Kína együtt kíván működni Franciaországgal és az egész nemzetközi közösséggel, hogy megtalálják a módját „az ukrán válság megoldásának” – mondta Hszi Csin-ping kínai államfő a Le Figaro című lapnak, amit az Unian ukrán hírügynökség szemlézett.
Mint ismert, Kína vezetője kétnapos látogatásra érkezett Franciaországba, ahol Emmanuel Macron elnökkel tárgyal.
A kínai vezető többek között ígéretet tett arra, hogy megnyitja a kínai piacokat a nyugati vállalatok előtt, egyúttal biztosította arról, hogy megérti az ukrán válság tétjét az európaiak számára, és azt mondta, elkötelezett az államok közötti kölcsönös tisztelet és békés egymás mellett élés mellett.
Nagy örömömre szolgál, hogy Emmanuel Macron meghívására immár harmadik alkalommal teszek állami látogatást Franciaországban. A kínaiak számára Franciaországnak egyedülálló varázsa van. Számos nagy filozófus, író és művész hazája, akik inspirálták az emberiséget
– mondta Hszi Csin-ping, hozzátéve, hogy reméli, hamarosan visszatér a béke és a stabilitás Európába.
„Együtt kívánunk működni Franciaországgal és az egész nemzetközi közösséggel, hogy megtaláljuk a válság megoldásának helyes útját” – hangsúlyozta a kínai vezető.
Szintén az Unian jelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök közvetlenül Hszi Csin-ping európai látogatása után Kínába utazik.
Magyarország területére szombaton az ukrán-magyar határszakaszon 4886 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 4455 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 40 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – írták.
A Hétek csoportja egy olyan javaslatról tárgyal, amely szerint akár 50 milliárd dollár összegű segélyt küldenének Ukrajnának – írja a Sky News. Az Egyesült Államok azt javasolta, hogy a pénzt az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből fizessék ki.
Amerika a G7 többi vezetőjét – az Egyesült Királyság, Kanada, Németország, Olaszország, Franciaország és Japán vezetőit – arra ösztönzi, hogy júniusi találkozójukon egyezzenek meg a tervben.
A megbeszélések azonban nehézkesen haladnak, és a megállapodás hónapokig is eltarthat – közölte a Bloomberg a javaslatot ismerő személyekre hivatkozva.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!