Lengyelország támogatja azt a javaslatot, hogy az EU-tagállamok hozzanak létre egy olyan alapot, amely a következő négy évben 20 milliárd euró katonai segélyt nyújt Ukrajnának – jelentette ki Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter február 3-án Brüsszelben újságíróknak.
Az uniós külügyminiszterek még mindig tárgyalnak egy külön alap létrehozásáról Ukrajna számára az Európai Békefenntartási Eszközön belül, amely a tagállamok más országoknak nyújtott katonaisegély-kiadásainak megtérítésére szolgál – írja a The Kyiv Independent.
A Josep Borrell, az EU vezető diplomatája által tavaly júliusban javasolt terv ellenállásba ütközött néhány tagállam részéről, amelyek óvakodnak attól, hogy évekre előre nagy összegeket kössenek le. Az EU a hírek szerint az alap reformjának különböző módjait fontolgatja, hogy egyoldalú jóváhagyást érjen el.
Megállapodás született a civil oldalon 50 milliárd euróról – ez nagyon jó hír. De még el kell döntenünk, hogyan valósítsuk meg katonai támogatásunkat, mind kétoldalúan, mind az Európai Békefenntartási Eszközön keresztül
– mondta Borrell az uniós külügyminiszterek február 3-i informális találkozója előtt.
Hónapokig tartó késlekedés után mind a 27 uniós tagállam vezetője február 1-jén megállapodott abban, hogy az uniós költségvetésen belül további 50 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomagot különítenek el Ukrajna számára.
Borrell szerint az EU 28 milliárd euró védelmi támogatást nyújtott Ukrajnának, hogy segítsen az országnak visszaverni Oroszország teljes körű invázióját.
Az Egyesült Királyság azt javasolta a NATO-szövetségeseknek, hogy fontolják meg egy expedíciós haderő Ukrajnába küldését – írja a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség anonimitást kérő bennfentesekre hivatkozva.
A Kijev számára kedvezőtlen hadi fejlemények miatt Nagy-Britannia felkérte a NATO-szövetségeseket, hogy fontolják meg a szövetség expedíciós haderejének Ukrajnába küldését. Ezen túl a repüléstilalmi övezet létrehozását és a fegyver ellátmányok növelését is javasolják
– mondta a portálnak egy bennfentes.
Az illetékes szerint London most arra számít, hogy a tagországok többsége nem támogatja az ilyen jellegű intézkedéseket, ugyanakkor ha az ukrán csapatok további veszteségeket szenvednek el, akkor már jóváhagyhatják a kezdeményezést.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!