Döntött a bíróság: lazítanak a fegyvertartási törvényeken az Egyesült Államokban
További Külföld cikkek
- Hosszú évek után végre pont kerülhet a 28 évvel ezelőtt megölt JonBené Ramsay ügyének végére
- Dél-Koreában tetőfokára hágott a belpolitikai krízis, a megbízott elnököt is felelősségre vonják
- A szemünk előtt hullik darabokra Irán szövetségi rendszere
- Ketten meghaltak a tradicionális ausztrál vitorlásversenyen
- Vásáry István professzor a Török Tudományos Akadémia Nagydíjában részesült
Az említett szabályozás története 2017 október 1-ig nyúlik vissza, amikor az Egyesült Államok történetének egyik legvéresebb lövöldözésére került sor Las Vegasban. Az incidensnek (a legutolsó adatok szerint) 60 halálos áldozata volt, és több száz ember megsérült.
A mészárlást egy átalakított gépkarabéllyal követték el, amelyen a válltámasz helyére szereltek be egy speciális eszközt.
Ez lényegében egy olyan „öntöltő válltámasz” (bump stock) volt, amely a fegyver visszarúgásának mozgási energiáját használta fel arra, hogy azonnal újra csőre töltse a fegyvert – a lényeg, hogy ezzel a trükkel egy félautomata (más szóval: öntöltő) fegyvert át lehetett alakítani sorozatlövésre is képes automata (önműködő) fegyverré, amely sokkal gyorsabb tüzelésre is alkalmas.
Az eset után éles vita alakult ki a fegyvertartásról, és arról, hogy kell-e külön szabályozás emiatt. Végül Donald Trump kormányzata 2018-ban döntött arról, hogy szövetségi szinten, vagyis az összes tagállamban betiltják ezeket az átalakított fegyvereket.
A legfelsőbb bíróság most azonban úgy döntött, hogy megsemmisíti a tilalmat.
Mint a The Washington Post írta, a bírák 6–3 arányban támogatták a döntést, amivel hatályon kívül helyezték a szövetségi kormány azon kevés erőfeszítéseinek egyikét, amelyekkel a közelmúltban megpróbálták elejét venni az időről időre ismétlődő lövöldözéseknek.
A bíróság egy 1986-os törvényre hivatkozva semmisítette meg a korlátozást, amely azt szabályozza, hogy mi számít gépfegyvernek (ugyanezt a törvényt a tiltás elrendelésekor másképp interpretálták). Sonia Sotomayor bíró különvéleményében azt írta, hogy a többségi véleménynek „halálos következményei” lehetnek, és hogy a bíróság akadályozza a kormány azzal kapcsolatos erőfeszítéseit, hogy „a Las Vegas-i lövöldözőhöz hasonló fegyveresektől távol tartsák a gépfegyvereket” .
A bírósági döntés azért születhetett meg, mert Michael Cargill, az amerikai hadsereg veteránja – aki egy austini fegyverbolt tulajdonosa is – megtámadta a tilalmat, miután kénytelen volt átadni a saját bump stockos fegyvereit. Cargill többek közt azzal érvelt, hogy 2017-ben az Egyesült Államok Alkohol-, Dohány- és Lőfegyverügyi Hivatala tévesen döntött, amikor gépfegyverré nyilvánította e fegyvereket.
Ezt megelőzően, 2008 és 2017 közt – amikor legálisak voltak – nagyjából 520 ezret vásároltak az amerikaiak ebből az eszközből. Egy ilyen fegyverrel egyébként a The Washington Post szerint (elméleti tűzgyorsaságot tekintve)
NAGYJÁBÓL 400–800 lövést lehet leadni percenként.
A Biden-kormányzat egyetértett a Trump idején született döntéssel, illetve az ahhoz köthető jogi interpretációval, ezért sem változtattak a szabályozáson eddig. Joe Biden egyébként több alkalommal is beszélt arról az utóbbi években, hogy a fegyvertartási szabályok további szigorítására lenne szükség, és konkrét lépéseket is tett ennek érdekében.