Mihail Misusztyin miniszterelnöki jelölését terjesztette be az Állami Dumának Vlagyimir Putyin orosz elnök – közölte Vjacseszlav Vologyin, a parlamenti alsóház elnöke pénteken Telegramon.
Misusztyin május 7-én, rögtön Putyin ötödik elnöki beiktatását követően a kormányával együtt lemondott, és ügyvezetőként folytatta tevékenységét. Miniszterelnöki jelölését az alsóház pénteken, moszkvai idő szerint 14 órakor fogja megvitatni.
A kormányfő 14 napon belül a benyújtja az alsóháznak a miniszterelnök-helyettesi és a szövetségi miniszteri posztokra szóló jelölését.
A parlament alsóháza egy héten belül dönt a kormányfő által benyújtott jelöltekről, akiket azután az orosz elnök nevez ki.
A védelmi minisztérium, a Szövetségi Biztonsági szolgálat (FSZB), a belügyminisztérium, az igazságügyi minisztérium, a rendkívüli helyzetek minisztériuma és a külügyminisztérium vezetőjét a felsőházzal folytatott konzultációt követően nevezi ki az elnök.
Az 58 éves Misusztyin először azt követően lett miniszterelnök, hogy elődje, Dmitrij Medvegyev 2020. január 15-én bejelentette kormányának lemondását.
A Szlovák Határrendőrség állítása szerint 2024 eleje óta 2023 azonos időszakához képest megnőtt az illegális határátlépő férfiak száma Ukrajna irányából, ami egybeesik a mozgósítás megerősítését célzó új törvény elfogadásáról szóló vitákkal.
Agnes Kopernická, a szlovák határrendőrség szóvivője az AFP-nek adott interjújában elmondta: május első hetében 45 férfit tartóztattak fel a zöldhatáron. A tavalyi év azonos időszakában ez a szám négy volt.
2024 első négy hónapjában a szlovák határőrök 338 ukrán férfit vettek őrizetbe és engedtek szabadon, szemben a 2023-as év azonos időszakában, amikor ez a szám 166 volt.
A szlovák határrendészet képviselője hangsúlyozza, hogy a határt illegálisan átlépő ukrán férfiakat őrizetbe veszik, tartózkodási engedélyt kapnak, majd szabadon engedik őket.
A háború kezdete óta egyetlen esetben sem fordult elő, hogy Szlovákiából Ukrajnába visszavezényeltek volna bevándorlókat − mondta, hozzátéve, hogy egy alkalommal egy ukrán határőr is fegyver nélkül, civil ruhában lépett át a határon.
A nyugati hírszerzés szerint Oroszország fokozni készül az Ukrajna elleni légi- és szárazföldi támadásait, hogy kihasználja azt az időt, amíg Kijev elegendő fegyverhez és lőszerhez jut a nemrég jóváhagyott amerikai katonai segélycsomagból − írja az Ukrajinszka Pravda a CNN-re hivatkozva.
Az amerikai lap hírszerzési forrásokra hivatkozva arról ír, hogy az oroszok kihasználnák azt az időablakot, amíg Ukrajna nem kapja meg Washingtontól a számukra létfontosságú anyagi támogatást, és megpróbálja a maga javára fordítani a helyzetet a fronton.
A lap informátorai elismerik, hogy a hónapok óta késlekedő amerikai segítség valódi veszteségeket okozott az ukrán erőknek a harctéren, ez egyaránt jelent területi és humánerőforrás-veszteséget is.
A CNN megjegyzi, minden jel arra utal, hogy a nyár elején Moszkva nagyszabású offenzívát indít, miközben folytatódik a részleges mozgósítás Oroszország területén.
A lap emlékeztet, hogy nemrég egy amerikai tisztviselő arról beszélt nekik, hogy a támogatás megérkezése után is a legjobb forgatókönyv a frontvonal megtartása lesz.
Az ukrajnai háború kezdete óta Kijev mintegy 45 millió euró közvetlen költségvetési támogatást kapott Svédországtól − számolt be az ukrán pénzügyminisztérium.
A svéd kormány támogatása és szolidaritása a teljes körű invázió első napjai óta rendkívül fontos Ukrajna számára. Ez vonatkozik a pénzügyi, katonai és humanitárius segélyre
− mondta Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter a svéd parlamenti képviselőkkel folytatott találkozón.
Hozzátette: meggyőződése, hogy partnerségük további fejlesztése segít Ukrajna pénzügyi fenntarthatóságának megerősítésében és makrogazdasági stabilitásának fenntartásában, „Svédország tapasztalata az európai integrációs folyamatban pedig jelentősen hozzájárul Ukrajna EU-hoz vezető útjához”.
Németország 45 millió eurós támogatást nyújt Ukrajnának az energetika helyreállítására − számolt be az ukrán energiaügyi minisztérium sajtószolgálata.
„Az erre vonatkozó dokumentumot Volodimir Kudrickij, az Ukrenergo igazgatótanácsának elnöke és a KfW német fejlesztési bank vezetősége írta alá” − áll a közleményben.
A KfW német fejlesztési bank támogatásának köszönhetően az Ukrenergo a háború alatt több mint 177 millió euró hitelt és támogatást nyert a villamosenergetikai hálózat helyreállítására és fejlesztésére.
A Pentagon Elon Musk amerikai üzletember SpaceX nevű cégével közösen megakadályozta, hogy az oroszok engedély nélkül használják a Starlink internetes terminálokat a harctéren − jelentette be az amerikai űrpolitikáért felelős védelmiminiszter-helyettes, John Plumb.
A Bloomberg beszámolója szerint a helyettes miniszter elmondta, a Pentagon aktívan részt vett az ukrán kormánnyal és a SpaceX-szel való együttműködésben, hogy fellépjenek a Starlink-terminálok orosz erők általi illegális használata ellen.
Eddig sikeresen ellenálltunk az orosz használatnak, de biztos vagyok benne, hogy Moszkva továbbra is megpróbálja majd megtalálni a Starlink és más kereskedelmi kommunikációs rendszerek használatának módját. Ez továbbra is probléma lesz
− fogalmazott Plumb.
Boris Pistorius német védelmi miniszter bejelentette, hogy három HIMARS rakétavetőt kíván vásárolni az Egyesült Államoktól és átadni Ukrajnának. A miniszter május 9-ei washingtoni látogatásán újságíróknak elmondta,
az amerikaiakkal együttműködve három HIMARS rakétavetőt fogunk vásárolni Ukrajna számára. Ezek az amerikai fegyveres erőktől érkeznek majd, és mi fizetjük őket.
Megjegyezte, fontos, hogy a NATO támogassa Ukrajnát, ugyanis Putyin győzelme „az egész világon elszabadíthatja az autokrata erőket”.
Boris Pistorius kündigt in Washington gerade an, dass die Bundesrepublik 3 HIMARS System von den USA kauft und in die #Ukraine liefern wird. @tonline pic.twitter.com/SbHQe9dYRk
— Bastian Brauns (@BastianBrauns) May 9, 2024
Tisztelt olvasóink!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!