Andrij Demcsenko, az ukrán határőrség szóvivője kijelentette, az Oroszországgal vívott háború kezdete óta mintegy harminc olyan ukrán férfi halt meg, aki szökni próbált, hogy elkerülje a részvételt a harcokban – adta hírül az MTI.
Mint mondta, többen úgy haltak meg, hogy hegyeken vagy hegyi folyókon próbáltak átkelni. A szóvivő szerint az illegális határátlépési kísérletek mindennapos esetek, többnyire a moldovai és a romániai határszakaszon próbálkoznak az ellenőrző pontoktól távol eső részeken. Hamis dokumentumokkal pedig a lengyel határátkelőknél próbálnak a legtöbben átjutni.
Az ukrán határőrszolgálat hétfőn a közösségi médiában azt közölte, 24 férfi úgy halt meg, hogy a Tiszán próbált átkelni román területre. Április elején Andrij Demcsenko arról beszélt, hogy naponta átlagosan tíz embert tartóztatnak fel a hatóságok illegális határátlépési kísérlet közben.
Múlt héten Ukrajna felfüggesztette a konzuli szolgáltatásokat a külföldön élő, hadköteles korú férfi állampolgárai számára.
Arra hivatkoztak, hogy nem várhatnak segítséget az államtól azok, akik maguk nem segítik az állam túlélését az Oroszországgal szembeni háborúban. A BBC tavaly novemberi riportja szerint addig csaknem 20 ezer ukrán férfi szökhetett át Romániába, Moldovába, Lengyelországba, Magyarországra és Szlovákiába, hogy elkerülje a katonai szolgálatot.
Az ukrán nemzetközi szállítmányozók szövetsége arról számolt be, hogy az Ukrajnába visszatérő fuvarozókat a kárpátaljai terület toborzóközpont munkatársai erőszakkal viszik el a hadkiegészítő parancsnokságra – írja a Kárpáti Igaz Szó.
Azt is megírták, hogy a sofőröknek először felkínálják, hogy menjenek el a toborzóközpontba, de ha ezt visszautasítják, erővel viszik őket, és a katonai orvosi vizsgálat után a kiképzőközpontba kerülnek.
A fuvaros azt mondta, nem szeretne bemenni a toborzóközpontba, erre gyakorlatilag erőszakkal belökték a kocsiba. Elvitték a helyszínre, ahol a katonai orvosi vizsgálaton átesett, aláírta a mozgósítási papírokat, és onnan egyenesen egy Rivne közelében lévő gyakorlótérre került
– mondta az egyik szállítócég tulajdonosa, Vitalij Szavcsuk.
Az ukrán nemzetközi szállítmányozók szövetségének elnöke, Leonyid Kosztyucsenko elmondta, hogy szeretnék a védelmi miniszterrel és az infrastrukturális miniszterrel megoldást találni a problémára.
Nem szabad, hogy az utakról sofőröket vigyenek el, az út szélén hagyva a rakományt és a járművet. Az embernek tudnia kell, hogy ha útra kel, hazaér-e vagy sem
– mondta.
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!