Emmerson Mnangagwa nyerte az elnökválasztást Zimbabwében
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
A 80 éves államfő a leadott szavazatok 53 százalékát szerezte meg a szerdán tartott elnök- és parlamenti választásokon, míg a legesélyesebb ellenzéki jelölt, Nelson Chamisa a voksok 44 százalékát kapta – közölte szombat késő este a választási bizottság a fővárosban, Hararéban − írta meg az MTI.
Ez biztosítja Mnangagwa második ötéves elnöki ciklusát, aki eredetileg 2017-ben, egy katonai puccsot követően került az ország élére. A választáson elsősorban az országot az 1980-as függetlenség óta vezető Zimbabwe Afrikai Nemzeti Unió-Hazafias Front (ZANU-FP) és a legnagyobb ellenzéki párt, a 45 éves Nelson Chamisa ügyvéd és lelkipásztor vezette Állampolgárok Szövetsége a Változásért (CCC) versengett egymással.
Az előzetes eredmények szerint a kormányzó Zanu-PF párt a parlamentben is szilárd többséget szerzett. Chamisa CCC pártja a választások szándékos manipulálásával vádolta a kormányt.
A regionális választási megfigyelők szerint a választások nem feleltek meg minden zimbabwei jogi követelménynek. Egyes vidéki területeken a kormányzó Zanu-PF párthoz közel álló csoportok részéről széles körű megfélemlítés történt − írták a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) választási megfigyelői pénteki jelentésükben.
A kormányközi szervezet bírálta a szavazóhelyiségekben tapasztalt késéseket is, miután a választási dokumentumokat nem szállították ki időben.
Az Európai Unió választási megfigyelői is bírálták a történteket.
Több emberi jogi szervezet a szavazók megfélemlítésére, a választói névjegyzékek meghamisítására és a Zanu-PF támogatóinak a választási bizottságba való kinevezésére mutatott rá.
Az egykori brit gyarmatot, Zimbabwét 1980-as függetlenné válása óta a Zanu-PF párt irányítja. Az Afrika déli részén fekvő országot 1987-től 2017-ig Robert Mugabe kormányozta vaskézzel. Hat éve Mugabét a hadsereg megbuktatta, helyére a korábbi alelnök, Mnangagwa került. Egy évvel később Mnangagwa az erőszak és az elnyomás által beárnyékolt választásokon szűk többséggel legyőzte Chamisát.
Zimbabwe gazdasága súlyos válságban van az elszabadult infláció és a magas munkanélküliség miatt.