A német Bild szakértőket kérdezett meg arról, hogy mi is történhetett a napokban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Valerij Zaluzsnij, a hadsereg főparancsnoka közt.
A lapnak Gustav Gressel német katonai szakértő azt nyilatkozta: szerinte Zelenszkij végül azért nem tudta meneszteni Zaluzsnijt, mert az ukrán hadsereg tábornokai tiltakoztak a döntés ellen.
Állítása szerint az ő ellenállásuk vezetett ahhoz, hogy az elnök egy órán belül visszavonta a lépést.
Hozzátette, hogy szerinte (a korábbi sajtóértesülésekkel ellentétben) nem Kirilo Budanov, hanem Olekszandr Szirszkij lett volna az első számú lehetséges utód, de végül mindketten nemet mondtak. „A katonai ügyekbe való beavatkozás az elnöki hivatal részéről – különösen Andrij Jermakon [az elnöki hivatal vezetője – a szerk.] keresztül – kezdettől fogva problémát jelentett” – mondta Gressel.
A Bild azt is megjegyezte, hogy Zelenszkij és Zaluzsnij közt Bahmut védelmével kapcsolatban is nézetkülönbség volt. A várost végül Zelenszkij nyomására próbálták megvédeni 2023 tavaszáig, de végül májusban elesett. A lap információi szerint Zaluzsnij a régóta ostromlott keleti településből, Avdijivkából is ki akart vonulni már hetekkel ezelőtt azért, hogy stabilabbá tegyék az ukrán védvonalat. Zelenszkij ezt is elutasította, ésdecember 30-án személyesen utazott a városba – jelezve ezzel azt, hogy nem hagyják el a települést.
Egy ukrán tisztviselő a német lapnak azt mondta ezzel kapcsolatban:
A Zelenszkij elnök vagy Jermak, illetve Zaluzsnij tábornok közötti hatalmi harc egy bonyolult és hosszú történet, amely negatív hatással van az általános ukrajnai helyzetre. Őszintén szólva elég sz*r helyzetbe hoz minket.
Nico Lange német biztonságpolitikai szakértő szintén azt mondta a Bildnek, hogy a konfliktus sokat árt Ukrajnának, és Oroszország malmára hajtja a vizet. Mint mondta, az ukrán kormányzati kommunikációnak „azonnal vissza kellene térnie a professzionális szintre”.
Államférfiakhoz méltó, bölcs dolog lenne, ha Zelenszkij és Zaluzsnij most együtt kiállnának a nyilvánosság elé, és véget vetnének ennek a vitának
– fogalmazott.
A légierő parancsnoka, Mikola Olescsuk altábornagy köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a megszállt Krímben lévő Belbek repülőterére mért csapásokban – írja az Ukrajinszka Pravda.
Egy videót is posztolt, amelyen egy rakéta a célpontba csapódik és felrobban. A lap az Ukrán Fegyveres Erők információira hivatkozva azt írta, a repülőteret cirkálórakétákkal (Storm Shadow vagy Scalp) találták el.
„Újabb nagyszerű hír!” – kezdte Facebook-posztját Viktor Mikita, a Kárpátaljai Megyei Katonai Adminisztráció vezetője szerda este.
A nagyszőlősi Andrej Koljadenko határőr kiszabadult a fogságból. Hősiesen védte az Azovsztalt a többi kollégájával együtt, köszönjük a védőknek az elkötelezettségüket és határtalan hősiességüket
– írta.
„Köszönjük Volodimir Zelenszkij elnök csapatának, hogy katonáinkat kiszabadították a fogságból. Ti vagytok a mi hőseink! Büszkék vagyunk rátok!” – zárta sorait.
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter szerint Vlagyimir Putyin győzelméhez vezetne, ha a kongresszus megszüntetné Ukrajna finanszírozását.
Nem hagyhatjuk, hogy Ukrajnának előbb fogyjon ki a pénze, mint a lőszere
– mondta.
Joe Biden októberben csaknem 97 milliárd eurót kért a kongresszustól az Ukrajnára, Izraelre és az amerikai határvédelemre vonatkozó tervek finanszírozására, de a képviselőházat irányító republikánusok elutasították a csomagot – emlékeztet a Sky News.
Kedves olvasóink!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!