Volodimir Zelenszkij személyesen egyeztetett Manfred Weberrel, az Európai Néppárt (EPP) elnökével – ismertette az X-en az ukrán elnök.
A megbeszélések fő témája Ukrajna EU-tagsága volt, valamint Kijev támogatása és megerősítése – ismertette Zelenszkij, majd hozzátette, hogy nagyra értékel minden támogatást.
Manfred Weber és Orbán Viktor magyar kormányfő kapcsolata már évekkel ezelőtt megromlott, miután éles hangvételű üzeneteket fogalmaztak meg egymásról. Az EPP elnöke néhány évvel ezelőtt még azt állította, hogy a magyar miniszterelnök le akarja rombolni Európát, majd „Orbán Viktor politikája a téves út” címmel egy írást is közölt.
Magyarországot bírálta többek között a médiahelyzet és a koronavírus elleni védekezés miatt, de korrupciós vádak is előfordultak. Orbán Viktor korábbi nyilatkozata szerint Manfred Weber megsértette a magyar népet.
A sorozatos viták és felfüggesztett tagság után végül 2021 elején kilépett a Fidesz a Néppártból. Orbán Viktor miniszterelnök a 2023-ban tartott Tranzit fesztiválon kijelentette, hogy „a jobboldali európai egység ma nincs meg”. Hozzátette, hogy a Fidesznek is azért kellett kikerülnie a Néppártból, mert annyira baloldali volt, hogy kis túlzással, de az MSZP-be is beléphettek volna.
I met with @EPP President @ManfredWeber.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) January 23, 2024
Our main topics of discussion were Ukraine's progress toward EU membership, our work on the European integration path, and the support and strengthening of Ukraine, and thus of Europe as a whole.
I appreciate every expression of… pic.twitter.com/eXlHBcdiLK
Az ukrajnai háború megingatta Oroszország bizalmát hagyományos erőforrásaiban, és növelte a nukleáris fegyverek jelentőségét – közölte az Independent egy vezető nyugati agytröszt, az International Institute for Strategic Studies (IISS) jelentése alapján.
Az elemzők felvetették a kérdést, hogy Oroszország felbátorodik-e egy nem stratégiai nukleáris fegyver (NSNW) kilövésére bízva abban, hogy a Nyugat nem elég elszánt egy nukleáris válaszlépéshez.
„Az orosz felfogás, miszerint hiányzik a valódi nyugati akarat a nukleáris fegyverek használatára vagy a konfliktusban való áldozatok vállalására, tovább erősíti Oroszországot a nukleáris fegyverek bevetésében” – áll a jelentésben.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!