Németország döntése, miszerint visszatartja kulcsfontosságú fegyvereit Ukrajnától, nem kevésbé, hanem sokkal sebezhetőbbé teszi Európát az orosz agresszióval szemben – írja a Bloomberg.
Hónapokig tartó időhúzás után Olaf Scholz kancellár elutasította Ukrajna kérését a német nagy hatótávolságú Taurus rakétarendszerre. A döntés Scholz politikai érzékenységét és az Oroszországgal való konfliktus eszkalálódásától való általános német aggodalmat tükrözi. A zavart keltő és a szövetségeseket elidegenítő Scholz-féle hozzáállás azonban valószínűleg csak tovább bátorítja Putyint és veszélyezteti Európa biztonságát – véleményezi a lap.
A Taurus rakéták kétségtelenül növelnék Ukrajna képességét az orosz utánpótlási vonalak elleni csapásmérésre, és jobban védekezhetne a városok és létfontosságú infrastruktúrák elleni támadások ellen.
Scholz azt állította, hogy a rakéták elküldéséhez német katonákat kellene Ukrajnába vezényelni, azonban ezt az állítást saját koalíciójának képviselői és a hadsereg egyes tagjai is vitatják.
Eközben Scholz visszautasította a britek ajánlatát, hogy további Storm Shadow rakétákat küldjenek.
Mint írják, Scholznak az eszkalációtól való félelme vált a német politika elsődleges mozgatórugójává. Bár a kancellár dicséretet kapott azért, mert Oroszország 2022-es inváziója után külpolitikai fordulópontot hirdetett, az utóbbi időben úgy tűnik, jobban érdekli, hogy a német közvélemény egyes csoportjainak pacifista vonásait kihasználva növelje pártja lanyhuló népszerűségi mutatóit.
A Bloomberg aláhúzza: Scholz kormánya is hosszú utat tett meg az elmúlt két évben. Németország tavaly Leopard harckocsikat szállított Ukrajnának, és ma már az Egyesült Államok után a második legnagyobb katonaifelszerelés-szállítója Kijevnek. Több mint egymillió ukrán menekültet fogadott be. Németország ebben a hónapban újabb 500 millió eurós katonai támogatást jelentett be, többek között tüzérségi lövedékek és páncélozott járművek formájában.
Tisztelt olvasóink!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!