szorul. Amíg ezek a minőségi paraméterek nem javulnak, folyamatos minőségjavító beavatkozásokat fognak végezni a vízben.