Antiszemita botrány miatt lemondott a Harvard elnöke
További Külföld cikkek
- Versenybe szállhat Crin Antonescu a román elnöki posztért
- Vlagyimir Putyin az európai politikai elitről: Mindannyian a gazda lábánál csóválják majd a farkincájukat
- Elődeihez képest szokatlan helyre utazott az új amerikai külügyminiszter
- Két hónap alatt megbukhat a francia miniszterelnök, bizalmatlansági indítványt nyújthatnak be ellene
- Büntetőeljárást indult Szlovákiában az állítólagos puccs miatt, amivel eltávolítanák Robert Ficót a hatalomból
A Harvard Egyetem elnöke, Claudine Gay a lemondását bejelentő levelében többek között megfogalmazta, hogy az intézmény érdekeit szem előtt tartva, a Harvard irányító testületének tagjaival való konzultációt követően jutott az elhatározásra.
Ez alatt az elmúlt időszakban az intézményben történt, a diákjai által szervezett palesztinpárti, Izrael-ellenes, esetenként antiszemita tüntetésekre gondolt, amelyek miatt támadások érték őket. Izraeli és zsidó diákok megfélemlítő hangulatról számoltak be és kifogásolták, hogy az egyetemi vezetés nem lép fel határozottan a gyűlöletkeltő megnyilvánulások ellen.
Ennek következtében a Harvard jelentős donorjai megvonták a működési támogatásukat az intézménytől, ami összesen több százmillió dolláros veszteséget jelentett a számukra.
Ahogy Claudine Gay a levelében fogalmazott, ezekben az időkben teljes mértékben az intézményre kell összpontosítani, és nem személyekre. Továbbá „ijesztőnek és személyeskedő támadásnak” nevezte a vele történteket, amelyeket szavai szerint faji alapú rosszindulat is fűtött – tekintve, hogy Gay afroamerikai származású.
Mint mondta, lemondását követően visszatér a tudományos munkához és folytatja oktatói tevékenységét.
Nem ez volt az egyetlen eset
A Harvard Egyetemen történtek ügyében a szövetségi törvényhozás alsóházi bizottsága tavaly december elején tartott meghallgatást, amelyen a Harvard mellett részt vett a Pennsylvaniai Egyetem és a MIT (Massachusetts Institute of Technology) elnöke is.
A meghallgatáson elhangzottak amiatt kaptak különösen nagy figyelmet, mivel az intézményvezetők a tüntetéseken elhangzott követelésekkel, pontosabban Izrael eltörlésével kapcsolatban úgy nyilatkoztak, szövegkörnyezettől függ, hogy mindez az egyetemek működési szabályzatába ütközik-e vagy sem.
Nem a Harvard Egyetem elnöke az egyetlen, aki belebukott ebbe a botrányba, mivel a meghallgatást követően beadta a lemondását a Pennsylvaniai Egyetem vezetője, Liz Magill is, és a másik két vezető kapcsán szintén efféle követelések fogalmazódtak meg.
Claudine Gaynek ráadásul tavaly nyáron plágiumbotránnyal is szembesülnie kellett a tudományos munkáját illetően, és már közel 50 plágiumvád merült fel vele kapcsolatban.