- Külföld
- amerikai egyesült államok
- texas
- izrael
- tüntetés
- izrael palesztin konfliktus
- benjamin netanjahu
- joe biden
- mike johnson
Többeket őrizetbe vettek egy Izrael-ellenes tüntetésen az Egyesült Államokban
További Külföld cikkek
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
- Ketten meghaltak az osztrák Alpokban egy lavinában
- Jóslatok 2025-re: háború tör ki Nagy-Britanniában, visszatér a pestis, majd eljön a világvége
- Két nőt megkéseltek karácsonykor, belehaltak a sérüléseikbe
Lovas rendőrök segítségével próbálta meg feloszlatni a rendőrség azt a nem engedélyezett Izrael-ellenes tüntetést, amelyet szerdán szerveztek palesztinbarát aktivisták a Texasi Egyetemen – írja az MTI.
Az Izrael ellen tüntető csoport élőláncot formálva próbálta megakadályozni a hatóságot az egyetem területén a gyülekezés feloszlatásában. Az intézkedés során több demonstrálót is őrizetbe vettek.
Greg Abbott, Texas kormányzója figyelmeztetett, hogy a hatóságok őrizetbe veszik azokat, akik nem távoznak az egyetemi területről. A republikánus politikus úgy fogalmazott, hogy Texas nem fogja tolerálni az antiszemitizmust, és közölte, hogy az ilyen tevékenységben részt vett diákokat kizárják az állam közfinanszírozott felsőoktatási intézményeiből, az érintetteknek pedig börtönben a helyük.
A tüntetők azt követelték, hogy az egyetem szakítsa meg a kapcsolatokat Izraellel, amely szerintük népirtást követ el.
Szerdán a Dél-Kaliforniai Egyetemen erőszakos jelenetek is lejátszódtak, amikor az intézmény hatósági szerepkörben intézkedő biztonsági szolgálata próbálta felszámolni a tüntetést, és őrizetbe venni a hangadókat. A demonstrációban több százan vettek részt.
Szerdai összesítések szerint az eltelt egy hétben az Egyesült Államok 50 legnagyobb egyeteméből több mint 25 intézményben szerveztek palesztinpárti diákcsoportok tüntetéseket, a legtöbbet az ország északkeleti partvidékének egyetemein, valamint Kaliforniában.
Szerdán New Yorkba, a Columbia Egyetemre látogatott Mike Johnson, a képviselőház elnöke a zsidó diákok melletti támogatás jeleként, és az intézmény rektorának lemondását sürgette. Egyben amiatt bírálta az egyetemi vezetőket, hogy engedték odáig fajulni a helyzetet, amelyben „a félelem és megfélemlítés átveszi az uralmat a szólásszabadság, valamint a vélemények szabad cseréje és a vallás szabad gyakorlása felett”. A republikánus politikus szorgalmazta, hogy a tüntetés felszámolására akár a Nemzeti Gárdát is bevessék, amennyiben az nem szűnik meg. Mike Johnson beszédét a palesztinpárti tüntető fiatalok többször félbeszakították.
A Fehér Ház szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján a Columbia Egyetemen történteket gonosznak nevezte, és hangsúlyozta, hogy „amikor fizikai megfélemlítés történik, és groteszk, antiszemita megjegyzések hangzanak el, azt el kell ítélni”. Hozzátette, hogy Joe Biden elnök fontosnak tartja a szólásszabadságon alapuló vitát, valamint a diszkriminációtól mentes egyetemi közeget, de a tüntetéseknek békésnek kell maradniuk, és a diákok biztonságát nem fenyegetheti veszély.
Az Egyesült Államokban folytatódó Izrael-ellenes tüntetéseket Benjamin Netanjanu izraeli miniszterelnök közleményben ítélte el szerdán. Netanjahu a történteket ahhoz hasonlította, ami a németországi egyetemeken volt az 1930-as években. Sürgette a folyamat megállítását, valamint a zsidóellenesség egyértelmű elítélését, ami véleménye szerint jelen esetben nem történt meg.
(Borítókép: A Texasi Egyetem rendőrsége őrizetbe vesz egy férfit egy palesztinbarát tüntetésen Austinban, Texas államban 2024. április 24-én. Fotó: Jay Janner / Austin Statesman / USA Today Network / Reuters)