Az Európai Bizottság bejelentette, hogy június 14-én átadta Ukrajnának a harmadik, egyben legnagyobb csoportot a robbanószerek keresésére kiképzett kutyákból, melyeket az ország aknamentesítése során vetnek be – írja a Kárpáti Igaz Szó. Az átadási ceremóniára egy lengyelországi városban került sor.
A kutyák egy 14 napos adaptációs kurzus keretében ismerkedhettek meg az ukrán vezetőkkel egy lengyelországi határőrségi táborban. A tervek szerint összesen 50 különlegesen kiképzett robbanószer-kereső kutyát adnak át Ukrajnának. Ilyen állatok már korábban, a múlt év márciusában és novemberében is érkeztek UKRAJNÁBA.
Az intézkedés az Európai Bizottság migrációs és belügyi főigazgatóságának, valamint az EU külpolitikával foglalkozó szolgálatának projektje részeként valósul meg. Az aknakereső kutyák kiképzésére Belgiumban, Lengyelországban, Olaszországban, Máltán, Luxemburgban és Finnországban került sor. Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint a projekt 2025-ig tart, és összesen 3 millió eurós költségvetéssel rendelkezik.
Szombaton csaknem tizenötezer fő lépte át a magyar határt – áll az Országos Rendőr-főkapitányság közleményében. A román–magyar határszakaszon átlépő 7404 fő nyilatkozott ukrajnai állampolgárságáról. Az ukrán–magyar határon 7504 fő lépett be Magyarország területére.
A 14908 határátlépőből mindösszesen 34 személy kapott ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ezek 30 napig érvényesek – írják.
A svájci békecsúcson nem vitatták meg Oroszország javaslatait az ukrajnai háború befejezésére – mondta Olaf Scholz német kancellár a The Guardian szerint. Megjegyezte, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnök által előterjesztett tervnek „nem volt komoly szándéka”.
Ráadásul Putyin javaslatai – hogy Ukrajna mondjon le négy, Oroszország által követelt régióról (Donyeck, Luhanszk, Herszon, Zaporizzsja), valamint hagyjon fel az ellenségeskedésekkel és mondjon le NATO-tagsági törekvéseiről – csak arra irányultak, hogy eltereljék a figyelmet a konferenciáról – véli Scholz, aki szerint
Oroszország ma vagy bármikor véget vethetett volna a háborúnak, de nem volt hajlandó ezt megtenni.
A német kancellár ugyanakkor úgy véli, hogy Oroszország részvétele nélkül nem lehet az ukrajnai béke eléréséről beszélni.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!